Uzbekistane politiniai kaliniai patiria "nežmonišką elgesį", įskaitant kankinimus ir pasibaisėtinas kalinimo sąlygas, teigiama "Human Rights Watch" ataskaitoje, kuria remiasi BBC.
Anot naujausios ataskaitos, aktyvistai, žurnalistai ir vyriausybės kritikai yra įkalinami metams, o jų laisvės atėmimo bausmės dažnai pratęsiamos pasirenkamai.
Uzbekistano valdžia tvirtina, kad šalyje politinių kalinių nėra ir kad kankinimai yra likviduoti.
Ataskaitoje remiamasi 34 dabartinių ir dešimties buvusių kalinių bylomis.
"Mes padarėme išvadą, kad mažiausiai 29 iš 44 kalinių buvo kankinami nelaisvėje iki jų bylos nagrinėjimo teisme arba kalėjime", - BBC sakė "Human Rights Watch" tyrėjas Centrinėje Azijoje Stivas Sverdlou (Steve Swerdlow).
Ataskaitoje akcentuojamas atvejis, susijęs su žinomu šalies žurnalistu Muhamadu Bekdžanovu, kuris kalinamas nuo 1999 metų.
M. Bekdžanovas yra uzbekų opozicijos lyderio Muhamado Saliho brolis, kuris dirbo opozicionierių laikraštyje "Erk".
Jis paspruko į Ukrainą, tačiau 1999 metais jį sulaukė Uzbekistano saugumo pajėgos po sprogimų bangos sostinėje Taškente, dėl kurių kaltinimai buvo mesti šalies opozicijai.
M. Bekdžanovas į laisvę turėjo išeiti 2012 metais, tačiau prieš paleidimo dieną jam skirta bausmė buvo pratęsta dar penkeriais metais už kalėjimo taisyklių pažeidimą.
"Human Rights Watch" teigimu, tokie metodai yra dažna praktika. Užfiksuota, kad Uzbekistano vyriausybė vadovaujasi politika, pagal kurią politinių kalinių bausmės pratęsiamos visiškai nepagrįstai.
Ataskaitoje įtariami kankinimo būdai - imituojamas dusinimas, mušimas, elektrošokas, grasinimai išprievartauti.
Organizacijos duomenimis, tarp kalinių yra asmenys, bandę atskleisti valdžios pareigūnų korupciją ar siekę demokratinių reformų šalyje, kuri laikoma viena labiausiai autoritarinių regione.