Švedijos parlamento Konstitucijos komitetas mano, kad šalies Vyriausybė patyrė nesėkmę daugelyje kovos su koronaviruso pandemija sričių. Tai sakoma ketvirtadienį paskelbtame įstatymų leidžiamosios institucijos pranešime.
Pasak ministrų kabineto veiksmus išnagrinėjusių ekspertų, Vyriausybė neskubėjo įvesti testavimo ir koronavirusinės infekcijos plitimo sekimo sistemos, taip pat nesugebėjo apsaugoti pagyvenusių žmonių senelių namuose. Ypač pabrėžiama, kad nėra aiškių atsakomybės ribų tarp nacionalinės ir vietos valdžios.
Kritikos sulaukė ir tas faktas, jog Vyriausybė pernelyg ilgai delsė pateikti pasiūlymą dėl pandemijos įstatymo. Dar viena silpna vieta – kabineto žingsniai, susiję su apsaugos priemonių ir kitos medicinos įrangos tiekimu. „Komiteto nuomone, Vyriausybė turėjo anksčiau negu tai padarė imtis priemonių, kad aprūpintų apsaugos priemonėmis ir kita įranga socialiai reikšmingas veiklos rūšis, ne tik sveikatos apsaugą“, - sakoma pranešime.
Anot komiteto, su pandemija susijusi situacija rodo, jog reikia stiprinti įstatyminę bazę, kad būtų lengviau tvarkytis su krizėmis taikos metu. „Vyriausybės atsakas buvo nepakankamas“, - pareiškė per spaudos konferenciją, skirtą komiteto darbo rezultatams, jo vadovė, Nuosaikiosios koalicinės partijos atstovė Karin Enström.
Švedijoje griežtas karantinas nebuvo įvestas, gyventojams buvo rekomenduota nesinaudoti, jeigu tai įmanoma, visuomeniniu transportu, taip pat be reikalo nesilankyti prekybos centruose, muziejuose, bibliotekose, baseinuose ir treniruoklių salėse. Vyriausybė apribojo pirkėjų skaičių parduotuvėse, reikalauja dėvėti apsaugines kaukes transporte piko valandomis.
Švedijoje nuo pandemijos pradžios nustatyti 1 076 993 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, mirė 14 512 infekuotųjų. Vakcinacija šalyje prasidėjo praėjusių metų gruodžio 27 d. Vyriausybė užsibrėžė tikslą iki šių metų rugsėjo 5 d. paskiepyti visus suaugusius šalies gyventojus. Iki šiol bent vieną vakcinos nuo koronaviruso dozę gavo 46,5 proc. gyventojų, dvi – 19,5 proc.