respublika.lt

Vamzdis gali smogti per kišenę. Kam?

(0)
Publikuota: 2019 gruodžio 13 07:00:04, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 6 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

Vokietija vakar sukritikavo JAV įstatymų leidėjų pritarimą įstatymo projektui, kuriame bus įtvirtinamos sankcijos rangovams, tiesiantiems Rusiją ir Vokietiją sujungsiantį dujotiekį - šalis teigė, kad Vašingtonas turėtų žiūrėti savo reikalų.

 

„Europos energetikos politikos sprendimai yra priimami Europoje, o ne Jungtinėse Valstijose“, - vakar tviteryje rašė Vokietijos užsienio reikalų ministras Heikas Masas (Heiko Maas). „Atmetame užsienio įsikišimą ir ekstrateritorinį poveikį sukeliančias sankcijas“, - teigė ministras.

9,5 mlrd. eurų vertės „Nord Stream 2“ dujotiekis, tiesiamas Baltijos jūra, turi padvigubinti į Vokietiją tiekiamų gamtinių dujų kiekį. Rusijos ir Vokietijos prekybos rūmai (AHK) teigė, kad dujotiekis turi daug svarbos Europos energetikos saugumui. Jei JAV įstatymas bus priimtas, AHK reikalauja atsakomųjų sankcijų. „Europa turi atsakomosiomis sankcijomis atsakyti į Europai kenkiančias sankcijas“, - vakar aiškino AHK vadovas Matiasas Šepas (Matthias Schepp), kuriam gresia asmeninės sankcijos. Jis teigė, kad sankcijos labiau pakenks ne Rusijai, o Europos bendrovėms.

Pusę dujotiekio projekto finansuoja Rusijos dujų milžinė „Gazprom“, o likusią dalį - Europos partneriai: Vokietijos „Wintershall“ ir „Uniper“, Didžiosios Britanijos ir Nyderlandų „Shell“, Prancūzijos „Engie“ ir Austrijos OMV.

Nepaisant Rusijos ir Vokietijos diplomatinės įtampos, Vokietija ne kartą gynė dujotiekio projektą.

Ekonomikos ministerija sakė, kad šiuo metu yra laukiama Senato balsavimo rezultatų, paaiškėti turinčių kitą savaitę. JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) jau yra pareiškęs pasirašysiantis šį įstatymą, jei Senatas jam pritars. O pritarus naujam įstatymui, JAV valstybės departamentas per 60 dienų turės pristatyti bendrovių ir asmenų, susijusių su „Nord Stream 2“ ir „TurkStream“ dujotiekių tiesimu, sąrašą. Į įstatyme numatomas sankcijas yra įtraukiamas turto įšaldymas ir JAV vizų atšaukimas projekto rangovams.

Sankcijos ypač pakenks Šveicarijoje įsikūrusiam rangovui „Allseas“ - bendrovei priklauso didžiausias pasaulyje dujotiekių tiesimo laivas, kurį „Gazprom“ naudojo vamzdynų klojimui jūroje.

Rusija vylėsi dujotiekį pradėti naudoti 2019-ųjų pabaigoje, tačiau datą atidėjo sunkumai gaunant leidimus iš Danijos - tik spalį Kopenhaga Rusijai leido kloti vamzdynus Danijos kontinentinio šelfo dalyje Baltijos jūroje.

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Audrius Butkevičius:

Iš esmės tai yra dviejų galybių tarpusavio konkurencijos klausimas. Manau, jog vokiečiai tikrai neskubės lįsti į konfliktą. Jeigu pažvelgtumėme į patį ES atsiradimą bei jos kūrimosi istoriją ir chronologiją, tai pamatytume, kaip iš primityvios plieno ir anglių sąjungėlės iš esmės buvo sukonstruota alternatyva Jungtinėms Valstijoms ir didžiausia vartotojų rinka pasaulyje - 500 milijonų gyventojų... Sakyti, kad tai atsirado be labai nuoseklios prancūzų ir vokiečių kontinentinės strategijos, būtų neteisinga. Šios strategijos vyksmo rezultatas ir buvo leidimas susivienyti Vokietijoms, atsirado bendrų Europos namų idėja ir t.t. Todėl vokiečiai nedarys staigių judesių ir į konfliktą nelįs. Jie eis lygiu kinišku tempu, suvokdami, kad 10 ar 15 metų čia nieko nereiškia. Paprasčiau tariant, iš esmės ES atsiradimas yra senos ilgalaikės strategijos rezultatas, o už tos strategijos stovi vokiečiai. Dabar yra pats laikas pagalvoti, ar lėšos, pagrobtos Europoje ir pasaulyje II pasaulinio karo metu, nėra vienas pagrindinių šio efektyvaus ES augimo variklių...

Ką čia laimi amerikiečiai? Pirmiausia, šioje situacija svarbūs ne vien tik pinigai ar skalūninių dujų pardavimai. Ne mažiau svarbi ir politinė šio reikalo pusė. O ji yra akivaizdi: Vokietija, kaip turtingiausia Europos valstybė, aplink save organizavusi visą ES, metė konkurencijos pirštinę Amerikai. Šiuo atveju nėra jokios kalbos apie kažkokią „Transatlantinę vienybę“, nes Transatlantinė ašis seniai pavirto į Transatlantinę kreivę, kuri vis labiau klaiposi... Jeigu Vokietija ir Prancūzija (ne be reikalo amerikiečiai ir prancūzams ketina įvesti muitų mokesčius) nuo senų laikų tarpusavyje konkuravo dėl lyderystės Europoje, tai dabar gana vieningai stojo prieš anglosaksiškąjį pasaulį, kiekviena su savais išskaičiavimais.

Taigi, amerikiečių sprendimą dėl sankcijų vokiečių kompanijoms reikia vertinti ir kaip įspėjimą nebandyti pakeisti pasaulio tvarkos ašies, nestoti skersai kelio. Juolab kad už nugarų poniai Angelai Merkel ar Emanueliui Makronui (Emmanuel Macron) stovi Rusija, o dar toliau - ir Kinija. Amerikiečių veiksmai yra įspėjimais ir visiems kitiems, o ypač tiems, kurių ilgai niekas nekontroliavo. Pavyzdžiui, pasaulis stipriai pasikeitė nuo 1960-1980 m., kai vyravo šaltojo karo laikų logika tarp dviejų skirtingų blokų. Šiandien jau kur kas daugiau valstybių turi branduolinį ginklą ir faktiškai visa egzistavusi pasaulio saugumo konfigūracija sugriuvo. Pavyzdžiui, Izraelis visiems sako: „ne jūsų reikalas, ar mes turime atominę bombą, bet jeigu reikės, tai tikrai ją panaudosime savo gynybai“. Ir aplinkinių arabų šalių vietoje aš neabejočiau, kad Izraelis tikrai panaudos branduolinį ginklą, jeigu kils konfliktas, grasinantis Izraelio egzistencijai... Todėl gana agresyvi amerikiečių diplomatija turi prasmę šioje situacijoje, ne vien tik žvelgiant į rusišką ir vokišką vamzdį, bet ir į rusišką bei turkišką, o taip pat ir visus Irano bandymus sustiprėti. Tai įspėjimas visiems, kurie neketina laikytis vis dar JAV diktuojamos pasaulio tvarkos.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s