Iš Kinijos į Italiją įsiveržęs koronavirusas karšto temperamento italus įkalino namuose dar kovo pradžioje. Tačiau infekcijai slūgstant pagaliau ir pietiečiai galės pamažu grįžti į tyloje skendinčius miestus. Visgi svarstant, kodėl Italijoje virusas buvo toks pražūtingas, prokurorai pradeda tyrimus dėl valdžios sprendimų senelių namuose.
Švelnins karantiną
Dienraščiui „La Repubblica“ Italijos premjeras Džiusepė Kontė (Giuseppe Conte) tikino artimiausiomis dienomis paskelbsiantis, kaip Italija ketina švelninti dėl koronaviruso protrūkio įvesto karantino apribojimus. Žiniasklaidos žiniomis, Italijos vyriausybė svarsto planą, pagal kurį apribojimai būtų atšaukiami palaipsniui visą gegužės mėnesį.
Italijoje nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) mirė 26, 7 tūkst. žmonių. Tai yra didžiausias koronaviruso aukų skaičius Europoje ir antras pasaulyje po Jungtinių Valstijų.
Tačiau naujų užsikrėtimo atvejų skaičius pastaruoju metu stabiliai mažėja ir šiuo metu koronaviruso užkrečiamumas įvairiuose šalies regionuose siekia 0,2-0,7. Manoma, kad toks rodiklis leidžia švelninti karantino apribojimus.
Dž.Kontė tikino, kad jo vyriausybė „leis dideliam skaičiui bendrovių, nuo gamybos iki statybų sektoriaus, atnaujinti veiklą gegužės 4 d. „Negalime daugiau tęsti šio karantino, nes rizikuojame pernelyg smarkiai pažeisti šalies socioekonominę struktūrą“, - sakė jis.
Pasak jo, mokyklų atidarymas kelia daug problemų, nes dauguma mokytojų yra vyresnio amžiaus, todėl koronavirusas jiems kelia didelę grėsmę. Mokyklos moksleiviams duris atvers tik rugsėjį. Mat jų atidarymas anksčiau sukeltų „labai didelę užsikrėtimo grėsmę“.
Daugelis italų nerimauja dėl to, ar galės pagaliau išeiti pasivaikščioti ir pabėgioti į lauką. Italijoje visuotinis karantinas buvo įvestas kovo 9 d., gyventojams uždrausta be priežasties išeiti iš namų. Dauguma italų išėjo ant namų stogų ir ten įsirengė savadarbius sporto klubus ir net teniso kortus, taip bandydami išvengti sąstingio. Italijos žiniasklaida skelbia, kad vyriausybė gali leisti žmonėms judėti viduje miestų, tačiau vis dar ribos judėjimo tarp šalies regionų.
Židiniai globos namuose
Italijoje beveik pusė visų žmonių, kuriems pastarąjį mėnesį buvo patvirtinta COVID-19 liga, virusu užsikrėtė senelių globos namuose, rodo penktadienį paskelbti tyrimo rezultatai.
Nacionalinio sveikatos instituto mokslininkai ištyrė 4500 atvejų, kurie buvo užregistruoti balandžio 1-23 d. 44,1 proc. šių žmonių užsikrėtė būtent slaugos namuose. Kiti 24,7 proc. žmonių užsikrėtė namuose, 10,8 - ligoninėje, 4,2 proc. - darbo vietoje.
Italija yra viena iš Europos šalių, kur senelių globos namuose virusas plito itin intensyviai. Manoma, tai nulėmė ir valdžios abejingumas. Koronaviruso stipriai paveiktame Lombardijos regione pasigirdo kaltinimų, kad senelių globos namuose buvo smarkiai taupoma ir todėl neperkama specialių apsaugos priemonių. Italijos prokurorai jau pradėjo tyrimą šiuo klausimu.
Didžiausių senelių globos namų Milane darbuotojai tvirtino, kad protrūkio pradžioje jiems buvo draudžiama dėvėti kaukes, esą tai būtų sukėlę gyventojų paniką. Taip pat bus tiriama, ar regiono valdžios pareigūnai neskatino COVID-19 pacientų perkelti į slaugos namus, kad ligoninėse būtų daugiau laisvų vietų.