respublika.lt

Popiežius susitinka su pasaulio jaunimu (0)

2016 liepos 28 10:39:08
Ričardas ČEKUTIS, zinios@vakarozinios.lt

Pietų Lenkijos Krokuvos mieste užvakar prasidėjo katalikų Pasaulio jaunimo dienos. Į tarptautinį susitikimą, kuris truks iki sekmadienio, laukiama atvykstant iki 2 mln. žmonių.

×
nuotr. 3 nuotr.
Popiežius Pranciškus

 

2016 m. vykstančių 31-ųjų Pasaulio jaunimo dienų Krokuvoje tema - „Palaiminti gailestingieji, nes jie sulauks gailestingumo“.

Vakar į Lenkiją atvyko popiežius Pranciškus. Katalikų bažnyčios vadovas sekmadienį aukos baigiamąsias mišias.

Po išpuolių, pastaruoju metu drebinusių kelias Europos šalis, renginio metu imtasi griežtų saugumo priemonių. Lenkų policija prieš Pasaulio jaunimo dienas sulaikė 48 metų irakietį, įtariamą planavus išpuolį. Jis lankėsi Krokuvoje ir Lodzėje. Pas vyrą rasta užrašų, iš kurių galima daryti išvadą, kad „jis planavo surengti teroro aktą Lodzėje“. Todėl renginio dienomis saugumu rūpinsis 20 tūkst. policininkų ir tūkstančiai kitų saugumo pajėgų atstovų.

Pasaulio jaunimo dienos gimė šv.popiežiaus Jono Pauliaus II iniciatyva. 1984 metais popiežius pakvietė jaunus žmones iš viso pasaulio švęsti Verbų sekmadienį Romoje, Šv.Petro aikštėje. Susitikimas sulaukė didelio pasisekimo - susirinko daugiau kaip 300 tūkst. jaunų žmonių. Daugiau nei 250 tūkst. jaunuolių atsiliepė į popiežiaus kvietimą ir atvyko į Romą 1985 m. Verbų sekmadienį. Po savaitės popiežius paskelbė Pasaulio jaunimo dienas reguliariu renginiu.

Pasaulio jaunimo dienos švenčiamos kasmet Verbų sekmadienį, o kas treji metai rengiami didieji pasauliniai jaunimo susitikimai kurioje nors pasaulio dalyje. Praeitas buvo surengtas 2013 m. vasarą Brazilijos Rio de Žaneiro mieste.

Pasaulio jaunimo dienoms Lenkija ruošiasi nuo 2013-ųjų liepos, kai popiežius Pranciškus paskelbė kito susitikimo su jaunimu vietą. Krokuvą jis pasirinko dėl šio miesto labai stipraus ryšio su lenku, šventuoju Jonu Pauliumi II. Norinčiųjų dalyvauti šių metų susitikime su popiežiumi registravimas vyksta jau keli mėnesiai.

Organizatoriai praneša, kad tai didžiulis iššūkis Lenkijos vyriausybei. Lenkijos valdžios institucijos sudarė specialią grupę, kuri bus atsakinga už didžiausio 2016-aisiais viso pasaulio jaunimo susitikimo organizavimą. Šiai grupei vadovauja ministrė Beata Kempa iš Ministrų tarybos pirmininko kanceliarijos. Gruodžio pradžioje buvo paskirtas ir vyriausybės įgaliotinis Pasaulio jaunimo dienų organizavimo klausimams - Pavelas Majevskis (Pawel Majewski). O Užsienio reikalų ministerijoje įkurta grupė 2016-ųjų Pasaulio jaunimo dienų Krokuvoje organizavimo paramos klausimams. Šių grupių veiklą koordinuoja pagrindinis Pasaulio jaunimo dienų organizatorius - Krokuvos arkivyskupija.

Pasaulio jaunimo dienų organizatorių manymu, pagrindinėse iškilmėse Krokuvoje ir priemiesčiuose gali dalyvauti apie 2 mln. tikinčiųjų. Jaunimo dienų organizacinis komitetas palaiko nuolatinį ryšį daugiau nei su 110 visų kontinentų šalių episkopatais.


„Vakaro žinios“ pakalbino Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarą, politikos apžvalgininką Rolandą Paulauską.

- Popiežiaus Pranciškaus pozicijos, ypač vadinamųjų pabėgėlių klausimais, gerokai skiriasi nuo Lenkijos valstybės požiūrio. Ar tie du milijonai žmonių, kurie Krokuvoje susirinko į Pasaulio jaunimo dienas, priims popiežiaus požiūrį, ypač po pastarųjų savaičių teroro aktų Europoje?

- Čia reikėtų pradėti nuo, kaip ir kodėl šitas naujasis popiežius apskritai atsirado. Tai, kad pasitraukė vokietis Jozefas Aloizas Racingeris (Joseph Alois Ratzinger), iš esmės yra beprecedentis atvejis žmonijos istorijoje - toks reiškinys tik vieną kartą yra buvęs gilioje istorijos praeityje... Nes pati popiežiaus misija arba tarnystė jokio pasitraukimo nenumato - jis yra renkamas tarnauti bei kentėti, jeigu reikia, taip, kaip ir Kristus kad kentėjo... Taigi, popiežiai net turėdami negalią ar ligų negali pasitraukti, kaip antai buvo Jono Pauliaus II atveju, turi nešti savo kryžių iki pabaigos. Todėl jeigu mes atsakytume į klausimą, kokios jėgos privertė J.A.Racingerį atsistatydinti, tuomet lengviau suprastume, ką daro tas naujasis popiežius Lenkijoje...

- ...kuri išlieka konservatyvia katalikiška šalimi, skirtingai nuo naujojo Vatikano kurso?

