respublika.lt

Susiduria svajoklių ir realistų požiūriai (44)

2017 kovo mėn. 05 d. 10:14:19
Ričardas Čekutis

Svarbiausias praėjusios savaitės pasaulio politikos aktualijas ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas.

×
nuotr. 1 nuotr.
REALISTAS. Donaldas Trampas nuolat atakuojamas įvairių fantazuotojų, nesuvokiančių tikrovės. EPA-Eltos nuotr.

 

- Pasirodo, kaip pas mus sakoma, „dirba rusams“ iš esmės visa Amerika - štai Donaldo Trampo (Donald Trump) paskirtas generalinis prokuroras Džefas Sešionsas (Jeff Sessions) nuslėpė savo susitikimus su Rusijos ambasadoriumi rinkimų kampanijos metu. Ryšiais su Rusija kaltinami ir naujasis valstybės sekretorius, ir prekybos sekretorius, ir kone visa JAV prezidento komanda. Kada reikia tikėtis apkaltos D.Trampui?

- Žinoma, čia reikėtų klausti tų, kurie visą šį šurmulį organizuoja, juolab kad yra labai daug norinčiųjų, kad ta apkalta įvyktų. Iš esmės čia susiduria netgi ne respublikonų ir demokratų interesai, ne vienų ar kitų Europoje, o susiduria svajoklių, kurie yra prigalvoję įvairiausių nebūtų dalykų, ir realiai mąstančių žmonių požiūriai. Visame pasaulyje stebime šių dviejų pasaulio matymų susidūrimus. D.Trampas, nepaisant visų jo keistenybių, atstovauja būtent realistų pozicijai. Pasižiūrėkime kad ir jo pastarąją kalbą Kongrese. Jis kalba taip, tarsi cituotų „Respublikos“ laikraštį. Jis sako, kad Barako Obamos (Barack Obama) administracija per savo valdymo laikotarpį padidino Amerikos skolas tiek, kiek visi kiti prezidentai kartu paėmus per visą šalies istoriją... Jis sako teisybę, bet šią mūsų teisybę Lietuvos saugumas pernai įtraukė į „nacionalinių grėsmių sąrašą“... Dabar išeitų, kad ir pats D.Trampas „dirba rusams“... Bet blogiausia, kad ir visa statistika „dirba rusams“, - jis pasakė, kad 43 milijonai amerikiečių gauna maisto korteles, gyvena žemiau skurdo ribos, kad šalis prarado daugybę darbo vietų, kad yra milžiniškas šalies biudžeto deficitas, o užsienio prekybos deficitas siekia daugiau nei 700 milijardų dolerių, iš kurių didžioji dalis - su Kinija. Na, kaip po to galima spręsti gyvenimo lygio kėlimą Jungtinėse Valstijose, jeigu tavo visa gamyba Kinijoje? O svajokliams atrodo, kad viskas čia yra gerai, spausdina pinigus, ir viskas... Todėl ir reikia klausti tų svajoklių, ką jie ketina toliau daryti. Tačiau jau dabar matyti, kad bus siekiama apkaltos, nes jų rankose kol kas yra spauda, pinigai ir didžioji dalis senojo politinio elito, gyvenančio svajonėse, o ne tikrovėje.

- Europoje taip pat netrūksta veikėjų, piktybiškai dirbančių rusams. Štai Vokietijos užsienio reikalų ministras Zigmaras Gabrielis (Sigmar Gabriel) pasakė, kad visiškai neketina padidinti šalies karinio biudžeto iki 2 proc. BVP, nes tai esą yra neįmanoma. O kodėl mums arba estams tai yra įmanoma?

- Pirmiausia jie galbūt mielai ir padidintų, bet viskas paremta paprastu klausimu: o iš kur pinigai? Vokietijai šiuo atveju reikėtų beveik padvigubinti karinį biudžetą, bet juk šiandien reikia gelbėti Graikiją, reikia gelbėti Italijos bankus ir apskritai yra finansinė krizė. Todėl šioje situacijoje iš kažkur rasti dešimtis milijardų papildomų eurų nėra galimybių, tuo labiau nežinant, ką tai duos... O kas ruošiasi užpulti Vokietiją? Įsivaizduokime, aš dabar gyvenu Vokietijoje ir man sako, kad reikia skubiai padvigubinti karines išlaidas... Aš, be abejo, klausiu, o kas tokie mus ruošiasi pulti - gal prancūzai ar belgai? O gal lenkai? Turbūt tai būtų visiškai logiškas klausimas. Tarkim, Lietuvos pašonėje yra tas baisusis priešas. Bet vokiečiai ar kokie nors olandai tokį klausimą turi teisę kelti.

