respublika.lt

Vašingtono centre protestuojantys D.Trumpo šalininkai įsiveržė į Kapitolijų D.Trumpas žada pasitraukti taikiai (114)

2021 sausio 07 18:15:18
Respublika.lt, Eltos inf.

Trečiadienį Vašingtone protestuojantys JAV prezidento Donaldo Trumpo šalininkai susirėmė su policija ir įsiveržė į Kapitolijų, kuriame vyko abejų Kongreso rūmų posėdis Rinkikų kolegijos balsavimui patvirtinti. Iš kelių Kongreso biurų žmonėms liepta evakuotis, o pati Vašingtono merė paskelbė komendanto valandos įvedimą.

×
nuotr. 11 nuotr.
Protesto akimirka. EPA-Eltos nuotr.


Pranešama, kad mitinguotojai prasibrovė pro saugumo užtvaras ant Kapitolijaus laiptų.

Riaušėmis virtusių protestų metu buvo pašauta moteris, praneša CNN. Jos būklė kritinė. Yra ir sužeistų.

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas protestus pavadino „šokiruojančiais“.

„Šių demokratinių rinkimų rezultatas turi būti gerbiamas“, - teigė jis, nurodydamas į Joe Bideno pergalę JAV prezidento rinkimuose.

Tuo metu Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas žodžių nerinko, kviesdamas riaušių dalyvius „nustoti trypčioti demokratiją“.

Į piliečius jau kreipėsi ir išrinktasis prezidentas Joe Bidenas, ragindamas D. Trumpą pareikalauti riaušių pabaigos. Šis įsakė Nacionalinei gvardijai imtis protestų malšinimo.

Kreipimesi į savo šalininkus, laikinasis prezidentas liepė jiems „eiti namo", vis dėlto primindamas, jog rinkimai iš jų buvo pavogti ir dėkodamas savo rėmėjams už palaikymą.

ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepas Borrellis pasmerkė Kapitolijaus pastato šturmą, pavadindamas tai ataka prieš JAV demokratiją.

Pasaulio akimis, JAV demokratija šiandien pasirodė apgulta", - tviteryje rašė jis.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas prisidėjo prie kitų pasaulio lyderių, smerkdamas smurtingus protestus JAV.

Jungtinės Amerikos Valstijos atstovauja demokratijai visame pasaulyje, tad dabar gyvybiškai svarbu, jog valdžia būtų perduota taikiai ir tvarkingai", - rašė jis.

Škotijos pirmoji ministrė Nicola Sturgeon šiuos įvykius pavadino absoliučiai siaubingais".

CNN skelbia apie nukenksmintus mažiausiai du savadarbius sprogmenis.

Po vidurnakčio (Lietuvos laiku) NBC News pranešė, jog saugumo struktūros pradeda atritraukti protestuotojus, kurių tuo metu dar buvo apie du tūkstančius. Netrukus policija informavo, jog pastatai jau yra saugūs.

Vašingtono policija: per neramumus Kapitolijuje keturi žmonės mirė, 52 buvo sulaikyti (atnaujinta 08:50)

Per susirėmimus su policija JAV Kapitolijuje, į kurį trečiadienį įsiveržė riaušes sukėlę Donaldo Trumpo šalininkai, mirė keturi žmonės, pranešė Vašingtono policijos vadas Robertas Contee. Jo teigimu, per neramumus iš viso buvo sulaikyti 52 žmonės.

Pasak R. Contee, vieną moterį policijos pareigūnai pašovė Kapitolijaus viduje, ji vėliau ligoninėje mirė. Policijos vadas tikino, kad dėl šio incidento bus atliktas vidaus tyrimas, ir išreiškė užuojautą aukos artimiesiems.

Dar viena moteris ir du vyrai mirė dėl atskirų medicininių priežasčių.

Policijos vadas taip pat informavo, kad buvo sulaikyti 52 žmonės, iš jų keturi - už ginklų laikymą, o 47 - už komendanto valandos pažeidimą.

R. Contee teigimu, per susirėmimus buvo sužeisti mažiausiai 14 policijos pareigūnų, du iš jų - sunkiai. Vieną iš dviejų pareigūnų protestuotojai įtraukė į minią, kur jis buvo sumuštas, o antrasis patyrė veido sužalojimus dėl į jį mesto daikto.

Protestai prasidėjo netrukus po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskatino savo šalininkus žygiuoti į Kapitolijų.

