Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis antradienį visuomeniniam radijui pareiškė, kad naujasis prezidentas Karolis Nawrockis gali mėginti nuversti dabartinę vyriausybę.
R. Sikorskis sakė Lenkijos radijui, kad išrinktasis prezidentas aiškiai išdėstė savo ketinimus padėti opozicinei partijai „Teisė ir teisingumas“ (PiS) bei kraštutinių dešiniųjų „Konfederacijai“ užgrobti valdžią dar prieš 2027 m. rudenį numatytus parlamento rinkimus.
„Tikiu šių ketinimų sąžiningumu“, – sakė R. Sikorskis ir pridūrė manąs, kad K. Nawrockis „turės tik vieną“ PiS lyderio Jaroslawo Kaczynskio „užduotį – nuversti vyriausybę“.
Dešiniųjų pažiūrų istorikas K. Nawrockis, kurį remia pagrindinė opozicinė socialiai konservatyvi partija PiS, rugpjūčio 6 d. bus prisaikdintas kitu Lenkijos prezidentu. Per antrąjį prezidento rinkimų ratą birželio 1 d. jis nedidele persvara įveikė Varšuvos merą Rafalą Trzaskowskį, valdančiosios centristinės Piliečių koalicijos kandidatą. Jo pergalė sužlugdė viltis, kad proeuropietiška Donaldo Tusko vyriausybė galės įgyvendinti savo liberalią darbotvarkę, nes prezidentas turi teisę vetuoti įstatymų projektus.
Per rinkimų kampaniją K. Nawrockis mėgino pateikti save kaip visų piliečių kandidatą, tačiau sulaukė tvirto PiS palaikymo ir dalyvavo partijos mitinguose bei suvažiavimuose. Naujausios apklausos parodė, kad PiS ir „Konfederacijos“ koalicija galėtų laimėti didelę daugumą parlamente.
R. Sikorskis taip pat pareiškė susirūpinimą, kad K. Nawrockis gali norėti kištis į Lenkijos užsienio politiką, tradiciškai priklausančią vyriausybės kompetencijai, o taip pat siekti įgyvendinti savo planą vienašališkai pasitraukti iš Europos Sąjungos migracijos pakto.
„Tai, kad išrinktasis prezidentas įsivaizduoja, jog vykdys politiką Europoje, nieko gera nežada, nes tai nėra prezidento kompetencija“, – sakė R. Sikorskis.
Lenkijoje didėjant nepasitenkinimu migrantais, opozicija naudojasi imigracija kaip politiniu įrankiu. Dešiniųjų žiniasklaida ir politikai pastaruoju metu nuolat tvirtino, kad Vokietija gali siųsti nelegalius migrantus į Lenkiją. Tokie pranešimai paskatino kai kurias dešiniųjų grupes suburti vadinamosios Piliečių gvardijos būrius, kurie „patruliuoja“ pasienyje su Vokietija ir stebi neteisėtų migrantų mėginimus patekti į Lenkiją.
R. Sikorskis sakė, kad šiuo metu „nėra ypatingo srauto iš Vokietijos į Lenkiją“, tačiau vyriausybė greičiausiai priims keletą „sunkių sprendimų“ šiuo klausimu. Po vyriausybės posėdžio antradienį premjeras D. Tuskas pareiškė, kad siekdama stabdyti nelegalių migrantų atvykimą Lenkija nuo liepos 7 d. laikinai įves patikras prie Vokietijos ir Lietuvos sienų.