- Yra įsipareigojimai NATO blokui, apie juos, beje, nepavargsta kalbėti ir tas pats D.Trampas...


- Jeigu kažkas kažkada įsipa-reigojo kolektyviai šokti į šulinį, tai dar nereiškia, kad mes dabar tai turime daryti. Vėlgi, kažkokie svajokliai ir fantazuotojai kažkada visa tai sumąstė, kažkam įsipareigojo... Aš suprantu D.Trampą. Jam trūksta pinigų. Todėl Kongrese savo kalboje jis kalba apie JAV skolos mažinimą, mokesčių mažinimą ir kartu apie karinių išlaidų didinimą. Jis ne be reikalo pasakė - aš tik pagąsdinau NATO šalis, ir pinigai jau liejasi... Aišku, jam tai yra naudinga, nes greičiausiai bus perkama JAV gamyklose pagaminta karinė produkcija ir taip bus palaikomos darbo vietos Valstijose. Aš puikiai suprantu jo visas intencijas. Tačiau visa tai bus labai sudėtinga paaiškinti kokiam nors Sardinijos gyventojui, kodėl gi jis turi tai daryti...

- Prancūzijoje taip pat netrūksta „populistų“ ir „rusų agentų“. Jau seniai žinoma, kad didžiausias ten klestintis blogis - Marin Le Pen (Marine Le Pen), kurios populiarumui nekenkia nei jos padėjėjų namuose atliktos kratos, nei imuniteto atėmimas Europos Parlamente... Kaip su šiuo blogiu kovoti?

- Marin Le Pen imuniteto atėmimas apskritai yra protu nesuvokiamas. Už ką? Už tai, kad ji savo socialinio tinklo paskyroje įdėjo „Islamo valstybės“ nusikaltimų įrodymus... Argi nėra juokinga? Kai tos pačios Prancūzijos žurnalas „Charlie Hebdo“ kiekvieną dieną publikuoja įvairiausias šlykštynes, visiems gerai - tuomet „klesti demokratija“, o kai M.Le Pen įdeda realias nuotraukas apie islamistų nusikaltimus, atimamas imunitetas... Įsivaizduokite, kaip visi šitie svajokliai bijo normalių žmonių, - neduok Dieve, dar vienas realistas ateis į valdžią. Jie jau pasiruošę panaudoti bet ką, kad tik kaip nors ją pašalintų iš politinės arenos.

- Žiūrime toliau. Didžiosios Britanijos Lordų rūmai nubalsavo už tai, kad ES piliečiai šalyje turėtų tokias pat teises, kaip ir britai, t.y. kad jie galėtų toliau gyventi ir dirbti šalyje. Kokia pozicija Lietuvai naudingesnė - ar Lordų rūmų, ar Teresos Mei (Theresa May), kuri nori kietojo „Brexit“, nesudarant niekam išimčių?

- Čia labai sudėtingas klausimas. Žvelgiant iš atskiro žmogaus varpinės, iš kokio nors su niekuo nesusijusio piliečio, tai jam, be abejo, yra geriau, kad jis galėtų kur nori važiuoti ir ką nori dirbti. Bet jeigu mes kalbėsime iš Lietuvos visuomenės ir lietuvių tautos pozicijos, tuomet, sutikime, į šį klausimą galima atsakyti ir kitaip. Visada susiduria šiedu interesai - individo ir visuomenės. Čia yra reikalingas protingas kompromisas. Net sunku atsakyti, kas mums yra naudingiau. Bet aš kitaip atsakysiu. Turiu tokią formulę: tie, kurie važiuoja į ES tikėdamiesi geresnės ateities, turi suprasti, kad išvažiuoja tik į sąlygiškai geresnę dabartį, kuri turi labai mažai šansų ateityje pagerėti. Tai turėtų suprasti tie žmonės, kurie šiandien palieka mūsų šalį. Nes jie gyvena „gerųjų Vakarų“ iliuzija, tų Vakarų, kokiais jie buvo prieš 30-40 metų. Nebėra tokių Vakarų ir tų galimybių, kurios buvo, o mūsų žmonės kaip drugeliai į šviesą vis lekia ir lekia...

