Vaikai ir jaunuoliai Sirijoje galimai niekuomet neatsigaus nuo pilietinio karo sukeltų padarinių. Daugelis jų patiria „toksinį stresą" - pavojingiausią streso formą, rodo tyrimas, atliktas organizacijos „Save the Children" užsakymu. Karo pasekmės vaikų vystymuisi esą gali būti ilgalaikės ir negrįžtamos, informuoja agentūra dpa.
„Save the Childrem" duomenimis, tai iki šiol išsamiausia tokia studija. Jos metu nuo 2016 metų gruodžio iki vasario apklausta daugiau kaip 450 vaikų, jaunuolių ir suaugusiųjų septyniuose Sirijos regionuose.
84 proc. suaugusiųjų ir beveik visi vaikai didžiausiu streso faktoriumi kasdienybėje įvardijo apšaudymą ir bombardavimus. 71 proc. suaugusiųjų pasakojo, kad vaikus vis dažniau kamuoja šlapinimasis į lovą ir nevalingas šlapinimasis. Tai, anot ekspertų, toksinio streso ir potrauminio streso sutrikimų simptomai.
Toksinis stresas, anot Harvardo universiteto mokslininkų, yra pavojingiausia streso forma, jį žmogus pariria, kai nuolat išsiskiria didelis kiekis streso hormonų. Tai gali trikdyti smegenų ir kitų organų vystymąsi - padariniai gali išlikti ir suagus.
„Dauguma Sirijos vaikų gyvena patirdami nuolatinę, iš dalies panišką smurto baimę", - teigia tyrimo autoriai. Pusė jų saugūs nesijaučia ir mokykloje. 51 proc. suaugusiųjų nurodė, jog jaunimas imasi narkotikų, kad susidorotų su karo kasdienybės stresu. Kadangi daug gydytojų pabėgę iš Sirijos, o humanitariniai pagalbininkai nepatenka į labiausiai nukentėjusius regionus, daugelis vaikų nesulaukia psichologinės pagalbos.
Daugybė vaikų patiria didžiules emocines kančias. Du trečdaliai jų prarado artimus žmones, išgyveno bombardavimus arba buvo sužeisti. „Jų draugai ir šeimos mirė jų akivaizdoje arba buvo palaidoti po pastatų griuvėsiais", - teigiama tyrimo ataskaitoje. Daugumai vaikų būdinga padidėjusi agresija. Kai kurie jų buvo priversti jungtis prie ginkluotų grupuočių, kad užsitikrintų pragyvenimą. Mergaitės kartais ištekinamos jau 12-os metų.
Prieš šešerius metus prasidėjęs Sirijos pilietinis karas nusinešė šimtų tūkstančių žmonių gyvybes. Milijonai gyventojų buvo priversti palikti savo namus.