respublika.lt

Patys pripažino - Rusija priklausoma nuo naftos kainos

(0)
Publikuota: 2019 spalio 15 07:00:04, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 1 nuotr.
EPA-Eltos asociatyvi nuotr.

Nors kaimyninėje šalyje apstu naudingųjų iškasenų, visgi didžiausią įtaką jos gerovei turi nafta. Būtent todėl šalies Finansų ministerija paskaičiavo, kokius nuostolius Rusija patirs, jeigu rusiškos naftos „Urals“ kaina nukris žemiau 10 JAV dolerių (apie 9 eurus) už barelį. Tokią informaciją, remdamasi ministerijos skaičiavimais, pateikia „Izvestijos“.

 

Jeigu taip nutiks, pirmuosius metus šalies biudžetas dėl sumažėjusių pajamų už parduodamus energetinius resursus negaus maždaug 5 proc. BVP. Darant prielaidą, kad tokia situacija išsilaikys 10 metų, nuostoliai sieks apie 70 proc.

Ekonomistės Aleksandros Suslinos teigimu, tai yra mažai tikėtina. Pasak jos, Finansų ministerija tokį scenarijų numatė vedina išimtinai techninių paskatų. Pati ministerija į klausimą - ar tokia situacija tikrai įmanoma - vietos žiniasklaidai atsakymo nepateikė.

Rugpjūtį Rusijos Ekonominio vystymo ministerija paskaičiavo, kad jeigu šalies ekonomika negaus papildomų pajamų iš naftos pardavimų, per artimiausius penkerius metus Rusijos BVP sumažės 30,5 trilijono rublių (44 mlrd. eurų). Toks scenarijus įmanomas, jeigu vidutinė naftos kaina, dabar siekianti 60 JAV dolerių (53 eurai) už barelį, 2020 m. nukris iki 42,5 JAV dolerio (37,4 euro) ir tik 2024 m. pakils iki 45,9 JAV dolerio (40,4 euro).

Buvęs vyriausiasis Europos rekonstrukcijos ir vystymosi banko ekonomistas Sergejus Gurijevas perspėjo, kad, staigiai smukus naftos ir dujų paklausai, eiliniai rusai taps 30 proc. skurdesni.

Federalinė naudingųjų iškasenų agentūra paskaičiavo, jog rentabilu būtų išgauti tik 67 proc. technologiškai išgaunamų iškasenų, kas sudarytų maždaug 11,5 mlrd. tonų. Tokius skaičius pateikė agentūros vadovo pavaduotojas Orestas Kasparovas, praneša „RIA Novosti“.

Pasak jo, buvo tikrinama 719-a radimviečių - 92 proc. visų turimų išteklių ir 26 proc. nuo bendro radimviečių skaičiaus. Taip pat buvo nustatyta, kad bendros likusios Rusijos naftos atsargos sudaro 17,2 mlrd. tonų.

Vertinant situaciją, buvo analizuojamos tik tos radimvietės, kuriose yra daugiau negu 5 mln. tonų naftos. Iš sąrašo buvo išbrauktos stambios strateginio pobūdžio radimvietės ir tos, kurios eksploatuojamos pagal susitarimus dėl produkcijos dalybų.

Gamtos išteklių ir ekologijos ministerijos duomenimis, Rusijos komercinės naftos atsargos siekia 9,83 mlrd. tonų.


Prognozuojama, kad naftos paklausa smuks

Nepaisant to, kad nafta vis dar lieka vienas pagrindinių ekonomikos variklių, jos gavyba užsiimančios šalys jau atvirai prabilo apie laukiamą naftos paklausos mažėjimą.

Rusijos Energetikos ministerijos parengtoje šalies Energetinėje strategijoje iki 2030 m. teigiama, kad šios naudingosios iškasenos poreikis po 2040 m. gali pastebimai smukti. Tokią informaciją pateikia laikraštis „Vedomosti“.

Leidinio turimais duomenimis, dokumente prognozuojama, kad didžiausias naftos poreikis bus 2030-2040 m., o vėliau paklausa ims smarkiai mažėti. Tokios prognozės buvo pateiktos įvertinus „įvairius galimus pasaulinės naftos pramonės vystymosi scenarijus“.

Ankstesnėje Energetinėje strategijoje buvo numatyti kitokie terminai. Tuomet buvo prognozuojama, kad naftos paklausa smuks jau po 2025 metų. Kokiu pagrindu terminas buvo pratęstas, nepranešama. Įdomu tai, kad dalis Rusijos valdininkų taip pat buvo įsitikinę, jog naftos paklausa artimiausiais metais mažės, todėl siūlė didinti jos gavybą. Neseniai Dūmos Energetikos komiteto vadovas Pavelas Zavalny teigė, kad Rusija „būtent dabar turi labai pasistengti išgauti viską, ką ji turi, ir skubiai tai parduoti, nes vėliau to niekam nebereikės“.

Spalio 7 d. energetikos ministras Aleksandras Novakas pareiškė, kad žvelgiant į perspektyvas, „Brent“ prekių ženklo naftos kaina turėtų kainuoti apie 50 JAV dolerių (46,47 Eur) už barelį (spalio 8 d. jos kaina siekė 58,72 JAV dolerio (54, 52 Eur). Pasak jo, tokią kainą lemia padėtis pasaulinėje naftos rinkoje - sumažėjus gavybai Irane ir Venesueloje, jos apimtis didina JAV. Įtaką kainų pokyčiams turi ir tokie nenumatyti incidentai, kaip dronų ataka prieš Saudo Arabijos naftos gavybos įmonę „Saudi Aramco“.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s