respublika.lt

Vokiečių „motinėlė" palieka politiką

(0)
Publikuota: 2021 spalio 02 09:00:00, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 24 nuotr.
Angela Merkel retai pasirodo viešumoje su vyru Joachimu Zaueriu, nes šis vengia didelio dėmesio. EPA-Eltos nuotr.

Angela Merkel 16 metų vadovavo Vokietijai, darė didelę įtaką Europos Sąjungos politikai ir ne kartą pirmavo įtakingiausių pasaulio moterų sąraše.

 

Vizitinė kortelė - kuklumas

Politinę karjerą baigė moteris, kurios vizitine kortele tapo tai, kas daug kam atrodytų trūkumas - kuklumas, pasireiškiantis kuklia išvaizda, neryškiu makiažu, santūria apranga.

Angelos pirmtakas Gerhardas Šrioderis (Gerhard Schroeder) gyveno erdviame tarnybiniame 200 kv. m ploto bute, o A.Merkel, tapusi vyriausybės vadove, nutarė likti savo bute Berlyne, ir tuo pelnė vokiečių pagarbą.

A.Merkel gyvena netoli buvusios darbovietės - federalinio kanclerio būstinės Berlyne, paprastame penkiaaukščio namo bute, upės Šprė krantinėje. Pro namą nuolatos važinėja tramvajai. Kiekvieną dieną prie A.Merkel namų iki šiol budėdavo policija, tačiau priešais namą niekada nebuvo statomos užtvaros, o Am Kupfergrabeno gatvė niekada nebūdavo užtveriama. Saugumo sumetimais namą buvo draudžiama fotografuoti, o kai prieš 10 metų kanclerei buvo pasiūlyta „užtušuoti" jo fasadą Google Street View, A.Merkel atsisakė: „O kam? Visi ir taip žino, kur aš gyvenu."

Šalia namo, kurio 4 aukšte gyvena A.Merkel su vyru, yra įsikūrę restoranai, suvenyrų krautuvėlės ir maisto prekių parduotuvė, į kurią A.Merkel visada pati vaikšto apsipirkti.

Vietos žurnalistai ne kartą bandė surasti A.Merkel nekilnojamojo turto be buto Berlyne, juk kanclerės pajamos jai leistų įsigyti brangų būstą (kaip rašė Vokietijos žiniasklaida, A.Merkel per metus uždirbdavo apie 300 tūkst. eurų). Bet prabangos pomėgio jiems taip ir nepavyko įrodyti, išsiaiškino, kad politikė turi tik vasarnamį. Užmiesčio rezidencija jo nepavadinsi - nedidelis kaimiškas namas yra už 100 km nuo Berlyno, kaime netoli Templino miesto Brandenburge. Čia nėra nei kelių metrų aukščio tvorų, nei sargybos postų, vieta labiau primena paprastus kolektyvinius sodus.

Svečius A.Merkel mėgsta vaišinti savo pagamintais patiekalais, dažnai - iš pačios užsiaugintų daržovių. Politikės pažįstami yra pasakoję, kad jai labiausiai pavyksta obuolių pyragas ir bulvių sriuba. Vietoj kavos Angela geria mėtų arbatą.

Jaunystėje Angela Merkel surūkydavo po pakelį cigarečių per dieną, bet vėliau šio įpročio atsisakė. Vietoj prašmatnių kurortų A.Merkel su vyru paprastai atostogauja kukliame kalnų viešbutyje Pietų Tirolyje arba Italijos Iskijos saloje. Angela mėgsta žygius pėsčiomis: ji keliauja su kuprine ant pečių ir su lazdomis rankose.

Vokiečių „mamytė"

Angela Merkel niekada nepasižymėjo originaliomis idėjomis, įsimintinu įvaizdžiu, nebuvo puiki oratorė. Vokiečiams patinka, kad jai yra būdingas paprastos vokietės - važinėjančios nebrangiu automobiliu, už miesto auginančios daržoves ir skaniai gaminančios - žavesys. Už tai Vokietijoje ji buvo praminta „Mutti" - mamyte. A.Merkel ne kartą dalyvavo televizijos kulinarinėse laidose, kuriose dalydavosi mėgstamų patiekalų gamybos paslaptimis.