- Negalime užmiršti ir Žano Klodo Junkerio (Jean-Claude Juncker) šią savaitę pristatyto vadinamojo penkių punktų plano, kurį kai kurie žmonės jau praminė „penkių pirštų kombinacija“, - esą kad ir kaip tuos pirštus judinsi, vis tiek išeina špyga... Ką šis planas pasako apie būsimą Europos sandarą? Kurį variantą būtų protingiausia rinktis?

- Kalbant apie šio plano atsiradimo kontekstą, visi normalūs žmonės suvokia, kad Europos Sąjunga patyrė didžiulę krizę. Daugelis žmonių supranta, kad visi tie svajoklių planai iš esmės žlugo. Kas gi buvo Europos Sąjunga? Tai buvo mano minimų svajoklių projektas. Jie kūrė kažkokias fantazijas, kurios neturėjo jokių galimybių būti realizuotos. Argi buvo sunku suvokti, kad Skandinavija neturi nieko bendro su Pietų Italija? Kad Vokietijos ir Portugalijos padėtis yra visiškai skirtinga, o tai, kas naudinga Vokietijai, Portugalijai nebus naudinga... Pavyzdžiui, net ir euro santykis su užsienio valiutomis: vienu atveju vienoms valstybėms geriau, kad euras būtų stipresnis, o kitoms - kad silpnesnis. O euras buvo primestas absoliučiai visai ES populiacijai, ir nutiko tai, kas tik ir galėjo nutikti, - visi normalūs žmonės įspėjo, kad taip ir bus. Netgi Ž.K.Junkeris, kad ir koks būtų svajoklis, mato, kad reikia kažką daryti... Beje, maždaug prieš 20 metų man teko skaityti buvusio Vokietijos užsienio reikalų ministro Joškės Fišerio straipsnį apie tai, kad ateityje Europos Sąjungą sudarys trys atskiri konglomeratai-apskritimai. Pagal J.Fišerį bus tikroji Europos Sąjunga, kurią sudarys Vokietija, Prancūzija, Liuksemburgas, Olandija, toliau eina Austrija, Belgija, Ispanija, Italija, o trečias lygmuo arba ratas - tai visi mes, lenkai, rumunai, bulgarai... Jis tada sakė, kad skirsis ne tik išsivystymo tempai, bet ten bus skirtingas gyvenimo lygis. Taigi jis buvo žmogus realistas ir jau prieš 20 metų suprato, kuo viskas baigsis. Taigi Ž.K.Junkeris tais savo penkiais variantais šiandien tai tik patvirtina. O kodėl atsirado tas planas? Todėl, kad jeigu jie nieko nedarys, tai šis projektas žlugs galutinai. Esu daug sykių sakęs, kad ES kaip projektas gali išlikti tik vienu atveju - jeigu tai bus valstybė, turinti bendrą mokesčių sistemą, vieną valdžią, vieną užsienio politiką, valiutą, kariuomenę ir pan. Arba jeigu išlieka atskiros valstybės su savo interesais, tai ES ateities neturi ir jokio trečiojo kelio nėra. Dabar tai ir pasitvirtina, nes svajokliai visada nori to, ko būti pasaulyje negali.


