respublika.lt

S.Cichanouskaja Lietuvoje: o kas toliau?

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 rugpjūčio 12 12:00:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 13 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

Opozicijos kandidatė Baltarusijos prezidento rinkimuose, o galbūt net rinkimų nugalėtoja, Sviatlana Cichanouskaja su savo vaikais yra Lietuvoje. Antradienį tai pirmas skubėjo pranešti Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. O mes klausiame, kas toliau? Kokios dabar reakcijos į mūsų šalį laukti iš Baltarusijos ir Rusijos vadovų?

 

Baltarusijos opozicijos lyderė, greičiausiai iš tiesų laimėjusi prezideto rinkimus Sviatlana Cichanouskaja nuo persekiojimo slapstosi Lietuvoje. Apie tai vakar viešai pranešė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Politikos ekspertai sutaria, kad Lietuva pasielgė teisingai, priimdama moterį, kuriai savoje valstybėje gresia pavojus, tačiau kai kurie turi rimtų priekaištų L.Linkevičiui - esą jis be reikalo laido liežuvį.

Susirūpino saugumu


Kandidatė į Baltarusijos prezidentus S.Cichanouskaja yra Lietuvoje. Apie tai vakar pranešė Lietuvos užsienio reikalų ministras L.Linkevičius.

Kaip vakar skelbė „Vakaro žinios“, sekmadienį vykę Baltarusijos prezidento rinkimai baigėsi be netikėtumų. Nedemokratiškais laikomuose rinkimuose jau ketvirtį amžiaus šalį valdantis Aliaksandras Lukašenka esą surinko 80,23 proc. rinkėjų balsų. Paskelbus rezultatus įvairiuose Baltarusijos miestuose prasidėjo masinės protesto akcijos, kurios virto susirėmimais su teisėsaugos institucijų darbuotojais (apie tai skaitykite 9 p.). S.Cichanouskaja savo šalį paliko dėl iškilusios grėsmės.

„Ji yra saugi. Tai yra svarbiausia informacija. Naktis tikrai buvo įtempta, ji buvo ilgą laiką sulaikyta, gal apie 7 valandas. Nebuvo žinomos sulaikymo aplinkybės nei jos buvimo vieta“, - vakar teigė L.Linkevičius, pridurdamas, kad anksčiau į Lietuvą atvyko du politikės vaikai.

L.Linkevičiaus teigimu, valdžia ne tik netrukdė S.Cichanouskajos išvykimui iš šalies, bet netgi jam padėjo.

„Dabar, kaip paaiškėjo, ji iš tikrųjų, matyt, patyrė ir tam tikrą spaudimą, neturėjo kito pasirinkimo, kaip tik palikti šalį. Ji turėjo tik Lietuvos nacionalinę vizą, vadinasi, gali būti Lietuvoje metus be jokių apribojimų ir tai, matyt, lėmė dar ir jos apsisprendimas išvykti į Lietuvą. Valdžios atstovai tam netrukdė ir faktiškai sudarė tas galimybes“, - sakė L.Linkevičius.

Ministras sako, kol kas nežinantis S.Cichanouskajos planų Lietuvoje.

„Prezidentūra šiuo metu palaiko nuolatinį ryšį su į Lietuvą atvykusia S.Cichanouskaja. Ji šiuo metu ilsisi. Prezidentas buvo informuotas apie S.Cichanouskajos atvykimą į Lietuvą antradienį“, - „Eltai“ pranešė Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

Pati S.Cichanouskaja išplatino vaizdo įrašą, kuriame teigia priėmusi sunkų sprendimą išvykti iš Baltarusijos į Lietuvą. Ji nurodė, jog išvyko iš Baltarusijos, kad būtų su savo vaikais, kurie jau anksčiau dėl saugumo buvo išvežti iš Baltarusijos.

„Žinau, kad daug kas mane supras, daug kas mane teis, o daug kas - nekęs. Žinote, neduok Dieve, atsidurti tokio pasirinkimo, prieš kurį atsidūriau aš, akivaizdoje. Todėl žmonės, prašau, saugokitės. Tai, kas vyksta dabar, neverta nė vienos gyvybės“, - kalbėjo S.Cichanouskaja.

Kitame paviešintame vaizdo įraše, politikė ragino baltarusių tautą nutraukti protestus.

„Joks sveiko proto žmogus nepatikėtų, kad platinami S.Cichanouskajos vaizdo pareiškimai buvo daryti laisva valia. Tai tik dar vienas įrodymas, kokie metodai naudojami, siekiant palaužti žmogaus ir tautos dvasią“, - savo feisbuko paskyroje antrą baltarusės pareiškimą įvertino
G.Nausėda.

Tęstinė politika

Politologas Linas Kojala sako, kad Lietuva visada buvo aktyvi Baltarusijos opozicinio judėjimo rėmėja, todėl sprendimas priimti S.Cichanouskają tebuvo vykdomos politikos tęstinumas.

„Kalbant apie Baltarusijos pilietinę visuomenę ir jos palaikymą, reikia prisiminti, kad Lietuvoje veikia Europos humanitarinis universitetas, veikia daugybė organizacijų, kurios Baltarusijoje negali veikti tiesiogiai, todėl yra perkėlusios savo veiklą pas mus. Todėl tam tikra prasme sprendimas priimti žmogų, kuris savo šalyje nesijautė visiškai saugus, yra tęstinė Lietuvos pozicija.

