Trečiadienį gynybos ministras Borisas Pistoriusas pareiškė, kad Vokietijai reikia tvirtų JAV garantijų, jog ji greitai gaus pakaitines priešraketinės gynybos sistemas „Patriot“, jei į Ukrainą nusiųs du savo įrenginius.
Naujienų žurnalui „Der Spiegel“ B. Pistoriusas sakė, kad NATO narėms Europoje reikia „nesugriaunamų“ garantijų, kad visos į Ukrainą nusiųstos amerikiečių gamybos oro gynybos sistemos „Patriot“ bus pakeistos per maždaug šešis–aštuonis mėnesius.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas praėjusią savaitę paskelbė susitaręs su NATO vadovu Marku Rutte, kad Aljanso narės Europoje pirks Kyjivui JAV ginkluotę, įskaitant sistemas „Patriot“, kad padėtų jam kare su Rusija.
Toks žingsnis žymi posūkį D. Trumpo politikoje, jo kantrybė išseko dėl Rusijos prezidento Vladimiro Putino nuviliančios pozicijos JAV prezidentui dedant pastangas sustabdyti karą Ukrainoje.
Vokietija pasiūlė finansuoti dvi „Patriot“ sistemas, kelios kitos NATO sąjungininkės pareiškė norą sumokėti už dar tris.
Tačiau jos vis labiau susirūpinusios dėl Vašingtonas noro, kad sąjungininkės Europoje pirmiausia nusiųstų Ukrainai sistemas „Patriot“ iš savo atsargų, o tada lauktų pakaitinių sistemų iš Jungtinių Valstijų.
B. Pistoriusas sakė „Der Spiegel“, kad svarbu, jog „sistemas perduodančios šalys galėtų ir toliau atitikti NATO reikalavimus ir kad NATO neatsirastų jokių saugumo spragų“.
Šalys, tokios kaip Norvegija, Švedija ir Nyderlandai, pareiškė norą finansuoti sistemas, tačiau B. Pistoriusas teigė, kad „dar nepriimtas sprendimas, kuri šalis galėtų suteikti Ukrainai sistemas „Patriot“.
Vėliau per spaudos konferenciją Berlyne jis sakė, kad vyksta derybos siekiant išsiaiškinti, „kurios Europos ir kitos šalys šiuo metu turi sistemas „Patriot“ ir kiek jų nori perduoti“.
„Pinigų šioms sistemoms yra. Dabar mums tiesiog reikia sistemų „Patriot“, – pridūrė B. Pistoriusas.
Vokietija anksčiau turėjo 12 sistemų „Patriot“, bet tris išsiuntė į Ukrainą ir dvi į Lenkiją. Dar viena „Patriot“ baterija skirta mokymams, tad Vokietijai liko šešios aktyvios sistemos.