Parengta pagal savaitraštį „Respublika"

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (44)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • BE PANIKOS - NEVERYGINĖ STATISTIKA: iš viso Lietuvoje priskaičiuotos 2376 mirčių nuo koronaviruso (1139 moterys, 1238 vyrai); skelbiame mirčių statistiką pagal amžių: 20-29 metai - 3, 30-39 metai - 12, 40-49 metai - 34, 50-59 metai - 200, 60-69 metai - 407, 70-79 metai - 643, 80-89 - 849, 90-99 - 224, 100-109 - 5 žmonės.
 • ŽEMĖS DREBĖJIMAS: penktadienį prie Gvatemalos krantų įvyko 5,9 balo žemės drebėjimas; pranešimų apie nukentėjusiuosius ir sugriovimus kol kas negauta.
 • AUKOS: Didžiojoje Britanijoje jau ketvirtą dieną paeiliui per parą fiksuojama daugiau kaip po tūkstantį koronavirusu užsikrėtusių žmonių mirčių.
 • VIRŠ MILIJONO: Italija pirmąja vakcinos doze nuo koronaviruso paskiepijo jau daugiau nei 1 mln. žmonių, netrukus po paskelbtos informacijos apie griežtesnius karantino apribojimus.
 • PIRMOJI MIRTIS: Belgijoje užfiksuotas pirmasis šalyje „Pfizer" vakcina paskiepyto žmogaus mirties atvejis.

 • ATSISTATYDINA: Nyderlandų vyriausybė atsistatydina dėl socialinių išmokų skandalo.

 • KEISTENYBĖS: per 2020 m. sostinėje gyvenamą vietą deklaravo dar 10 tūkst. naujų vilniečių, naujagimių – daugiau kaip 6 tūkst., dvynukų susilaukė 109 šeimos, gimė ir dvi poros trynukų, viena pora tuokėsi šeštą kartą.
 • VAKCINACIJA: Klaipėdos universitetinėje ligoninėje sėkmingai baigtas pirmasis vakcinacijos etapas.
 • DINGO DUOMENYS: Dėl techninės klaidos iš centrinės britų policijos duomenų bazės buvo ištrinta daug informacijos.

 • VERTĖ: Registrų centro duomenimis, šalies NT vertė paaugo beveik dešimtadaliu – iki 119 mlrd. eurų
 • DUOMENYS: eksportuotų prekių kainos pernai lapkritį, palyginti su spaliu, padidėjo 0,8 proc., importuotų prekių – 1,7 proc., praneša Statistikos departamentas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. GODOS PRIE SUSKILUSIOS „GELDOS”
2. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
3. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
4. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
5. Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu
6. O.Strikulienė: KAPITOLIJAUS ŠTURMĄ INICIJAVO NE TRAMPAS
7. O jeigu karas?
8. Policijos veteranai užsigeidė privilegijų
9. Vakarams bus labai blogai, Lietuvai - tik blogai
10. Zigmas Vaišvila: Siaubiamiškio pasaka Nr.2 („Siaubiamiškio pasakų kūrėjas ir jo alaviniai kareivėliai")
11. Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
12. Lengviau sukurti vakciną nuo Covid-19, nei ištirti bylą (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
13. Vitas TOMKUS: RINKTI AR NERINKTI?
14. Ką atnešė Žiurkės metai
15. 2020-ieji - ne tik pandemijos metai
16. Algimantas RUSTEIKA: atėjo numirėlių metas
17. Koronaafera 3. Globali psichozė mistikos fone
18. „Swedbank“ siekia sužlugdyti sanatoriją?
19. Ko verta patvirtinta naujosios Vyriausybės programa
20. Rašytojas Rimantas Povilas Vanagas: Ir žirnis šaukė: aš globalus, aš globalus!
21. Nevisavertiškumo kompleksas
22. Valdžia be diplomo, vadinasi, - nekvalifikuota
23. Valdžia nurašė vienišus žmones
24. Nenorintiems skiepų ruošiamas botagas?
25. Absurdiškas biurokratizmas: nuomotis „Litexpo“ - per brangu, atsiimti Žvėryno infekcinę - neapsimoka

Dienos klausimas

Ar jūsų savivaldybė pakankamai rūpinasi judėjimo zonų priežiūra - sniego valymu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar savaitgalį pasidžiaugėte gausiu iškritusiu sniegu?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-14 -12 C

-16 -12 C

 

-28 -23 C

-11 C

-12 -10 C

 

-20 -19C

2-7 m/s

0-3 m/s

 

0-4 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2124 PLN - 4.5379
RUB - 89.0900 CHF - 1.0805
GBP - 0.8894 NOK - 10.3108

Nuorodos