Pekinas privalo rasti būdą taikiai sugyventi su demokratiniu Taivanu, kuris niekada nesutiks būti valdomas Kinijos, trečiadienį inauguracinėje kalboje sakė Taivano prezidentė Tsai Ing-wen ir tuo pačiu pasidžiaugė sėkminga Taivano kova su koronavirusu.
Tsai Ing-wen trečiadienį buvo inauguruota antrajai kadencijai, kuriai ji buvo perrinkta per sausį vyskusius rinkimus.
„Nuo sausio iki dabar Taivanas nustebino tarptautinę bendruomenę dukart. Pirmasis kartas buvo mūsų demokratiniai rinkimai, o antrasis – mūsų sėkmė kovojant su Covid-19“, – kalbėjo prezidentė.
Prezidentė žadėjo per ateinančius ketverius metus aktyviai plėtoti Taivano pramonę, užtikrinti nacionalinį saugumą ir stiprinti demokratiją Taivane bei pakartojo, kad Taivanas negali sutikti tapti Kinijos dalimi pagal modelį „viena šalis, dvi sistemos“. Tačiau Tsai Ing-wen paragino Kiniją pradėti diskusijas, kad abi šalys galėtų taikiai gyventi greta.
Pekinas pasinaudojo „viena šalis, dvi sistemos modeliu“, kad susigrąžintų Honkongo ir Makao kontrolę, tačiau Tsai Ing-wen reiškia tvirtą poziciją prieš šį principą, kuris, anot Kinijos, galėtų būti pritaikytas suvienijant Taivaną su Kinija.
Kinija laiko Taivaną savo teritorijos dalimi, laukiančia suvienijimo, nors Kinija ir Taivanas valdomi atskirai nuo Kinijos pilietinio karo pabaigos 1949 m.
Santykiai tarp Pekino ir Taipėjaus blogėja nuo to laiko, kai į valdžią Taivane atėjo prezidentė Tsai Ing-wen. Politikė ir jos partija atsisako pripažinti idėją, kad Taivanas yra „vienos Kinijos dalis“.
Pekinas teigia, kad Taivano suvienijimas su Kinija neišvengiamas
Taivano „suvienijimas“ su žemynine Kinija neišvengiamas, pareiškė Pekinas ir pabrėžė niekada netoleruosiąs Taivano atsiskyrimo nuo Kinijos, praneša agentūra „Reuters“.
Šiais komentarais Kinija reagavo į Taivano prezidentės išsakytus žodžius per inauguracinę kalbą.
Antrajai ir paskutinei kadencijai trečiadienį prisaikdinta prezidentė Tsai Ing-wen teigė, kad Taivanas negali sutikti tapti Kinijos dalimi pagal modelį „viena šalis, dvi sistemos“, ir Pekinas privalo rasti būdą taikiai sugyventi su demokratiniu Taivanu.
„Abiem pusėms tenka pareiga rasti būdą sugyventi ilgalaikėje perspektyvoje ir užkirsti kelią priešiškumo ir skirtumų didėjimui“, – teigė prezidentė ir ragino Kiniją pradėti taikias diskusijas.
Kinija laiko Taivaną savo teritorijos dalimi ir ne kartą yra pareiškusi, kad Taivanas galiausiai bus suvienytas su žemynine Kinijos dalimi. Kinija teigė, kad, prireikus, tam net galėtų būti panaudota karinė jėga.
„Pekinas niekada netoleruos jokios separastinės veiklos ar išorinių jėgų kišimosi į Kinijos vidaus politiką“, – trečiadienį teigė Kinijos Taivano reikalų biuro atstovas Ma Xiaoguangas ir pridūrė, kad „Kinija yra pakankamai pajėgi apginti savo nacionalinį suverenitetą ir teritorinį vientisumą.“