Po daugiau kaip 6 valandų pertraukos situaciją stabilizavosi (papildyta 10:00)

Pranešama, kad JAV Kapitolijaus policija, trečiadienį bejėgiškai stebėjusi, kaip D.Trumpą palaikantys riaušininkai įsiveržė į vidų, ankstų ketvirtadienio rytą jau informavo, jog „vidinė grėsmė pašalinta" - esą grįžtama prie normalaus darbo.

Atsistatydina JAV prezidento personalas (10:08)

Ketvirtadienį tikėtini pranešimai apie JAV prezidento patarėjo nacionaliniam saugumui Roberto O'Brieno, jo pavaduotojo Matto Pottingerio ir Baltųjų rūmų administracijos vadovo pavaduotojo Chriso Lidello atsistatydinimą.

„Twitter" užblokuoja D. Trumpo paskyrą

Pirmą kartą istorijoje, nesant aiškioms prežastims, „Twitter" pašalino tris D. Trumpo įrašus, o vėliau paskelbė, kad laikinai JAV prezidento paskyra yra užblokuojama. Paskyra bus užblokuota 12 valandų.


Ragino eiti namo"

Įvykiams prasidėjus, nors pats prezidentas D. Trumpas kreipėsi į šalininkus su prašymas „eiti namo", tačiau protestuotojai nepasidavė ir tęsė tai, dėl ko taip gausiai susirinko. 

JAV Kongresas atmetė bandymą nepatvirtinti J. Bideno pergalės Pensilvanijoje (10:37)

JAV parlamentarai atmetė antrą respublikonų išreikštą prieštaravimą dėl rinkikų kolegijos balsų už J. Bideną Pensilvanijos valstijoje tvirtinimo, praėjus kelioms valandoms po to, kai dėl D. Trumpo šalininkų sukeltų riaušių procesas buvo atidėtas.

Senatas 92 balsais už ir 7 - prieš nubalsavo atmesti prieštaravimą dėl 20 Pensilvanijos rinkikų balsų. Tokį pat sprendimą priėmė Atstovų Rūmai, tačiau juose daugiau nei 130 respublikonų palaikė siūlymą netvirtinti rinkikų balsų.

Šiuo metu patvirtinti jau 38 valstijų rinkikų balsai, o Kongresas tęsia ilgą procesą, kad patvirtintų visų 50 valstijų rinkikų balsus ir formaliai įteisintų J. Bideno pergalę prezidento rinkimuose.

JAV Kapitolijaus pastatas trečiadienį buvo uždarytas, o šalies įstatymų leidėjai įstrigo viduje, Vašingtono centre įsiplieskus įnirtingiems susirėmimams tarp prezidento Donaldo Trumpo šalininkų ir policijos.

Neramumai prasidėjo praėjus kelioms valandoms po to, kai JAV prezidentas D. Trumpas kreipėsi į savo šalininkus pažerdamas įtarimų dėl rinkimų sukčiavimo ir paskatino juos žygiuoti į Kapitolijų.

Televizijos kadruose buvo matyti, kaip protestuotojai atsidūrė pastato viduje, įsiveržę pro langą. Senatas ir Atstovų rūmai nutraukė savo sesijas, kuriose jie diskutavo apie respublikonų pretenzijas rezultatams JAV valstijose, kuriose Joe Bidenas laimėjo per lapkritį vykusius prezidento rinkimus.

Įstatymų leidėjai buvo evakuoti, kai riaušininkai pasiekė Kapitolijaus komplekso pastatus, tačiau jie pradėjo grįžti po to, kai rūmų apsauga patvirtino, kad pastatas yra saugus.

Po riaušių respublikonai gali palaikyti D. Trumpo nušalinimą nuo valdžios (11:04)

Dalis respublikonų, tarp jų - buvę ir dabartiniai D. Trumpo administracijos darbuotojai ir Kongreso nariai, po sausio 6 d. riaušių Vašingtone pasirengę svarstyti galimus Baltųjų rūmų šeimininko nušalinimo nuo valdžios scenarijus.

Tai ketvirtadienį pranešė naujienų portalas „Axios", remdamasis šaltiniais Respublikonų partijoje.

Tokių radikalių planų svarstymo priežastis - būgštavimai, kad D. Trumpo buvimas valdžioje dar dvi savaites, likusias iki J. Bideno inauguracijos, gali paskatinti naujas riaušes ir susirėmimus. O konfrontacijos aštrėjimas neigiamai atsilieps ne tik kadenciją baigiančiam prezidentui, bet ir Respublikonų partijai apskritai, mano jos atstovai.

