respublika.lt

Ukraina įkalinta Rusijos manipuliacijose

(0)
Publikuota: 2019 liepos 13 12:00:59, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 4 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis užvakar įvykusio pirmojo jųdviejų pokalbio telefonu metu aptarė konfliktą Rytų Ukrainoje. Panašu, kad netolimoje ateityje įvyks ir jų susitikimas, nepaisant visiškai priešingų abiejų vadovų tikslų ir siekių.

 

Rusijos prezidento atstovas Dmitrijus Peskovas po pirmojo V.Putino kontakto su gegužę inauguruotu Ukrainos prezidentu sakė, kad prezidentai aptarė klausimus, susijusius su konflikto Pietryčių Ukrainoje sureguliavimu, ir abiejose pusėse laikomų kalinių grąžinimu.

Ukrainos kariuomenė jau penkerius metus kovoja su Rusijos remiamais separatistais Rytų Ukrainoje.

Prieš du mėnesius inauguruotas V.Zelenskis svarbiausia savo prezidentavimo užduotimi laiko konflikto Rytų Ukrainoje užbaigimą. Jungtinių Tautų (JT) skaičiavimais, per konfliktą nuo 2014 metų žuvo apie 13 tūkst. žmonių.

Be kita ko, anksčiau šią savaitę V.Zelenskis pasiūlė V.Putinui surengti taikos derybas, skirtas pasikalbėti konflikto Rytų Ukrainoje ir Rusijos įvykdytos Ukrainos Krymo pusiasalio aneksijos klausimais. Prezidentas V.Zelenskis pasiūlė susitikimą Minske ir pridūrė, kad norėtų, jog derybose taip pat dalyvautų JAV, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Vokietijos lyderiai. „Padiskutuokime, kam priklauso Krymas ir ko nėra Donbase“, - kreipdamasis į V.Putiną sakė V.Zelenskis.

V.Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad Rusija yra pasiruošusi bet kokio formato deryboms su Ukraina, tačiau prezidentų susitikimui turi būti kruopščiai pasiruošta, o Ukrainoje prieš susitikimą turi būti suformuota nauja vyriausybė.

„Niekada neatsisakėme dalyvauti nei viename iš siūlomų derybų formatų, įskaitant ir Normandijos formato išplėtimą. Vis dėlto, pirmiausia, šiam formatui ir aukščiausio lygio susitikimui turi būti gerai pasirengta, tai akivaizdu. Visų antra, daugiau ar mažiau kalbėtis bus galima po to, kai įvyks Ukrainos parlamento rinkimai ir bus suformuota nauja vyriausybė. Visų trečia, nežinau, kaip sureaguos kiti siūlomo formato dalyviai“, - žurnalistams sakė V.Putinas.

„Mes niekada neatsisakome palaikyti ryšius, jei tik jie atneša naudos. Ir šis pasiūlymas taip pat gali būti įdomus“, - akcentavo Rusijos prezidentas.

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Audrius Butkevičius:

Žinoma, V.Zelenskis bando vykdyti savo pagrindinį įsipareigojimą rinkėjams, t.y. nutraukti konfliktą. Tačiau visada kyla kitas klausimas: o kokia kaina? Nutraukti konfliktą, pripažįstant, jog Krymas priklauso Rusijai? Ar nutraukti konfliktą, pripažįstant, jog iš Rusijos atvykę ginkluoti žmonės turėjo teisę įvykdyti dalies Ukrainos teritorijos atplėšimą? Kitaip sakant, ar V.Zelenskis yra pasiruošęs įteisinti hibridinio karo metodais sukurtą rezultatą?

Akivaizdu, jog jis to daryti negali, kaip ir akivaizdu, jog jam niekas to padaryti neleis. Šiuo atveju jis bandys demonstruoti savo efektyvumą, skelbdamas tam tikrus dalinius rezultatus - atgautą galimybę pasikeisti belaisviais, atgauti pagrobtus Ukrainos jūrininkus, išsireikalauti, jog Rusijos pajėgos vykdytų bent jau Minsko susitarimus, kad būtų grąžintos Ukrainai tos teritorijos, kurios pagal šiuos susitarimus priklauso, pavyzdžiui, Debalcevas. Taip pat jis mėgins reikalauti, kad nuo grąžinamų teritorijų būtų pakankamai toli atitraukiamos rusų ginkluotosios pajėgos. Štai apie ką galima kalbėti šiuo momentu.

Reikia visiškai suprasti, jog Rusiją domina ne keli gabalėliai žemės ar kokie nors techniniai objektai Ukrainoje. Čia reikia kalbėti apie tam tikrą geopolitinį smūgį. Ukraina, turėdama ginčytinas teritorijas ir karinį konfliktą, negali jungtis į jai ekonomiškai bei saugumo požiūriu naudingas sąjungas.

Ukraina yra gerai išvystyta industrinė valstybė, turinti masę įvairiausių iškasenų bei puikiai išvystytą žemės ūkį. Tai būtų dovana Europos Sąjungai. Tai ne kokia nors Turkija, kuri pretendavo į derybas dėl narystės ES. Taigi, tokiu geopolitiniu smūgiu V.Putinas sudėjo taškus, todėl bet koks konflikto mažinimas iki tokio lygio, kuris atvertų Ukrainai politinių sąjungų galimybes, Rusijai yra nenaudingas ir ji to neleis.

Šią schemą Rusija naudoja ir Gruzijoje, ir Moldovoje, ir Armėnijoje, ir Azerbaidžane - ji visur kursto konfliktus ir čia nieko naujo nematome, tiesiog turime iki nuobodumo brutalią ir įkyrią Rusijos politiką. Jeigu V.Putinas būtų atėjęs į valdžią žymiai anksčiau bei tuo metu atsikratęs iliuzijų dėl bendravimo su Vakarais, ir mes būtume tokioje situacijoje - tiesiog mes spėjome pasinaudoti tam tikru geopolitiniu laiko langu, o visi kiti - nespėjo...

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s