Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas penktadienį sakė, kad toliau blokuos ES biudžetą ir ekonomikos gaivinimo po koronaviruso pandemijos paketą dėl lėšų skirstymo mechanizmo, nors jo sąjungininkė Lenkija parodė ženklų, kad galimai leisis į kompromisą.
Budapeštas ir Varšuva praėjusį mėnesį blokavo ES 1,8 trln. eurų vertės biudžeto ir ekonomikos gaivinimo paketo priėmimą, kadangi jie apima mechanizmą, leisiantį susieti lėšų skirstymą su teisės viršenybės principų laikymusi.
Abiejų šalių vyriausybes Briuselis kaltina demokratinių teisių ribojimu. Lenkija kaltinama kenkiant teismų sistemos nepriklausomumui, o tuo metu Vengrija kaltinama žiniasklaidos laisvės ribojimu.
Lenkijos vicepremjeras Jaroslawas Gowinas ketvirtadienį sakė, kad Varšuva galėtų nusileisti, jei būtų paskelbtas dokumentas, išaiškinantis, kaip būtų taikomi lėšų skirstymo kriterijai.
V. Orbanas atmetė šią idėją, sakydamas, kad Varšuva kartu su Budapeštu palaiko lėšų skirstymo atskyrimą nuo bet kokios teisės viršenybės principų laikymosi sąlygos.
„Mums toks sprendimas... kad būtų prisegtas koks nors dokumentas, panašus į kokį nors priminimo lapelį, prikabintą ant lentos, nebus tinkamas", - valstybiniam radijui sakė V. Orbanas.
Jis pridūrė, kad „lenkai nebegali atsiimti veto", kadangi praėjusią savaitę abi valstybės pasirašė bendrą susitarimą.
Bendrame pareiškime, pasirašytame po praėjusią savaitę Budapešte vykusio V. Orbano ir Lenkijos premjero Mateuszo Morawieckio susitikimo, siūloma atskirti lėšų skirstymą nuo teisės viršenybės principų laikymosi.
Tačiau J. Gowinas sakė, kad Lenkija norėtų užtikrintumo, kad sąsaja tarp lėšų ir teisės viršenybės principų laikymosi būtų taikoma tik klausimams, susijusiems su skaidriu ir sąžiningu ES lėšų naudojimu.
Kompromisui pakaktų „įpareigojančios Briuselio deklaracijos" dėl teisės viršenybės principų laikymosi, jis sakė Lenkijos žiniasklaidai.
Lenkijos vyriausybės atstovas Piotras Muelleris vėliau paneigė J. Gowino teiginius, sakydamas, kad kalbant apie ES lėšų skirstymą, Varšuva „nekeičia savo pozicijos".
„Lenkijai priimtinos tik nuostatos, atitinkančios Europos Vadovų Tarybos (EVT) sutartis ir išvadas. Tai taip pat aiškiai išreikšta bendrame Vengrijos ir Lenkijos pareiškime", - tviteryje rašė P. Muelleris.