Galimais veiksmų variantais neįvardyti respublikonai laiko apkaltos procedūrą, bet jai tikriausiai neužtektų laiko. Kitas būdas nušalinti D. Trumpą nuo valdžios - remtis JAV konstitucijos 25-ąją pataisa, numatančia valstybės vadovo atsistatydinimą, jeigu jo pareikalauja viceprezidentas ir dauguma vykdomosios valdžios institucijų vadovų. Bet tam reikalingas viceprezidento Mike`o Pence`o pritarimas. Kongresas taip pat gali pareikšti nepasitikėjimą D. Trumpu, bet, kaip pažymi portalas, šis žingsnis neduos pastebimų praktinių rezultatų.

Po riaušių Demokratų partijos atstovai Kongrese paragino M. Pence`ą imtis žygių D. Trumpui nuo valdžios nušalinti. Kai kurie Respublikonų partijos nariai atvirai kritikuoja prezidento veiksmus, kurie, jų manymu, galėjo išprovokuoti Kapitolijaus šturmą.

JAV Kongresas patvirtino J. Bideno pergalę (11:21)

JAV Kongresas po riaušių Kapitolijuje patvirtino J. Bideno pergalę prezidento rinkimuose.

Oficialiai J. Bideno pergalė paskelbta, kai Kongreso patvirtintų rinkikų balsų skaičius viršijo 270.

Bendra Kongreso rūmų sesija buvo nutraukta prieš kelias valandas, kai D. Trumpo šalininkai sukėlė riaušes ir įsiveržė į Kapitolijaus pastatą, o parlamentarai buvo evakuoti.

Atstovų Rūmams ir Senatui atnaujinus darbą, Senato respublikonų daugumos lyderis Mitchas McConnellas pasmerkė Kapitolijuje surengtas riaušes ir pavadino tai „nepavykusiu sukilimu".

„Jie bandė sutrikdyti mūsų demokratija. Jiems nepavyko. Jiems nepavyko. Jiems nepavyko sutrukdyti Kongresui", - sakė aukšto rango respublikonas.

Tvirtinimo procesą kiek užlaikė ir dalis respublikonų, kurie bandė užginčyti rinkikų balsų tvirtinimą kai kuriose valstijose. Visi tokie bandymai buvo atmesti.

D. Trumpas žada sklandų valdžios perdavimą (11:44)

Kadenciją baigiantis JAV prezidentas D. Trumpas pagaliau pareiškė, kad sausio 20 d. taikiai pasitrauks iš prezidento posto, ir pažadėjo „sklandų valdžios perdavimą" J. Bidenui.

„Nors visiškai nesutinku su rinkimų rezultatai ir faktai tai patvirtina, sausio 20 d. įvyks sklandus valdžios perdavimas", - sakoma D. Trumpo pranešime, paskelbtame netrukus po to, kai JAV Kongresas formaliai patvirtino J. Bideno pergalę.

„Nors tai žymi didingiausios pirmosios kadencijos per visą JAV prezidentavimo istoriją pabaigą, tačiau tai yra tik mūsų kovos padaryti Ameriką vėl didžią pradžia", - pridūrė jis, tuo užsimindamas apie galimą kandidatavimą 2024 m. rinkimuose.

Oficialiai J. Bideno pergalė paskelbta, kai Kongreso patvirtintų rinkikų balsų skaičius viršijo 270.

A. Merkel dėl riaušių sviedžia akmenį į D. Trumpo daržą (11:43)

Vokietijos kanclerė Angela Merkel ketvirtadienį teigė esanti „įtūžusi ir labai nuliūdinta" Donaldo Trumpo rėmėjų JAV Kapitolijuje įvykdytų riaušių. Kanclerė tvirtino, kad dėl jų iš dalies kaltas ir D. Trumpas.

„Man labai gaila, kad prezidentas D. Trumpas nuo lapkričio negali pripažinti pralaimėjimo ir negalėjo vakar", - teigė A. Merkel.

„Pakurstytos abejonės dėl rinkimų rezultatų sukūrė tokią atmosferą, dėl kurios vakarykščiai įvykiai apskritai tapo įmonomi", - sakė kanclerė.

