Dešimtys tūkstančių žmonių sekmadienį dalyvavo Varšuvos centre surengtose eitynėse palaikydami vienų iš dviejų kandidatų Lenkijos prezidento rinkimuose, vyksiančiuose birželio 1 d.
Varšuvos proeuropietiškas meras Rafalas Trzaskowskis, palaikomas Lenkijos centristų vyriausybės, stos į kovą su nacionalistu istoriku Karoliu Nawrockiu. Žygiuodami K. Nawrockio šalininkai dainavo patriotines ir religines dainas ir laikė plakatus, raginančius stabdyti imigraciją. „Bus pokyčių. Mes laimėsime!“, – K. Nawrockis sakė miniai.
„Esu lenkas, todėl balsuoju už kandidatą, kuris užtikrins mūsų ateitį ir bus atsvara esamai vyriausybei“, – sakė Piotras Slaby, finansinio sektoriaus darbuotojas iš Peremislio miesto pietryčių Lenkijoje. Piotras Nowakas, 41-erių technikas iš Varšuvos sakė: „Mūsų vyriausybė – kosmopolitiška. Jie nori įvesti eurą, taip prarasime suverenitetą“.
Eitynių organizatorių duomenimis K. Nawrockį palaikančiose eitynėse dalyvavo maždaug 200 000 žmonių. Premjeras Donaldas Tuskas teigė, kad 500 000 žmonių dalyvavo R. Trzaskowskį palaikančiose eitynėse. Vis dėlto, „Onet“ portalo duomenimis K. Nawrockį palaikančiose eitynėse dalyvavo 70 000, o R. Trzaskowskį – iki 160 000 žmonių.
Apklausos rodo, kad kitą sekmadienį abiejų kandidatų galimybės vienodos – manoma, kad kiekvienas jų gali surinkti po 46,3 proc. balsų.
53-ejų R. Trzaskowskis, laimėjo pirmąjį rinkimų turą, vykusį gegužės 18 d., surinkęs 31 proc. balsų, o 42-iejų K. Nawrockis surinko 30 proc. Lenkijos prezidentui suteikiama galia vetuoti įstatymus. Tuo ypač dažnai naudojosi esamas nacionalistinių pažiūrų prezidentas Andžejus Duda taip trukdydamas D. Tusko vyriausybei.
„Diena ir naktis“
R. Trzaskowskio pergalė itin praverstų buvusiam Europos Tarybos vadovui D. Tuskui, po 2023 m. parlamentinių rinkimų grįžusiam į valdžią. Jei K. Nawrockis, simpatizuojantis JAV prezidento Donaldo Trumpo prezidentavimo stiliui, švęstų pergalę, 38 milijonus gyventojų turinčioje Lenkijoje tęstųsi politinė aklavietė. Pasak ekspertų, reikėtų rengti naujus parlamento rinkimus.
K. Nawrockiui laimėjus sumažėtų ir Lenkijos tvirta parama Kijevui. Kandidatas prieštarauja Ukrainos narystei NATO ir kritikuoja išmokas, mokamas vienam milijonui pabėgėlių iš Ukrainos, gyvenančių Lenkijoje.
R. Trzaskowskį palaikančiose eitynėse mojuota Europos Sąjungos ir LGBTQ vėliavomis. „Šiais rinkimais siekiame statyti ir kurti, o ne griauti, – sakė kandidatas eitynių dalyviams. – Visi tilpsime po baltai raudona Lenkijos vėliava“, – sakė jis, pateikdamas heteroseksualių ir tos pačios lyties porų pavyzdį.
Irekas Kurnikas, 52-iejų verslininkas, sakė, kad balsas už R. Trzaskowskį yra „vienintelis būdas judėti link Europos“, o ne Rusijos. „Pasirinkimas iš šių dviejų kandidatų yra tarsi pasirinkimas tarp dienos ir nakties. Mes renkamės dieną“, – sakė jis.
20-metė studentė Olivia sakė palaikanti R. Trzaskowskį „labiausiai dėl jo pasiryžimo ginti LGBTQ asmenų ir moterų teises į abortą“. R. Trzaskowskis žadėjo kovoti už moterų teises ir legalizuoti abortus šioje katalikiškoje šalyje, kurioje beveik visiškai draudžiama ši procedūra.