Sociologinių apklausų rezultatai liudija, jog moterys jaučiasi senos sulaukusios vos 29-erių! O štai vyrai savo jaunyste neabejoja iki pat 58-erių. Pasak tyrėjų, toks didelis skirtumas tarp vyrų ir moterų požiūrio į senatvę susiklostė todėl, kad moterys labai sureikšmina išvaizdą.
Moterys taip anksti pasijaučia senstančios todėl, kad visuomenė deda lygybės ženklą tarp jaunystės ir grožio. Net 50 proc. moterų mano, kad senatvė prasideda, kai po gimdymo nebegrįžta buvusios formos. Ketvirtadalis jų pasijaučia senstančios vos tik pamato savo pirmąjį žilą plauką. Sunku nesutikti, tačiau tam yra priešnuodžių!
Sveika mityba ir dietos
Dietas trumpai suskirstyti būtų galima į gydomąsias, kurios skiriamos gydytojo ir neturi nieko bendra su svorio mažinimu, ir lieknėjimo, kurios - gausiausios ir įvairiausios (japoniška, kiniška, angliška, daržovių, pieno ir t. t.). Lieknėjimo dietų priskaičiuojama per 25 000, tačiau visos jos pagrįstos principu „Negalima valgyti visko, ko nori, tiek, kiek nori, ir tada, kada nori“.
Esmė paprasta: žmogus apriboja racioną, ir organizmas pradeda deginti riebalus. Kuo mažiau kalorijų per parą suvartojate, tuo labiau lieknėjate. Paprastai rekomenduojamos normos parai neviršija 2000-2200 kcal vyrams ir 1200-1500 kcal moterims. Laikantis mažai kalorijų turinčio raciono svoris krinta pirmąsias dvi savaites. Ilgiau „kamuoti“ organizmą ir sunku, ir nerekomenduojama.
MINUSAI. Reikia tiksliai skaičiuoti kalorijas. Nors dabar tam yra įvairiausių būdų, paklaida vis tiek siekia 40-50 proc.
Be to, nuolat persekioja mintys apie maistą ir galiausiai apima bloga nuotaika.
Jeigu ekstremalų „nevalgymo kursą“ išėjote iki galo, buvęs svoris sugrįš, vos tik pradėsite gyventi po senovei. Maža to - išgąsdintas organizmas ima kaupti atsargas „dėl visa ko“ - jei sugalvotumėte su juo taip negailestingai pasielgti dar kartą.
Monodietos
Tai vieno produkto (daugiausiai - dviejų trijų) valgymas: obuolių, arbūzų, bananų, kefyro, ryžių, pieno produktų ir t. t. Jos esmė ta pati: mažai kalorijų - energijos trūkumas - atsargų (riebalų) deginimas.
PLIUSAI. Svoris krinta greitai.
MINUSAI. Pasibaigus „egzekucijai“ svoris sugrįš, jeigu imsite valgyti bet kaip. Be to, viename produkte nebus visų medžiagų, kurių reikia jūsų organizmui, todėl laikytis tokios dietos ilgiau nei 3 dienas nerekomenduojama.
Baltymų dieta
Nors principas tas pats (negalima valgyti ko nori), ši dieta kur kas humaniškesnė, nes produktų rinkinys gausesnis ir įvairesnis. Laikantis šios dietos reikia riboti arba riebalų, arba angliavandenių, arba ir vieno, ir kito vartojimą.
PLIUSAI. Šis svorio metimo būdas leidžia numesti vieną du kilogramus per mėnesį netraumuodamas psichikos. Todėl rezultatas išsilaikys ilgiau: kuo lėčiau lieknėjame, tuo lėčiau svoris grįžta.
MINUSAI. Taip maitinantis ilgą laiką organizmas ima stokoti nepakeičiamų riebalų rūgščių, kurių pats jis negali pasigaminti.
Ne angliavandeniams
Mažai angliavandenių turinčių dietų devizas - kuo mažiau cukraus. Angliavandenių perteklių, kuris nėra išeikvojamas reikiamai energijai, insulinas, kurį gamina kasa, perdirba ir galiausiai jis virsta riebalais. Sumažinę angliavandenių kiekį racione, mes nesuteikiame galimybės organizmui perdirbti jų perteklių į riebalus, o bendrą energijos trūkumą kompensuoja atsargos.