Daug kas manė, kad Angela neturi lyderės savybių, kad ji yra per švelni ir nepastebima, ir patenka į spąstus. Kanclerė niekada neskelbdavo provokacinių pareiškimų, bet dalyvaudama debatuose visada atsakydavo logiškai, ironiškai ir gana sausai. Daug kas ją kritikavo dėl „minkštumo" ir vokiečių kalboje net atsirado veiksmažodis „merkeln" - „merkelinti", kuris reiškia „būti neryžtingam". Bet vokiečiams ji patiko kaip talentinga vadovė, kuri gali rasti išeitį iš bet kokios padėties. Politologai taip pat laužydavo galvas dėl kanclerės pasisekimo paslapties, ir padarė išvadą, kad jos koziris - neryški išvaizda ir charizmos nebuvimas. Politikė nenešiojo papuošalų, ji apskritai nemėgsta brangenybių ir kvepalų. Jos įprasta apranga - griežto stiliaus įvairių spalvų kelnių kostiumai. Beje, Vokietijoje nepriimta aptarinėti kanclerio aprangą. A.Merkel garderobas rodo: ji yra pernelyg užimta valstybės reikalais, kad galėtų švaistyti laiką žiūrinėdama mados katalogus ir domėdamasi naujomis mados tendencijomis. Nesikeitė ir politikės šukuosena.

Vokiečiai ją gerbia už tai, kad aukščiausias pareigas valstybėje ji užėmė visai ne dėl grožio ir žavesio. Paparacams visiškai nebuvo prasmės ją sekti - Angela niekada nėra įsivėlusi į skandalus, savo pareigas visada vertino kaip darbą, o valdžią - greičiau kaip instrumentą, o ne privilegiją. Ji niekada nemėgo pasakoti apie asmeninį gyvenimą. Bet kai kurios dabar jau buvusios kanclerės gyvenimo už politikos ribų detalės vis dėlto yra žinomos.

Vyras, kurio pavardę žino visas pasaulis

Angela Kasner (mergautinė pavardė) viename interviu prasitarė, kad mokykloje mažiausiai domėjosi laisvalaikio linksmybėmis bendraamžių kompanijoje ir didžiąją laiko dalį skirdavo mokslams ir skaitymui. Užtat studentiškais metais ji, regis, suprato, kad neverta visą gyvenimą sėdėti prie vadovėlių. Todėl, įstojusi į Leipcigo universitetą, pradėjo gyventi įprastą jauno žmogaus gyvenimą.

Ji niekada nebuvo gražuolė klasikine šio žodžio prasme, bet, regis, vyrų dėmesio trūkumu pernelyg nesiskundė. Dvidešimtmetė pradėjo susitikinėti su bendrakursiu Ulrichu Merkeliu. Jų romanas truko trejus metus, o paskutiniame universiteto kurse jie susituokė Templino bažnyčioje. Abu buvo jauni ir įsimylėję, o jų santuoka tikrai galėjo tapti laiminga, juk jie turėjo daug bendro.

Angela ir Ulrichas gavę diplomus dirbo VDR mokslų akademijoje, bet jau tada mergina, pasižymėjusi aštriu protu ir tam tikromis ambicijomis, kalbėjo neįsivaizduojanti, kaip galėtų visą gyvenimą dirbti fizike teoretike.

Ulrichas buvo gana kuklus ir namisėda, labai ramus, net lėtokas. O štai Angela pasirodė esanti aktyvi ir labai mėgstanti bendrauti. Jie abu mylėjo gamtą, vykdavo į žygius, kiną ir teatrą. Ir dažnai lankydavo tėvus, taigi ryšiai su šeima buvo svarbūs abiem. Juos daug kas siejo, bet, kaip U.Merkelis prisipažino interviu žurnalui „Focus", kartą 1981 m. ji susirinko daiktus ir išsikraustė iš jų bendro buto. Skyrybas jie įformino tik po metų. Išsiskyrė be abipusių pretenzijų ir skandalingų turto dalybų. Sutuoktiniai visada buvo finansiškai nepriklausomi vienas nuo kito ir negausų turtą pasidalijo sąžiningai: Angela pasiėmė skalbyklę, o Ulrichas - kuklius baldus, kurie jam tarnavo dar daug metų. Vėliau U.Merkelis vedė antrą kartą, užaugino sūnų ir visą gyvenimą skyrė fizikai.