Kokia bus A.Lukašenkos reakcija, kaip pasikeis Lietuvos ir Baltarusijos santykiai? Manau, viskas priklausys nuo bendros Vakarų pozicijos Baltarusijos atžvilgiu ir kokie sprendimai bus priimti. Turbūt bus svarstoma apie diplomatines, galbūt net apie ekonomines sankcijas. Lietuva nebus išskirtinis veiksnys, žiūrėsime, kokia bus ES laikysena ir kaip į ją reaguos Baltarusija. Tačiau nereikia pamiršti, kad pastarosios manevrų laisvė yra ribota. Jei nusisuks nuo Vakarų arba užkardys galimybes net minimaliam bendradarbiavimui, vienintelis partneris lieka Rusija“, - „Vakaro žinioms“ dėstė L.Kojala.

Istorija kartojasi


Politologas priminė, kad tiek buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė, tiek G.Nausėda bandė normalizuoti santykius su Baltarusija.

„Kai D.Grybauskaitė buvo susitikusi su A.Lukašenka, santykių perkrovimas, gerinimas labiausiai komplikavosi todėl, kad 2010-aisiais Baltarusijoje įvyko represijos. Dabartinė situacija tam tikra prasme panaši. Buvo iniciatyvų dėl dialogo tiek iš JAV, tiek iš Vakarų Europos šalių, tiek iš Lietuvos. Bet dabartinė situacija, protestai ir žūstantys žmonės situaciją komplikuoja. Ar ,komplikuos taip, kaip komplikavo 2010-aisiais, kai buvo įvestos sankcijos ir su Baltarusija Vakarų santykiai buvo ilgam pašliję, belieka tik spėlioti“, - reziumavo L.Kojala.

Praleido progą patylėti

Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas bei saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius buvo gerokai kategoriškesnis.

„Lietuva pasielgė gerai, priimdama politikę, kuriai savo šalyje grėsė pavojus, bet pasielgė kvailai tai garsindama. ES šaliai priimti S.Cichanouskają yra pagirtinas dalykas, tačiau iš to nereikia daryti Lietuvos žvalgybos operacijos, ką savo demonstratyviu elgesiu padarė L.Linkevičius - nežinau, gavęs G.Nausėdos licenciją ar savarankiškai.

Baltarusijoje įvykiai yra dviprasmiški. Dalyvauja protestuose tūkstančiai žmonių, bet ne dešimtys tūkstančių. Lietuva privalo suvokti, kad, vykdydama tokią demonstratyvią politiką, turi turėti sąjungininkų pritarimą. O ir mūsų pasirengimas gintis turi būti ne toks demonstratyvus, kaip daro mūsų šalies vadovai, o realus. Kitaip tariant, jei norime pasirodyti kaip demonstratyvi didelė valstybė, reikia į tai investuoti. Šiandien užsienio reikalų ministras investuoja tik į parodomąsias akcijas. Tačiau kai pasaulį purto krizė, o ir rusai arti pilnomis burėmis, nėra geriausias laikas tokioms akcijoms“, - įsitikinęs A.Butkevičius.

Kaip du vandens lašai

Signatarui vakarykštis L.Linkevičiaus veiksmas labai primena D.Grybauskaitės, anksčiau viešai išvadinusios Rusiją teroristine valstybe, išsišokimą.

„Tai vieno ir to paties raugo žmogeliai. Ta pati komunistė D.Grybauskaitė ir tas pats komjaunuolis L.Linkevičius savo praeities problemas dangsto kvailu radikalizmu. Juk bet kokia Lietuvoje veikianti organizacija galėjo priimti S.Cichanouskają. O kam čia reikėjo užsienio reikalų ministro lygiu demonstruoti, kad Lietuvos specialiosios tarnybos įvykdė demokratijos gynimo operaciją? Jei tai „durnumas“ - dar neblogai. Tačiau D.Grybauskaitės atveju tai buvo sąmoningas Lietuvos kiršinimas su kaimynėmis mūsų šalį verčiant atakos objektu. Jei taip yra ir dabar - tai jau Lietuvos interesų išdavimas.

Dosjė

Sviatlana Cichanouskaja (mergautinė pavardė - Pilipčiuk) gimė 1982 m. rugsėjo 11 d. Mikaševičiuose. 2000 m. aukso medaliu baigė vietos vidurinę mokyklą, mokėsi Mozyrio pedagoginiame universitete Filologijos fakultete, kur įgijo užsienio kalbų specialybę (anglų ir vokiečių). Po studijų gyveno Gomelyje, dirbo anglų kalbos vertėja įvairiose organizacijose, įskaitant ir pagalbos nukentėjusiems nuo Černobylio branduolinės katastrofos organizaciją „Chernobyl Life Line“, kuri registruota Airijoje.

Po vestuvių su savo vyru, žinomu tinklaraštininku Siarhiejumi Cichanouskiu, persikėlė į Minską, kur Svetlana augino vaikus, o Sergejus „Youtube“ platformoje sukūrė savo kanalą, per kurį įsitraukė į kovą su korupcija. Kanalas turi beveik 270 tūkst. sekėjų.

Siarhiejaus Baltarusijos rinkimų komisija nesutiko registruoti kandidatu prezidento rinkimuose ir jis buvo įkalintas. Vietoj jo kandidatūrą iškėlė Sviatlana, kuri žadėjo pergalės atveju posto atsisakyti ir surengti demokratinius prezidento rinkimus bei grąžinti Konstituciją, buvusią iki A.Lukašenkos valdymo pradžios.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s