Lietuvių pamėgta Ukraina ir toliau išgyvena ne pačius geriausius laikus - pasak vietos politikų, sparčiai naikinama šalies pramonė ir masiškai grobstomi milijonai.
Ekonomika stoja
Ukrainos Aukščiausiosios Rados deputatas Jevgenijus Murajevas savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ išsakė nuogąstavimą, kad šalies pramonė gali būti visiškai sunaikinta.
Kaip pavyzdį politikas paminėjo Charkovo A.A.Morozovo vardo transporto konstravimo biurą. Pasak jo, minėta įmonė buvo palikta ne tik be naujų užsakymų, bet ir be finansavimo. Tuo pat metu už neįvykdytus įsipareigojimus biurui gali tekti sumokėti tokio dydžio baudą, kuri jį visiškai sužlugdys. J.Murajevas perspėja, kad taip gali būti sunaikinta viena pirmaujančių šalies įmonių.
„Pastaraisiais metais vietoje ukrainietiškų traktorių, kombainų, lokomotyvų ir statybinės technikos, valdžia, žlugdydama vietos gamintojus ir šalies mokslinę technologinę ateitį, perka užsienietiškus analogus. Mūsų kaimynai ukrainiečių gamintojus, kaip konkurentus, šalina mūsų pačių valdžios rankomis“, - situaciją apibendrino deputatas.
Kiek anksčiau kitas deputatas Sergejus Levočkinas pareiškė, kad tokiais vystymosi tempais šaliai reikės kelių dešimtmečių, kad būtų atkurta jos ekonomika. Pasak jo, 2019-aisiais, lyginant su ankstesniais metais, vystymosi tempai smuko beveik 6 kartus - nuo 3 iki 0,5 procento.
Nusikalstama NT užvaldymo schema
Kol politikai nerimauja dėl šalies pramonės, Kijevo prokuratūra, kartu su Ukrainos saugumo tarnyba, sulaikė nusikalstamos grupuotės, įtariamos neteisėtais būdais užvaldžiusios valstybinio turto už maždaug 58 mln. eurų, narius. Tokią informaciją savo „Facebook“ paskyroje paviešino šalies generalinė prokuratūra.
Teisėsaugininkai pažymėjo, kad grupuotės nariai sugalvojo puikiai veikiančią schemą, kaip užvaldyti valstybinį, privatų ir komunalinį turtą. Operacijos metu buvo sulaikyti septyni asmenys - trys organizatoriai ir keturi vykdytojai. Tarp sulaikytųjų - du advokatai ir buvęs Kijevo teisėsaugos pareigūnas.
Tyrimo metu buvo nustatyta, kad 2017-2019 m. nusikaltėliai, pasinaudodami padirbtais dokumentais ir galimybe prisijungti prie Nekilnojamo turto registro, sau persirašė žemės sklypų ir būstų už maždaug 1,5 mlrd. grivinų (58 mln. eurų).
Nusikaltėliams įregistruoti neteisėtais būdais užvaldytą turtą padėjo Donecko ir Chersono apygardų teisėjai, priimdami civilinėse bylose bendrininkams palankius sprendimus. Remiantis teismo patvirtintais dokumentais, naujieji savininkai tapdavo teisėtais turto valdytojais. Valstybei ir Kijevo miestui padarytą žalą teisėsaugos organai įvertinto 4,4 mln. eurų, privatiems asmenims - 767 tūkst. eurų. Grupuotės nariams gresia iki 15 metų kalėjimo.