respublika.lt

S.Cichanouskaja: priėmiau sunkų sprendimą išvykti G.Nausėda kalbėjosi su S.Cichanouskaja (123)

2020 rugpjūčio mėn. 11 d. 19:05:50
Stasys Gimbutis, Gailė Jaruševičiūtė, Darius Mikutavičius, Elta

Opozicijos kandidatė Baltarusijos prezidento rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja išplatino vaizdo įrašą, kuriame teigia priėmusi sunkų sprendimą išvykti iš Baltarusijos į Lietuvą.

×
nuotr. 1 nuotr.
Baltarusijos opozicijos kandidatė prezidento rinkimuose Svetlana Tichanovskaja. EPA-Eltos nuotr.

 

„Priėmiau labai sunkų sprendimą“, – trumpame vaizdo įraše, kurį išplatino Baltarusijos naujienų portalas tut.by, sunerimusi sakė S. Cichanouskaja.

Ji nurodė, kad išvyko iš Baltarusijos, kad būtų su savo vaikais, kurie jau anksčiau buvo išvežti iš Baltarusijos dėl saugumo.

„Vaikai yra svarbiausia, ką turime gyvenime“, – sakė 37-erių dviejų vaikų motina.

„Žinote, maniau, kad ši kampanija tikrai užgrūdino mane ir suteikė man jėgų ištverti viską. Tačiau tikriausiai likau ta silpna moteris, kokia buvau pradžioje“, – sakė ji.

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka anksčiau žemino politikes moteris, teigdamas, neva prezidentė moteris „būtų sugniuždyta“.

„Žinau, kad daug kas mane supras, daug kas mane teis, o daug kas – nekęs. Žinote, neduok Dieve, atsidurti tokio pasirinkimo, prieš kurį aš atsidūriau, akivaizdoje. Todėl žmonės, prašau, saugokitės. Tai, kas vyksta dabar, neverta nė vienos gyvybės“, – kalbėjo S. Cichanouskaja.

Kiek anksčiau Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius patvirtino, kad S. Cichanouskaja yra Lietuvoje.

Sekmadienį vykę Baltarusijos prezidento rinkimai baigėsi be netikėtumų. Nedemokratiškais laikomuose rinkimuose jau ketvirtį amžiaus šalį valdantis A. Lukašenka esą surinko 80,23 proc. rinkėjų balsų, rodo preliminarūs Baltarusijos centrinės rinkimų komisijos (CRK) paskelbti rezultatai.

Pagrindinė A. Lukašenkos oponentė Baltarusijos prezidento rinkimuose S. Cichanouskaja atmetė oficialius rezultatus.

Paskelbus balsavusių rinkėjų apklausų rezultatus, sekmadienio ir pirmadienio vakarą Minske ir kituose Baltarusijos miestuose prasidėjo masinės protesto akcijos, kurios virto susirėmimais su teisėsaugos institucijų darbuotojais.

Per saugumo pareigūnų ir protestuotojų susirėmimus naktį į antradienį žuvo žmogus, dar dešimtys buvo sužeisti.

G. Nausėda kalbėjosi su S. Cichanouskaja

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį kalbėjosi su į Lietuvą dėl savo saugumo turėjusia atvyki  pagrindine Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos oponente rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja.

Kaip Eltą informavo šalies vadovo atstovas spaudai Antanas Bubnelis, pokalbio metu prezidentas aptarė jos savijautą bei artimiausio laikotarpio planus.

„Pokalbio metu ji padėkojo už Lietuvos teikiamą paramą ir dėmesį“, – teigė A. Bubnelis.

Austrijos žalieji kviečia S. Cichanouskają atvykti į šalį

Austrijos valdančiajai koalicijai priklausanti Žaliųjų partija užmezgė kontaktą su kandidate į Baltarusijos prezidentus Sviatlana Cichanouskaja, ketindama pakviesti ją į Austriją.

Tai antradienį pranešė Austrijos Nacionalinės Tarybos (parlamento žemųjų rūmų) deputatė, Žaliųjų partijos pirmininkė užsienio politikos klausimais Ewa Ernst-Dziedzic.