Žmogaus organizmas dalį energijos gauna iš angliavandenių, dalį iš riebalų ir baltymų. Todėl visiškai pakeisti vieno kitu neįmanoma.
PLIUSAI. Svoris krinta lėtai - rezultatas laikosi ilgai. Be to, kur kas mažesnė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, hipertonija, mažesnė galvos ir raumenų skausmo tikimybė.
MINUSAI. Tam, kad galėtumėte laikytis tokios dietos, turite būti visiškai sveiki. Tačiau kraujyje trūkstant cukraus gali būti jaučiamas silpnumas, galvos svaigimas, darbingumo sumažėjimas, mieguistumas.
Angliška dieta
Tai švelnesnis monodietos variantas, kuris leidžia pasiekti stabilesnio rezultato. Dieta trunka 20-22 dienas ir leidžia numesti 10-15 kg (jeigu laikomasi sąžiningai).
Ji sudaryta iš trijų etapų: pirmąsias dvi dienas rekomenduojamas valgiaraštis iš duonos ir pieno produktų, dvi kitas dienas - iš baltymų, likusios dienos - daržovių ir vaisių etapas.
Po pirmojo etapo galima pereiti prie bet kurio kito. Per 20-22 dienas antrąjį ir trečiąjį etapus būtina kaitalioti tarpusavyje. Maitinimosi tvarkaraštį galite susidaryti patys, tačiau po 19 val. nevalgykite.
Nerekomenduojamas alkoholis, miltų gaminiai, keptos bulvės, balta duona, riešutai, razinos ir džiovinti vaisiai, saldžios vynuogės ir melionas, nes jie turi daug kalorijų. Taip pat draudžiamas sūdytas maistas.
PLIUSAI. Angliška dieta nesukelia didelio streso organizmui ir nesumažina fizinio aktyvumo.
MINUSAI. Pradėti lengva, baigti sunku. Antra - tokia dieta rekomenduojama per metus ir, kadangi trunka daugiau nei 20 dienų, prieš pradedant verta pasikonsultuoti su gydytoju.
Psichologinis nusiteikimas: 3 svarbūs patarimai
Taigi norint turėti gražų kūną, reikia atkaklumo: mažiau ir sveikiau valgyti bei daugiau judėti. Tačiau ir viso to dar maža.
Ne mažiau reikšmingas lieknėjimo procese yra psichologinis nusiteikimas. Labai svarbu nepamiršti, kad svorio kritimas ir lieknėjimas nėra lygiaverčiai dalykai: kaip minėjome, nereikalingų kilogramų atsikratymas ne visada vyksta riebalų masės sąskaita. Tad neskubėkite nuleisti rankų.
1. Taigi ko jūs konkrečiai siekiate? Atsikratyti dviejų kilogramų? Penkių? Dešimties? Susigrąžinti prieš metus buvusį svorį? Pabusti iš žiemos miego ir pajusti energijos antplūdį?
Kitaip tariant, turite nuspręsti, koks bus galutinis sėkmingas rezultatas. Tuomet tikrai daug lengviau jį pasieksite.
Efektyvu savo tikslą vizualizuoti. Dažnai siūloma matomoje vietoje pasikabinti savo nuotrauką, kurioje tiesiog trykštate sveikata, energija, gera nuotaika ar puikuojatės formomis, kokių norėtumėte.
2. Tiek lankydamos sporto salę ar darydamos mankštą namuose, tiek rinkdamosi maistą, kurį valgysite, kartokite mintyse motyvuojančias „mantras“: „Aš esu sveika ir graži“, „Aš gyvenu sveikai, todėl jaučiuosi puikiai“, „Mano svoris - 60 kg“ (skaičių pasirinkite pačios).
3. Rašykite dienoraštį. Fiksuokite, kada, kiek ir ko suvalgėte, kada ir kiek laiko sportavote, vaikščiojote ir pan. Visas savo pergales - išryškinkite raudonai.
Parengta pagal dienraščio "Vakaro žinios" priedą "Geras!"