Drabužiai ir kiti stiliaus atributai šiandien atrodo labai įprasti ir kasdieniški ir veikiausiai dažnas nė nesusimąsto, kad kai kurie jų turi labai seną ir įdomią istoriją. „Laisvalaikis“ pateikia 20 įdomių faktų apie madą, stilių ir drabužius, kurių galbūt dar nežinojote.
* Pasak istorikų, pirmieji drabužiai atsirado prieš 100-500 tūkst. metų. Bene seniausiu drabužiu laikomas sijonas, už kurį senesnė tik primityvi odos ar kailio atraiža, apjuosianti priešistorinių žmonių klubus. Pirmosios adatos, pagamintos iš gyvūnų kaulų, atsirado maždaug prieš 30 tūkst. metų.
* Seniausi žinomi batai – sandalai, atsiradę prieš 7000 m. pr. Kr., nors mokslininkai ištyrę priešistorinių žmonių pėdas mano, kad batus pradėjo avėti maždaug prieš 40 tūkst. metų.
* Pirmasis prekybos centras, kuriame buvo prekiaujama drabužiais, atsirado dar senovės Romoje.
* Istorikai nesutaria, kada tiksliai atsirado aukštakulniai, tačiau istorijos šaltiniai rodo, kad jau IX a. juos avėjo raiteliai Persijoje. Tai padėdavo jiems išlaikyti koją balnakilpėse. XVI a. atsiradus diplomatiniams ryšiams su Persija ir Europos aristokratams labai patiko aukštakulnių idėja, todėl visai netrukus jie išplito žemyne. Iki XVIII a. Europoje aukštakulnius avėjo netgi vaikai.
* Pirmasis mados žurnalas išleistas 1586 m. Vokietijoje.
* Nors dabar dažna moteris renkasi trumpų plaukų kirpimą, XVII–XVIII a. pradžioje trumpi moters plaukai reiškė, kad ji buvo neištikima sutuoktiniui.
* Vyrai apatinius dėvėti pradėjo tik XVII a., o moterys – tik pačioje XVIII a. pradžioje.
* Sagas ant švarkų rankovių XIX a. sugalvojo prisiūti Napoleonas Bonapartas. Tokiu būdu jis sumanė atpratinti kareivius valytis nosis ar burnas uniformų rankovėmis.
* XIX a. viduryje madingiausios suknelės buvo tokios pūstos, kad moterys net užstrigdavo tarpduryje.
* Ar žinote, kas sukūrė liemenėlės užsegimą? 1871 m. liemenėlės užsegimą užpatentavo Samuelis L.Klemensas (Samuel L.Clemens), visiems geriau žinomas Marko Tveno slapyvardžiu. Nesuklydote, liemenėlės užsegimą sukūrė ne kas kitas, o vienas žinomiausių pasaulio rašytojų, sukūręs garsiuosius herojus Tomą Sojerį, Heklberį Finą ir kitus.
* Tik XIX a. pradžioje atsirado vaikų mada, iki tol suaugusiųjų ir vaikų apranga stilistiškai nesiskyrė.
* Marškinėliai trumpomis rankovėmis atsirado XIX a. pabaigoje, kai Jungtinių Amerikos Valstijų laivyno kariai juos pradėjo dėvėti Ispanijos-Amerikos kare. Tada šis drabužis buvo dėvimas kaip apatinis, tačiau po karo „Cooper Underwear Company“ pradėjo juos pardavinėti kaip viršutinį drabužį, itin patogų viengungiams. Dabar kasmet pasaulyje parduodama maždaug 2 milijardai marškinėlių.
* Pirmosios dirbtinės blakstienos atsirado 1916 m., kai prodiuseris D.V.Grifitas (D.W.Griffith) filmavo filmą „Intolerance“. Prodiuserio manymu, pagrindinės aktorės Senos Oven (Seena Owen) akys buvo nepakankamai išraiškingos ir jis perukų meistrų paprašė sukurti ką nors, kas jos žvilgsnį padarytų įspūdingesnį. Taip iš natūralių žmogaus plaukų buvo pagamintos pirmos dirbtinės blakstienos.
* Ryškus akies kontūras išpopuliarėjo 1922 m., kai buvo atrastas Egipto faraono Tutanchamono kapas.
* Iki Antrojo pasaulinio karo moterims dėvėti šortus viešumoje buvo nepriimtina.
* 1946 m. prancūzas Luji Riaras (Louis Réard) sukūrė bikinį. Šio drabužio pavadinimas kilo nuo Bikinio salos, tiksliau, koralinio atolo Ramiajame vandenyne, kur Jungtinių Amerikos Valstijų karininkai Antrojo pasaulinio karo metu išbandė bombas. L.Riaras tikėjo, kad jo sukurtas atviras maudymosi kostiumėlis žmonėms sukels tokį patį šoką kaip ir atominės bombos sprogimas. Iškart po to, kai bikinis buvo pristatytas visuomenei, Vatikanas jį pavadino nuodėmingu ir bikinis buvo uždraustas Belgijoje, Ispanijoje, Italijoje ir Australijoje.
* Pirmąjį mini sijonėlį sukūrė dizaineris Andrė Kurezas 1965 m. Pieštuko ir A formos sijonus sukūrė Kristianas Dioras (Christian Dior), kuris nenuginčijamai padarė milžinišką įtaką XX a. 6-ojo dešimtmečio madai ir vėlesniems laikams.
* Apskaičiuota, kad vidutiniškai per metus amerikiečių šeima išleidžia bent jau 3,8 proc. pajamų drabužiams. Iš viso per gyvenimą amerikietė savo garderobui išleidžia apie 125 tūkst. dolerių ir įsigyja apie 3 tūkst. daiktų. Statistika rodo, kad vidutiniškai per gyvenimą amerikietė įsigyja 271 porą batų, 185 sukneles ir 145 rankines.
* Net 80 proc. pasaulio moterų dažniausiai perka vienu dydžiu per mažus batus.
* Mados industrija kasmet sugeneruoja apie 17,5 mlrd. eurų pajamų.
Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“