respublika.lt

Amerikietiška svajonė firminėje dėžutėje

(6)
Publikuota: 2022 rugsėjo 19 18:58:00, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Bijonsė - tik penkta moteris ir pirmoji juodaodė, pasipuošusi legendiniu „Tiffany“ geltonuoju deimantu. „Tiffany“ nuotr.

Kaip sakė neprilygstamoji Merilin Monro (Marilyn Monroe), „geriausi merginų draugai - briliantai". Šis sparnuotas posakis, pirmą kartą nuskambėjęs Brodvėjaus miuzikle, idealiai tinka šiam pasakojimui: „Tiffany & Co" papuošalai - subtilumo, natūralumo ir skoningumo įsikūnijimas. Per 184 gyvavimo metus tikrinis vardas Tifanis virto bendriniu, simbolizuojančiu potraukį grožiui, prabangai ir bohemiškam gyvenimui. Pavardė Tifanis įkūnija amerikietišką svajonę, įpakuotą į firminę dėžutę su balta juostele.

 

Laiko patikrinta kokybė

Kaip ir dabar, XIX a. 4-me dešimtmetyje Niujorkas garsėjo kaip didelių pinigų ir plačių galimybių miestas. Čia galėjo įsitvirtinti tik tas, kas turėjo neišsenkamą potencialą ir nevaržomą vaizduotę. Būtent „Didžiajame obuolyje" ir prasidėjo garsaus juvelyrikos prekės ženklo „Tiffany" istorija. 1837 m. rugsėjo 14 d. dvidešimt penkerių Čarlzas Liuisas Tifanis (Charles Lewis Tiffany) ir jo buvęs bendraklasis Džonas Jangas (John Young) Manhatane atidarė parduotuvėlę „Tiffany & Young". Joje buvo pardavinėjamos įvairios kanceliarinės prekės ir niekučiai namams. Pirmąją parduotuvės darbo dieną pradedantieji verslininkai uždirbo vos 4,38 dolerio, bet netrukus jų įmonė suklestėjo. Beje, Niujorko elitas gerai įvertino gaminių vadinamąjį amerikietišką stilių, kuris iš esmės skyrėsi nuo tuo metu populiaraus europietiško Viktorijos epochos stiliaus.

1841 m. Č.Tifanis ir Dž.Jangas pradėjo bendradarbiauti su J.L.Elisu. Parduotuvės pavadinimas buvo pakeistas į „Tiffany, Young & Ellis", o jos asortimente atsirado stalo sidabro ir laikrodžių. Netrukus parduotuvėlė Brodvėjaus gatvėje nr. 259 jau turėjo daugybę nuolatinių pirkėjų, įgijo tokių „firminių" akcentų, kaip patentuotos turkio spalvos pakavimo medžiagos ir dėžutė „Blue Box". Nuo 1845 m. iki šiol yra leidžiamas išskirtinis užsakymų paštu „Tiffany" papuošalų ir naujienų katalogas „Blue Book".

„Tiffany & Co" buvo pirmoji bendrovė, JAV įvedusi 925 prabos sidabro naudojimo standartą. Jį ėmus naudoti visoje šalyje, steigėjai atidarė dukterinę dizaino studiją „Tiffany & Co", ir vėl - pirmąją Valstijose. 1951 m. jai pradėjo vadovauti garsus Niujorko sidabrakalys Džonas Muras (John Moore).

Naują Čarlzo Tifanio viso gyvenimo veiklos laiko atskaitą pradėjo didžiulis apvalus laikrodis, kurį juvelyras pakabino virš pagrindinio įėjimo į parduotuvę. Ciferblatas ant Atlanto pečių tapo neatskiriama firmos parduotuvės fasado dalimi. 1940 m. statula kartu su biuru persikėlė į Penktają aveniu, kur kultinė centrinė „Tiffany & Co" parduotuvė yra ir šiandien.

Čarlzas Luisas Tifanis - briliantų karalius


Čarlzo Tifanio pavardė ir šiandien yra gero skonio sinonimas.

Būsimasis juvelyrikos madų diktuotojas gimė 1812 m. Konektikute. Jo tėvas - sėkmės lydimas pramonininkas, kurio veiklos sritis - medvilnės perdirbimas. Paaugęs Čarlzas pradėjo dirbti klerku savo tėvo parduotuvėje, bet netrukus, supratęs, kad yra pasirengęs steigti savo verslą, pasiskolino iš tėvų pinigų ir iš Naujosios Anglijos išvyko į Niujorką, kur su draugu įsteigė parduotuvę.

1853 m. Č.L.Tifanis išpirko verslą iš savo kompanionų ir tapo vieninteliu prekės ženklo „Tiffany & Co" savininku. Neoficialų titulą „briliantų karalius" juvelyras pelnė įsigijęs papuošalų iš Prancūzijos karališkosios kolekcijos. XIX a. 5-ajame deš. žlugus Luji Pilypo režimui, prancūzų aristokratai, gelbėdamiesi nuo politinių sukrėtimų, siekė iškeisti savo brangenybes į grynuosius pinigus. Čarlzas Tifanis čia įžvelgė puikias galimybes ir pradėjo supirkinėti nuostabius briliantus, rizikuodamas savo jaunos įmonės kapitalu. Dėl šių stambių brangakmenių, pasirodžiusių JAV, spauda Č.Tifanį ir pakrikštijo „briliantų karaliumi".