M. Pence`u nepatenkintas D. Trumpas užtrenkė Baltųjų rūmų duris svarbiausiam jo patarėjui (11:45)

Kadenciją baigiantis JAV prezidentas uždraudė įžengti į Baltuosius rūmus svarbiausiam viceprezidento M. Pence`o, atsisakiusio trukdyti patvirtinti rinkimų rezultatus, patarėjui. Tai ketvirtadienį pranešė televizijos kanalas NBC.

JAV prezidento rinkimų rezultatai tvirtinami abejų Kongreso rūmų posėdyje, kuriam, pagal Amerikos įstatymus, pirmininkauja viceprezidentas. Prieš posėdį M. Pence`as, nepaisydamas D. Trumpo spaudimo, nusiuntė įstatymų leidėjams laišką, kuriame pabrėžė neturįs įgaliojimų užginčyti Rinkikų kolegijos balsavimo rezultatų.

Pasak NBC šaltinių, dėl to D. Trumpas užtrenkė Baltųjų rūmų duris Marcui Shortui, kuris yra JAV viceprezidento personalo vadovas. Kaip pažymi kanalas, M. Shortas, be kita ko, konsultavo M. Pence`ą klausimais, susijusiais su rinkimų rezultatų tvirtinimu.

Dabartinis Baltųjų rūmų šeimininkas pareiškė, jog M. Pence`ui „nepakako drąsos padaryti tai, ką reikia padaryti", kad būtų apginta šalies konstitucija.

(bus papildyta)


Įvykių transliacija:

Naujausios žinios

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (114)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KAPITALAS: Vyriausybė pritarė Lietuvos dalyvavimui steigiant Baltijos šalių regioninį kapitalo rinkų plėtros fondą, kurio tikslas – didinti Baltijos valstybių mažų ir vidutinių įmonių finansavimo prieinamumą, taip pat plėsti Baltijos šalių kapitalo rinkas.
  • PAŠTAS: Pagrindinė Kauno centrinio pašto įveiklinimo galimybių studijos rekomendacija dėl šio unikalaus pastato išsaugojimo ir pritaikymo visuomenės reikmėms – čia įsteigti Architektūros centrą (institutą), vykdantį ir muziejaus funkcijas.
  • TURIZMAS: Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjų kolegija tenkino Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, pareiškimą ir panaikino Trakų rajono savivaldybės administracijos priimtus administracinius aktus, leidusius kaimo turizmo pastatų statybą Aukštadvario regioninio parko Vilkokšnio kraštovaizdžio draustinyje.
  • ĮSTATYMAS: Ketvirtadienį Seimas ketina priimti parlamentarų darbo sąlygas reglamentuojantį įstatymą.
  • ATLYGINIMAS: Nepaisant vidutinių atlyginimų skirtumo mažėjimo, užfiksuoto nuo balandžio iki liepos, Lietuvoje vyrai liepą uždirbo vidutiniškai 185 eurais daugiau nei moterys: vyrų vidutinis atlyginimas šiuo metu siekia 1596 eurus, moterų – 1411 eurų.
  • TERMINAS: Siūloma iki 12 mėnesių (vietoj šiuo metu nustatytų 6 mėnesių) ilginti nelegalių migrantų sulaikymo maksimalų terminą ir šiuo laikotarpiu nesuteikti jiems teisės laisvai judėti Lietuvos teritorijoje.
  • ANGLIS: Kinija pažadėjo nebefinansuoti naujų anglies kasybos projektų užsienyje.
  • SODRA: Rugpjūtį pirmą kartą šiais metais „Sodra“ fiksavo neigiamą priėmimų į darbą ir atleidimų balansą: „9.220 žmonių daugiau atleista nei priimta“
  • BALTAI: Rugsėjo 22 dieną 21 val. Vilniuje ant Altanos kalno Vilniaus Romuva kartu su apeigų grupe „Kūlgrinda“ visus kviečia švęsti Rudens lygiadienį bei Baltų vienybės dieną.
  • PROTESTAS: Australijoje, Melburno mieste, jau trečia diena vyksta statybos darbuotojų protestas, kurį išprovokavo valdžios sprendimas neleisti neskiepytiems darbininkams dirbti savo darbo.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip vertinate LRT darbą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate rugsėjo 10d. mitingą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+2 +10 C

+8 +13 C

 

+6 +15 C

+9 +14 C

+10 +14 C

 

+14 +15 C

0-10 m/s

0-10 m/s

 

0-10 m/s

       

Nuorodos