„Žaliųjų frakcijos vadovo pavaduotoja užmezgė kontaktą su pabėgusia į Lietuvą opozicijos kandidate S. Cichanouskaja, kad pakviestų ją į Austriją“, - sakoma Žaliųjų partijos pareiškime.

„Mes norime iš pirmų lūpų sužinoti, kokie opozicijos reikalai Baltarusijoje, ir kartu apsvarstyti, kaip Austrija galėtų padėti sumažinti įtampą ir prisidėti prie taikių sisteminių pokyčių Baltarusijoje“, - pabrėžė E. Ernst-Dziedzic.

Pasak jos, pastarųjų dienų įvykiai aiškiai rodo, jog Aliaksandro Lukašenkos dienos suskaičiuotos, kadangi niekas negali ilgai būti valdžioje priešingai savo tautos valiai. „Aš raginu Baltarusijos prezidentą pagalvoti apie savo šalies gerovę ir neeskaluoti veiksmų prieš demonstrantus. Tai vienintelis būdas išvengti tolesnio padėties blogėjimo“, - pažymėjo deputatė.

Pirmadienį Austrijos URM pareiškė, kad šalis smerkia smurtą po Baltarusijos prezidento rinkimų, kurie neatitiko tarptautinių standartų ir rekomendacijų. Viena taip pat paragino Baltarusijos valdžią tučtuojau paleisti visus aktyvistus, žmogaus teisių gynėjus ir žurnalistus, sulaikytus dėl politinių priežasčių.

Austrijos prezidento kanceliarija pranešė, kad valstybės vadovas Alexanderis Van der Bellenas neketina siųsti sveikinimo telegramos Baltarusijos vadovui A. Lukašenkai, kuris praėjusių metų lapkritį buvo priimtas Vienoje su vizitu.

L. Linkevičius: Baltarusijos valdžia sudarė galimybes S. Cichanouskajai išvykti iš šalies

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad ne tik opozicijos kandidatė Baltarusijos prezidento rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja yra Lietuvoje, bet ir jos vaikai. Ministras taip pat teigia, kad Baltarusijos valdžia ne tik netrukdė S. Cichanouskajos išvykimui iš šalies, bet netgi jam padėjo.

„S. Cichanouskaja yra saugi, ji yra Lietuvoje kartu su savo vaikais“, – URM surengtoje spaudos konferencijoje informavo L. Linkevičius.

Užsienio reikalų ministras taip pat informavo, visą naktį iš pirmadienio į antradienį bandęs su S. Cichanouskaja susisiekti.

„Apskritai įvykiai klostėsi vakar vakare, ji lankėsi Rinkimų štabe įteikti protestą dėl to, kaip buvo skaičiuoti balsai, buvo su savo advokatu, advokatas išvyko iš pastato anksčiau, ji užsilaikė labai ilgai, praktiškai apie 7 valandas. Kaip tik tada aš bandžiau su ja susisiekti ir tiesiogiai, ir per štabą, ir per ambasadą, bet nebuvo galimybės ir tada ieškojome, kur ji galėtų būti ir kokios čia būtų sąlygos. Ta nežinomybė praktiškai tęsėsi visą naktį“, – informavo jis.

L. Linkevičius teigia, kad opozicijos kandidatė Baltarusijos prezidento rinkimuose greičiausiai patyrė valdžios spaudimą. Jo teigimu, valdžia ne tik netrukdė S. Cichanouskajos išvykimui iš šalies, bet netgi jam padėjo.

„Dabar. kaip paaiškėjo, ji iš tikrųjų, matyt, patyrė ir tam tikrą spaudimą, neturėjo labai daug pasirinkimo kaip tik palikti šalį, ji turėjo tik Lietuvos nacionalinę vizą, vadinasi, ji gali būti Lietuvoje metus laiko be jokių apribojimų ir tai, matyt, lėmė dar ir jos apsisprendimas išvykti į Lietuvą. Valdžios atstovai tam netrukdė ir praktiškai sudarė tas galimybes“, – sakė L. Linkevičius.

Ministras sako kol kas neturėjęs galimybės pakalbėti su S. Cichanouskaja ir nežinantis jos intencijų bei planų.

