respublika.lt

Prisišnekėjo: A.Lukašenka telkia pajėgas pasienyje visas tekstasnuotraukos (96)

2020 rugsėjo mėn. 19 d. 13:39:25
Danas NAGELĖ

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka paskelbė nurodęs uždaryti vakarinę sieną su Lietuva ir Lenkija ir į pasienį siunčiantis „pusę kariuomenės". Tiesa, penktadienį mūsų pareigūnai sakė jokios oficialios informacijos dar negavę, judėjimas per sieną iki pavakario nebuvo sutrikęs.

×
nuotr. 3 nuotr.
Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka paskelbė nurodęs uždaryti vakarinę sieną su Lietuva ir Lenkija ir į pasienį siunčiantis „pusę kariuomenės". EPA-Eltos nuotr.


„Mes priversti išvesti kariuomenę iš gatvių. Kaip jau sakiau - apginkluoti pusę kariuomenės ir uždaryti valstybės sieną su Vakarais, pirmiausia su Lietuva ir Lenkija. Esame priversti, labai apgailestaudami, stiprinti valstybės sieną, su savo broliška Ukraina", - užvakar sakė A.Lukašenka Minske vykusiame moterų forume. Ir pridūrė, kad siunčia „pusę kariuomenės" vakarinių Baltarusijos sienų apsaugai stiprinti, o su Rusijos pagalba stiprins ir visos Sąjunginės valstybės apsaugą.

Turėdamas mintyje žmones trijose kaimyninėse šalyse, Baltarusijos vadovas moterų forume sakė: „Sustabdykite savo nesupratingus politikus, neleiskite jiems sukeli karo."

Lietuvoje ir Ukrainoje šiuo metu vyksta karinės pratybos su NATO daliniais. Paraleliai baltarusių pajėgos rengia manevrus su Rusijos kariais Baltarusijos vakaruose, prie ES sienos. Šie manevrai, pasak A.Lukašenkos, dabar bus pratęsti. Dėl dabartinės situacijos bus antrasis etapas, sakė jis. Pradžioje planuota, kad pratybos baigsis kitos savaitės penktadienį.

Tiesa, Lietuvos vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė vakar priešpiet sakė neturinti duomenų apie kokius nors neįprastus veiksmus Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, judėjimas esą vyko įprasta tvarka.

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį telefonu su Lenkijos vadovu Anžejumi Duda (Andrzej Duda) apsikeitė nuostatomis dėl Baltarusijos valdžios pareiškimo uždaryti sienas. Abu konstatavo, kad jokių aktyvių veiksmų, pagrindžiančių grasinimus iš Baltarusijos pusės, nesiimta - nėra jokių faktinių Baltarusijos sprendimų uždaryti sienas. Lietuvos sienos apsaugos pareigūnai dirba įprastu režimu, o judėjimas per Lietuvos ir Baltarusijos pasienio punktus vyksta įprasta tvarka.

„Manau, kad tai provokacija, be konkretaus pagrindo. Kai kurių šalių valdžia tiesiog pamiršta, kad tarptautiniuose santykiuose galioja veidrodinis principas - sienas galima uždaryti iš abiejų pusių", - sakė G.Nausėda.

O štai užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius nusprendė dar labiau paaštrinti situaciją.

„Neadekvatūs sprendimai priimami žmogaus, kuris neadekvačiai supranta situaciją", - taip A.Lukašenkos pranešimą įvertino jis.

Interviu su Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru, politikos apžvalgininku, saugumo politikos ekspertu Audriumi BUTKEVIČIUMI:

- Kaip vertinate A.Lukašenkos pareiškimus? Mūsų politikams, atrodo, jie įspūdžio nedaro.

- Pradėkime nuo to, kad A.Lukašenkos psichopatija dekompensavosi - yra toks medicininis terminas. Yra stiprus paūmėjimas, todėl reikia vertinti rimtai. Neabejoju, kad jis padarys tą, ką sako. Jau dabar yra sugriežtinta sienų kontrolė, tai yra vienas iš Vladimiro Putino reikalavimų jam ir sena Rusijos svajonė. Visa tai, galima sakyti, jau įvyko. Kiek tai mums bus žalinga, reikia klausti pono L.Linkevičiaus. Juk jis viską ir užvirė. Prieš vykdydamas savo idiotišką politiką jis turėjo pasiskaičiuoti, kokia ekonominė žala bus padaryta Lietuvai.

- O neekonominė?

- Kalbant apie politinę žalą, žinoma, kad Lietuva prarado turėtas galimybes daryti įtaką Baltarusijoje. Jei anksčiau tokias galimybes turėjome dideles ir unikalias, tarp jų - ir galimybę padėti baltarusiams kaip Tautai, galimybę padėti jiems vystant savo politinius ir socialinius institutus, tai dabar ši galimybė yra stipriai sumažinta. Suprantama, kad A.Lukašenka saviizoliuojasi kaip V.Putinas bunkeryje per koronavirusą. Sienų kontrolė griežtinama ir su Lietuva, ir su Lenkija, ir su Ukraina. Jis įsivaizduoja, kad tai padės sukontroliuoti situaciją šalies viduje.

- Manote, A.Lukašenka bijo, kad jam yra reali fizinė grėsmė iš užsienio, ar tik nori pakenkti ekonomiškai?

