respublika.lt

Rusijos rinkimai be pasirinkimo galimybės

(0)
Publikuota: 2021 rugsėjo 19 21:15:00, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Rusijoje prieš rinkimus visuose miestuose gausu komunistų reklamos - valdantieji komunistų nelaiko tikrąja opozicija. EPA - Eltos nuotr.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vakar paragino rusus balsuoti vėliau šią savaitę vyksiančiuose parlamento rinkimuose, kuriuose daugumai balsingų Kremliaus kritikų uždrausta dalyvauti.

 

 

„Tikiuosi jūsų atsakingos, subalansuotos, patriotinės pilietinės pozicijos", - sakė V.Putinas naktį Kremliaus svetainėje paskelbtame vaizdo įraše.

Manoma, kad V.Putino partija „Vieningoji Rusija" po rinkimų išlaikys daugumą Valstybės Dūmoje.

Rimtiems Kremliaus kritikams, įskaitant įkalinto opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno šalininkus, neleista kandidatuoti rinkimuose, kurie vyks tris dienas nuo penktadienio iki sekmadienio.

Geriausiai žinomas V.Putino oponentas šalyje A.Navalnas sėdi už grotų dėl senų kaltinimų sukčiavimu, o jo organizacijos buvo uždraustos šių metų pradžioje. Balsavimui artėjant, A.Navalno komanda pradėjo „Protingo balsavimo" kampaniją, per ją rėmėjams nurodoma, už kurį kandidatą balsuoti, kad nelaimėtų su Kremliumi susiję politikai. Dauguma kandidatų, kuriuos trečiadienį įvardijo A.Navalno šalininkai, yra iš Komunistų partijos sąrašo, o vien tik tai daugumai V.Putino oponentų kelia alergiją.

Bus renkami įstatymų leidėjai į 450 narių Valstybės Dūmą, Žemuosius parlamento rūmus, kuriuose „Vieningoji Rusija" dabar turi 334 vietas.

Plačiai propaguojama ir elektroninio balsavimo sistema, kurią opozicija vadina dar vienu būsimu rinkimų klastojimo instrumentu.

Komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Audrius BUTKEVIČIUS:

Ši situacija Rusijoje nėra jokia naujiena. Dar tais laikais, kai Sovietų Sąjungoje kilo disidentų judėjimas, kai buvo platinamos pirmosios Solženicyno ir Sacharovo knygos, visas Rusijoje veikiantis opozicinis judėjimas buvo susiskaldęs, o to pagrindinė priežastis buvo gana efektyvi specialiųjų tarnybų veikla tiek tarp disidentų, tiek ir tarp pabėgėlių iš tuometinės TSRS.

Šiandien vyksta lygiai taip pat - Rusijos spec. tarnybos veikia labai efektyviai pirmiausia tarp rusų diasporos, kuri suvokiama kaip vienas iš potencialios opozicijos valdantiesiems galios svertų. Na, o jeigu pažvelgtume į šiandieninius Rusijos disidentus, vien ko vertas tas nuolatinis spjaudymasis tarp Šveco ir Ilarionovo, tarp Gudkovo ir Katasonovo... Taip nutinka tokiais atvejais, kai aplink juos atitinkamą situaciją sukuria efektyviai veikiančios spec. tarnybos.

Kita vertus, A.Navalno organizuotas vadinamasis protingas balsavimas rėmėsi prielaida, kad visi turi būti suinteresuoti V.Putino partijos blokavimu. Kitaip šnekant, nesvarbu, kas ateis į valdžią, bet tai bus geriau, negu putinistai... Šioje vietoje netgi aš labai skeptiškai žiūriu į tokį teiginį. Pirmiausia, jeigu man reikėtų rinktis tarp V.Putino ir A.Navalno, žinoma, aš rinkčiausi V.Putiną - vien dėl to, kad pažįstamas velnias yra geriau, o ir dėl to, kad tas žmogelis gina savo žinomus aktyvus, o to aš nežinau ir negaliu pasakyti apie A.Navalno elgesį perspektyvoje. Juo labiau kad jis, kaip ir daugelis kitų vadinamųjų V.Putino oponentų, visiškai palaiko agresyvią imperinę Rusijos politiką, o į klausimą „kam priklauso Krymas?", visada atsako pagal V.Putino partijos nustatytus standartus. Taigi, jeigu žmogus pasisako prieš V.Putiną, visiškai nereiškia, jog tai atitinka Lietuvos interesus...

Dalis opozicijos sako, kad pagal A.Navalno planą tenka balsuoti net už komunistus, kurių nuostatos dar baisesnės už valdančiųjų... Be abejo, pažiūrėjus, kokius jie eksploatuoja lozungus ir koks jų santykis su Stalino veikimo metodais, nesunku suprasti, kad V.Putino variantas ir šiuo atveju geresnis, nes taip situacija yra labiau kontroliuojama, negu ta, kurią mes gautume, jeigu staiga V.Putino pozicijose atsirastų komunistas Genadijus Ziuganovas ir jo aplinka...

Aš neturiu jokių iliuzijų dėl kitų Rusijos politinių jėgų, nes jokios aiškios programos, kaip jie elgtųsi pagrindiniais imperijos atkūrimo klausimais, kurie mums ir yra svarbiausi, aš neturiu. Aš neturiu atsakymo, kokia būtų jų politika ES, Amerikos ar Kinijos atžvilgiu. Per tuos 20 metų V.Putino aplinkai pavyko sukonstruoti tam tikrą pasaulio vaizdelį, kuris yra gana komfortabilus nemažam skaičiui Rusijos rinkėjų: Kinija - draugai, Amerika - priešai, Europa - „pederastai"... Šis pasaulio vaizdelis šiandien sėkmingai eksploatuojamas ir kitų Rusijos partijų, kurios skelbiasi V.Putino opozicija. Kokiu būdu tai gali būti naudinga Lietuvai - nežinia...

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s