Švedija ir Lenkija paragino JAV ir Rusiją sumažinti jų turimų branduolinių ginklų skaičių Europoje ir pareiškė, kad atėjo laikas tokius ginklus įtraukti į ginkluotės kontrolės mechanizmą.
Amerikos ir Rusijos derybininkai šią savaitę atnaujino derybas dėl strateginės ginkluotės mažinimo sutarties.
Švedijos užsienio reikalų ministras Karlas Biltas (Carl Bildt) ir Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslavas Sikorskis (Radoslaw Sikorski) "New York Times" paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame ragina mažinti branduolinių ginklų skaičių Europoje.
"Šiuo metu svarbu mažinti branduolinių ginklų skaičių ir galiausiai jų visiškai atsisakyti", - teigiama straipsnyje, kuriame branduoliniai ginklai vadinami "pavojingomis praeities liekanomis".
Istoriškai neutralioje Švedijoje branduolinis nusiginklavimas ilgą laiką laikomas valdžios prioritetu.
Čekija ir Lenkija buvo sutarusi su buvusiu JAV prezidentu Džordžu V. Bušu (George W. Bush), kad JAV minėtose valstybėse dislokuos priešraketinės gynybos sistemos elementus. Tačiau dabartinis JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama) tokių planų atsisakė.
Lenkijos ir Švedijos užsienio reikalų ministrai teigia, kad branduolinių ginklų skaičius turėtų būti sumažintas derybų keliu.
"Mes puikiai suvokiame Rusijos vaidmenį Europoje, tačiau raginame Maskvą pasižadėti pašalinti branduolinius ginklus iš teritorijų, esančių prie Europos Sąjungos (ES) valstybių narių", - teigia ministrai. Jie konkrečiai įvardija tokias teritorijas kaip Kaliningrado regionas bei Kolos pusiasalis.