Po daug metų A.Merkel savo netikėtas skyrybas aiškino išblėsusiais jausmais. Išsiskyrusi ji pasiliko buvusio vyro pavardę, matyt, jai patiko jos skambesys. Dabar ją žino visas pasaulis.

„Ne Merkeliai"

Su antruoju vyru A.Merkel susipažino taip pat per teorinę fiziką, į kurią neketino gilintis visą gyvenimą. Profesorius Joachimas Zaueris (Joachim Sauer) tapo vienu iš A.Merkel mokslinių vadovų, kai ši ruošėsi gintis daktaro disertaciją. Tuo metu jis buvo vedęs, augino du sūnus, Danielių ir Adrianą.

Kada užsimezgė jų santykiai, sutuoktiniai nepasakoja, bet, praėjus 14 metų po pažinties, 1998 m. gruodžio 30 d., A.Merkel ir J.Zaueris tapo vyru ir žmona. Romanas buvo ilgas, dėl vedybų su Angela profesorius išsiskyrė su pirmąja žmona, bet išlaikė gerus santykius su sūnumis, kurie pagarbiai vertino tėvo pasirinkimą ir dažnai viešėdavo jo naujuose namuose.

J.Zaueris - pasaulinio lygio mokslininkas, o mokslui jo nuopelnai yra ne mažesni negu žmonos - politikai. Šeimos draugai tvirtina, kad jų šeimoje svarbiausias vis dėlto yra Joachimas.

Kvantinės chemijos specialistas, Humboltų universiteto profesorius nemėgsta didelio dėmesio, vengia interviu temomis, nesusijusiomis su jo profesine veikla, ir sutinka fotografuotis, tik jei to paprašo žmona. J.Zaueris nenori būti tiesiog „Merkel vyras", todėl itin retai pasirodydavo protokoliniuose renginiuose drauge su žmona. Jis neatvyko net į tris pirmas žmonos inauguracijas, Bundestage pasirodė tik ketvirtąjį kartą, ir tai prasėdėjo įnikęs į savo kompiuterį. Išimtį jis daro tik kultūriniams renginiams: kartą per metus A.Merkel ir J.Zaueris būtinai pasirodo Bairoito festivalyje, kuriame tradiciškai atliekamos R.Vagnerio muzikinės dramos. Buvusios kanclerės vyras - didelis šio kompozitoriaus gerbėjas. Būtent dėl to J.Zaueris pelnė pravardę „operos vaiduoklis", nes likusį laiką uoliai atsiriboja nuo žmonos veiklos, nors, kaip prisipažįsta pati Angela Merkel, mylimo vyro parama ir patarimai jai yra labai svarbūs.

J.Zaueris niekada nematė reikalo žmonos vardu užsiimti labdaringa veikla ir jau tikrai nebuvo pasirengęs būti jos „aksesuaru". Jis vengdavo pokalbių apie politiką, nedalyvaudavo debatuose ir diskusijose ir, regis, tik džiaugsis, kai nebebus pristatinėjamas kaip kanclerės vyras, juk ji nuo rugsėjo 27-osios - jau nebe kanclerė.

Užtat dabar šeima turės galimybę daugiau laiko leisti kartu. Svarbiausia, kad sidabrines vestuves 2023 m. jie galės atšvęsti taip, kaip jiems norisi, o ne priklausomai nuo aplinkybių ir oficialaus protokolo.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pastaruoju metu savo aplinkoje dažnai girdite žmones kalbant kitomis kalbomis (ne lietuviškai)?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +19 C

+13 +18 C

+13 +18 C

+16 +20 C

+13 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-7 m/s

0-6 m/s