Č.Tifanis mirė 1902 m., verslą palikęs savo vyriausiajam sūnui. Šis, kaip ir tėvas, pasižymėjo verslininko uosle ir menininko talentu.

Pakeliui į sėkmę

„Tiffany & Co" sėkmės paslaptį sudaro mokėjimas derinti tradicijas su naujausiomis tendencijomis, kurias siūlo šiuolaikinis juvelyrikos menas. Prie prekės ženklo „Tiffany & Co" sėkmės kadaise daug prisidėjo tikslūs rinkodaros sprendimai: pavyzdžiui, buvo nustatytos tikslios gaminių kainos, kad būtų išvengta bet kokių derybų. Nors daugelis kompanijų savo gaminius pardavinėdavo kreditan, „Tiffany & Co" tokios praktikos atsisakė. Už pirkinius ilgai būdavo galima atsiskaityti tik grynaisiais.

1867 m. „Tiffany & Co" sulaukė tarptautinio pripažinimo: ji tapo pirmąja amerikiečių kompanija, pelniusia apdovanojimą už aukštą gaminių iš sidabro kokybę pasaulinėje parodoje Paryžiuje. 1877 m. deimantų kasykloje Afrikoje buvo rastas vienas stambiausių ir gražiausių deimantų pasaulyje - geltonasis „Tiffany" deimantas. Čarlzas nupirko 287 karatų akmenį už 18 000 dolerių, ir vadovaujant Džordžui Frederikui Kuncui (George Frederick Kunz) jis buvo nušlifuotas -nepaprasto grožio briliantas turi 82 briaunas ir iki šiol niekada nebuvo išstatytas parduoti - priklauso „Tiffany" kompanijai .

„Tiffany" - tai milijonų svajonė, prabanga, kurią sau gali leisti ne kiekvienas. „Tiffany" juvelyriniai dirbiniai turi ypatingą paklausą tarp visuomenės grietinėlės atstovų. Pirmuoju „Tiffany" aukšto rango klientu tapo 16-asis JAV prezidentas A.Linkolnas. Jis savo žmonai prieš inauguraciją 1861 m. užsakė puošnų vėrinį iš perlų ir geltonojo aukso.

1886 m. įvyko dar vienas svarbus įvykis prekės ženklo istorijoje: kompanija pristatė vestuvinį žiedą, kuris ir šiandien yra „Tiffany & Co" pasididžiavimo objektas. 1904 m. jį savo būsimai žmonai piršdamasis įteikė Franklinas Ruzveltas (Franklin Roosevelt). „Tiffany" papuošalus nešiojo daugybė garsenybių, tarp jų - politikų ir generolų žmonos, popžvaigždės ir aktorės, bet dažniausiai jie asocijuojasi su Odri Hebern (Audrey Hepburn), filmo pagal T.Kapotės apysaką „Pusryčiai pas Tifanį" pagrindinės herojės vaidmens atlikėja.

Kultiniai dizaineriai ir jų šedevrai

„Tiffany & Co" visada domino garsius juvelyrikos meistrus. 1956 m. prie kompanijos prisijungė prancūzų dizaineris Žanas Šliumberžė (Jean Michel Schlumberger), kurio autoriniai papuošalai greitai užkariavo kino žvaigždžių, karališkųjų šeimų narių ir kitų brangenybių mėgėjų širdis.

1974 m. „Tiffany & Co" pradėjo bendradarbiauti su interjerų diainere Elza Pereti (Elsa Peretti). Jos juvelyrinių dirbinių ir namų dekoro linija visuomenėje sukėlė „bumą". 1980 m. prie „Tiffany & Co" prisijungė Paloma Pikaso (Paloma Picasso), garsiojo ispanų dailininko Pablo Pikaso dukra. Tarptautinio juvelyrikos pasaulio dėmesį ji patraukė savo juvelyrinių dirbinių linijomis „Paloma Picasso" ir „Paloma's Groove".

Laikai, estetika ir stiliai gali keistis, nesikeičia tik viena: bet koks gaminys su prekės ženklu „Tiffany" - ar tai būtų paradinis ginklas, vaikų indai ar rinktiniai papuošalai - yra nepriekaištingo skonio ir puikios kokybės pavyzdys. „Tiffany" papuošalai - kiekvienos moters svajonė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
5
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (6)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pastaruoju metu savo aplinkoje dažnai girdite žmones kalbant kitomis kalbomis (ne lietuviškai)?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +19 C

+13 +18 C

+13 +18 C

+16 +20 C

+13 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-7 m/s

0-6 m/s