- A.Lukašenka pats sau pasakoja įvairias pasakas, bandydamas pateisinti visuomenės nepasitenkinimą jo atžvilgiu. Jis pats sau sako, kad aplink yra priešai, kurie sukurstė gerus ir dorus baltarusius prieš jį. Greta to yra jo draugelis Vladimiras Vladimirovičius Putinas, kuris šitą psichopatiją pakursto papildomai. Kita vertus, abu jie supranta, kad Baltarusiją stums į kuo gilesnę integraciją su Rusija, kad po paskutinių įvykių ir Rusijos saviizoliacija taip pat didės ir kad geležinė uždanga leidžiasi, dalindama Europą į du gabalus. Tame jie sau jokių problemų nemato. Baltarusiškų prekių srautai keliaus per Rusijos uostus, ekonominę žalą pajus tik Lietuva ir kitos kaimynės.

O Lietuva pajus ir jau minėtą politinę žalą. Vien dėl kenksmingų veiksmų, pradėtų Vytauto Landsbergio, pratęstų Dalios Grybauskaitės ir, galų gale, šiandien užbaigtų L.Linkevičiaus bei Gitano Nausėdos.

- Jūsų paminėtas G.Nausėda vos tapęs prezidentu sakė, kad reikia siekti dialogo A.Lukašenka. Kodėl apvertė plokštelę?

- Nemanau, kad savarankiškai nusprendė. Kažkas jam pasakė, kad dialogo nereikia. Pasakė: susprogdinkime Baltarusiją ir viską pasidalinkime, gal ir jums kas nukris.

- L.Linkevičius A.Lukašenkos veiksmus įvardino kaip neadekvataus žmogaus veiksmus. Tačiau ar paties ministro veiksmai adekvatūs?

- Pradėkime nuo to, kad aš - buvęs medikas, todėl turiu didesnę teisę vertinti, adekvati A.Lukašenkos reakcija ar neadekvati.

L.Linkevičiaus reikalas yra užtikrinti Lietuvos interesų gynimą. Nuo to, kad jis bando nustatyti diagnozes, paties veikla nė kiek netampa protingesne. L.Linkevičius savo veikimu yra ne mažiau neadekvatus už A.Lukašenką. Dėl velniai žino kieno interesų ponas Linkevičius spjauna į mūsų interesus. Negaliu įvardinti valstybės, kuri norėtų tokių L.Linkevičiaus veiksmų, todėl bandau spėti, kad yra tam tikros finansinės interesų grupės, kurios bandė kurstyti procesą Baltarusijoje, siekiant deindustrializacijos, depopuliacijos, dėl ko galėtų susipirkinėti Baltarusijos turtą.

Galimai, tokios grupuotės yra pačioje Rusijoje, nes būtent jos labiausiai išloštų, jei prasidėtų Baltarusijos turto grobstymas. Rusai yra puikūs JAV politikos mokiniai. Jie ne kartą yra pademonstravę, kad puikiai suvokia, kaip, keičiantis valdžiai, galima stipriai praturtėti. Tą rodo visų Rusijos oligarchų atsiradimai. Dabar šis procesas prasidės Baltarusijoje.

Reikia suvokti, kad nacionalinės valstybės baigia savo egzistavimą. Stambios ekonominės- finansinės grupuotės savo biudžetais lenkia daugelį valstybių. Tokios grupuotės taip pat turi savo užsienio bei ekonominę politiką.

- Ar dabartinė situacija gali išaugti į karinį konfliktą?

- Per 30 metų tai yra pirmas kartas, kai turime svetimos valstybės pajėgas savo pasienyje. Valstybės, kaltinančios mus provokacijomis. Ir turime Rusijos pajėgas, kurios įvestos į Baltarusiją bendrų pratybų pagrindu. Ir, žinoma, niekada iš ten neišeis. Vien jau tai yra didelė grėsmė. Nes svetimos valstybės buvimas pasienyje visada gresia provokacijomis. Vien dėl to, kad prieita prie tokios situacijos, mūsų užsienio reikalų ministras turi būti kuo greičiau išvytas iš užimamų pareigų. Ne idioto Linkevičiaus darbas nustatinėti, kokio lygio psichopatija yra Lukašenkai.

Karinės įtampos pasaulyje pasiekė tokį laipsnį, kad rizikuoti papildomų įtampų kūrimu yra pernelyg pavojinga, o Lietuva tą ir padarė. Ir visa tai padarė tada, kai Rusija grasina NATO, daro pareiškimus apie būtinybę testuoti NATO stiprybę bei vienybę surengiant ataką prieš vieną iš NATO valstybių. Dabar šis scenarijus realizuojamas ant mūsų pačių sienos. Kartojasi Donbaso scenarijus. Ten rusai šaukė, kad nieko bendro su tuo, kas vyksta, neturi, esą ten vyksta vidinis konfliktas - pilietinis karas. Ir dabar jie šauks, kad nieko bendro neturi, kad tai - lietuvių ir baltarusių konfliktas, kurį jie tik nori užgesinti. Jei tai įvyks, mūsų NATO draugeliai sakys: juk patys to pasiekėte.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (96)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KOMENDANTO VALANDA: Graikijos premjeras Kyriakosas Mitsotakis ketvirtadienį paskelbė, kad dėl koronaviruso Atėnuose, Tesalonikuose ir kitose teritorijose įvedama naktinė komendanto valanda.
  • PATVIRTINTA: Kėdainių rajono merui Valentinui Tamuliui patvirtinta koronaviruso infekcija.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar pritariate karantino įvedimui labiausiai paveiktuose miestuose, rajonuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar eisite balsuoti antrajame Seimo rinkimų ture?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +11 C

+10 +13 C

 

+7 +11 C

 +13 +15 C

+13 +14 C

 

 +11 +13 C

3-8 m/s

1-6 m/s

 

1-6 m/s

       

Nuorodos