- Būtent. Juk Lenkija šiandien Europoje yra bene vienintelė šalis, kuri atstovauja, drįsčiau pasakyti, tikrajai katalikybei. Lenkiškoji katalikybė šiandieną susiduria arba eina į konfliktą su šio naujojo popiežiaus siūlomais pakeitimais, susijusiais su pačia krikščionybės esme. Matyt, galime daryti prielaidą, kad šis naujasis popiežius, atstovaujantis naujiesiems vėjams krikščionybėje, atvažiuoja į senosios tradicinės katalikybės vis dar veikiamą visuomenę ir čia greičiausiai bandys ją stumti „modernėjimo“ keliu... Tokios peršasi išvados.

- Bet grįžkime prie popiežiaus Pranciškaus kalbų apie tuos „pabėgėlius“, kuriuos esą reikia užjausti, globoti ir priimti. O kodėl jis nevažiuoja į kolonijines valstybes ir ten neaiškina, kad jie baigtų nuolatinius karus, kad jie liautųsi melžti buvusias savo kolonijas, kasti ten deimantus ir pumpuoti naftą?.. Juk visa tai tik didina pabėgėlių skaičių?

- Pirmiausia tegul jie baigia visus bombarduoti ir visur įvedinėti „demokratiją“... Todėl jis važiuoja į Lenkiją, kuri, būdama didelė valstybė Europoje tiek savo teritorija, tiek ir gyventojų skaičiumi, užėmusi tradicijų išsaugojimo pozicijas, yra labai nepatogi pasauliniams globalizacijos šalininkams. Lenkija laikosi tradicinio požiūrio į daugelį vertybių, kurias šiandieną tiek Europos Sąjunga, tiek ir naujasis popiežius keičia. Ko jam važiuoti pas tuos kolonistus? Juk ten jo niekas neklausys. Pažiūrėkime į vykstančius reiškinius plačiau: štai Europoje eilinis „pabėgėlis“ ką nors užmušė, papjovė ar susprogdino - ir štai mes visi dejuojame, piktinamės, apgailestaujame, galbūt meldžiamės... O tuo metu kiekvieną dieną Sirijoje, Afganistane, Libijoje, Irake žūsta šimtai žmonių, ir negirdėti nė vieno, kuris dėl jų sakytų „Je suis...“. Niekas kažkodėl neskuba sakyti: „Aš esu Achmedas iš Afganistano“. Kokia vyrauja dviveidystė mūsų europietiškoje visuomenėje: mes kalbame apie „žmogaus teises“, deklaruojame humanistines idėjas, bet dėl vieno europiečio mes verkiame, o tūkstančių kasdien nužudomų irakiečių net nepastebime...

- Savi marškiniai visada arčiau kūno, todėl daugiausia rūpinamės savo civilizacijos reikalais?

- Na, taip, dėl to ir tas popiežius ten nevažiuoja ir nekalba apie tikrąsias problemas... Pasakysiu paprasčiau: jeigu kalbėtume apie krikščionybę, tai pas mus yra visiškai nežinomi dalykai, bet pačios krikščionybės dogmatikoje, ideologijoje vyksta fundamentalūs pasikeitimai teorijos lygmenyje. Čia dabar nenoriu gilintis, juolab tai mažai kam įdomu, tik konstatuoju faktą, kad vyksta grandioziniai pokyčiai, kurių eiliniai katalikai tiesiog nežino. Katalikybė, kaip ir kiekviena įtakinga visuomeninė jėga, reikalinga kaip instrumentas pasauliui keisti, jam kreipti tam tikra vaga ir dėl to šis popiežius atvažiuoja į Lenkiją, ir dėl to popiežius yra kitas, o ne tas, kuris neseniai buvo ir apie kurį mes šiandien nieko nežinome, kaip nežinome ir kodėl jis atsistatydino. O popiežiaus atsistatydinimo faktas negali būti šiaip nukritęs iš dangaus ir net negali priklausyti nuo to popiežiaus valios - net jeigu tai buvo liga, kaip mums aiškinama, jis su ta liga turi toliau tarnauti ir eiti iki pabaigos, čia yra visa krikščionybės esmė.

- Ar reziumuodami galime teigti, kad naujasis popiežius tėra globalizacijos ar „modernizacijos“ įrankis milžiniškame šio reiškinio procese?

- Šis popiežiaus vizitas į Lenkiją tik dar kartą parodo, kad vyksta grandioziniai pasikeitimai pasaulyje, taip pat vyksta didžiulė kova vertybių lauke ir šiandieną krikščionybė, deja, yra vienas iš šios kovos įrankių, bandant pakeisti tradicines nusistovėjusias ir laiko patikrintas vertybes. O kas čia ko siekia ir kas čia nori laimėti - galima svarstyti. Vienas dalykas: šiandieną pasaulyje žmonių yra per daug, kad jie galėtų gyventi tokiame civilizacijos lygmenyje, kaip gyvena tas auksinis milijardas. Auksinis milijardas taip gali gyventi tik dėl to, kad yra išnaudojami likę šeši milijardai, tačiau jau šiandieną ir tas auksinis milijardas negali taip paprastai gyventi tų kitų sąskaita, nes atsirado protestas, kuris išsilieja įvairiausiomis formomis. Dėl to šiame pasaulyje teks kažką iš esmės daryti...

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar neskiepytų žmonių reikia neįleisti į didžiuosius prekybos centrus, pasilinksminimų vietas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Liko savaitė iki Olimpiados pabaigos. Kaip manote, ar lietuviai gaus medalių?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +17 C

+10 +18 C

 

+13 +17 C

+17 +22 C

+20 +24 C

 

+18 +22 C

0-3 m/s

0-4 m/s

 

0-9 m/s

       

Nuorodos