„Kadangi visa tai vyko naktį, gal praktiškai ir paryčiais, iš tikrųjų ji turi pailsėti, neteko man dar su ja pakalbėti, nežinome, tiesą sakant ir jos planų, intencijų, ką ji ketina daryt. Tačiau neketiname įvykių forsuoti ir, aišku, ji pati, matyt, nuspręs, kaip čia toliau elgtis. Patarsime galbūt pabendrauti su žiniasklaida, ko yra didžiulis poreikis, tačiau visa tai vyks natūraliai, tikrai neforsuojant įvykių ir sudarant tam galimybes“, – sakė jis.

S. Cichanouskajos vaizdo įrašai filmuoti Baltarusijoje


L. Linkevičius taip pat informuoja, kad internete paviešinti S. Cichanouskajos vaizdo įrašai buvo daryti politikei dar esant Baltarusijoje. Ministras daro prielaidą, kad pareiškimų turiniui įtaką darė valdžios spaudimas.

„Darau prielaidas, kad kai yra spaudimas, tai ir tie pareiškimai yra tokie, kokie yra. Bet, aš manau, žmogiškai suprantate, kad susirūpinimas savo vaikais yra visiškai suprantamas ir, aišku, jai taip pat svarbus rūpestis. Bet aš nė kiek neabejoju, kad jai rūpi ir šalies likimas, juo labiau kad jautė, jog tapo tam tikra prasme ir lydere, nors neplanavo ja būti, bet taip išėjo“, – sakė L. Linkevičius.

„Už ją nenoriu kalbėti, tačiau ji niekada neragino agresyvių veiksmų ir kaip tik stengėsi apsaugoti žmones, kad jie nepatirtų smurto. Tačiau, ką ji toliau kalbės, aš nenoriu už ją kalbėti, ji pasakys, kai norės ir jei norės“, – pridūrė jis, akcentuodamas nežinąs, kuo Baltarusijos valdžia S. Cichanouskajai grasino. Visgi ministras mano, kad antrasis politikės galimas pasirinkimas nebuvo susijęs su laisve.

L. Linkevičiaus teigimu, iš Baltarusijos atvykusi S. Cichanouskaja pagal šalyje galiojančią tvarką turės dviem savaitėms izoliuotis. Ministras atkreipia dėmesį, kad dėl to politikės kontaktai bus riboti.

Užsienio reikalų ministras taip pat žurnalistus informavo, kad S. Cichanouskajos saugumu rūpinasi Lietuva.

G. Nausėda: joks sveiko proto žmogus nepatikėtų, kad S. Cichanouskajos vaizdo įrašai daryti laisva valia

Prezidentas Gitanas Nausėda įsitikinęs, kad opozicijos kandidatės Baltarusijos prezidento rinkimuose Sviatlanos Cichanouskajos antradienį paviešinti vaizdo kreipimaisi nebuvo daryti laisva valia.

„Joks sveiko proto žmogus nepatikėtų, kad platinami S. Cichanouskajos vaizdo pareiškimai buvo daryti laisva valia. Tai tik dar vienas įrodymas, kokie metodai naudojami siekiant palaužti žmogaus ir tautos dvasią. Šių metodų liudininkais buvome keletą pastarųjų savaičių“, – savo feisbuko paskyroje rašo G. Nausėda.

Šalies vadovas akcentuoja, kad dabar S. Cichanouskajai reikia atsigauti po patirto šoko ir fizinių išmėginimų.

„Lietuva visada suteiks prieglobstį jėgoms, pasiryžusioms kurti laisvę ir demokratiją. Šią situaciją ir naujausius įvykius Baltarusijoje šiandien aptarsiu su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charlesu Micheliu“, – teigia jis.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (123)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar esate davęs medikui kyšį?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar palaikote pilietinius, ekologinius sukilimus?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+10 +11C

+18 +11 C

 

+7 +9 C

 +17 +18 C

+18 +20 C

 

+16 +18 C

0-5 m/s

0-3 m/s

 

0-1 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1797 PLN - 4.4579
RUB - 88.6075 CHF - 1.0742
GBP - 0.9153 NOK - 10.7238

Nuorodos