respublika.lt

Pasaulis valdomas kontroliuojamu chaosu (1)

2016 kovo 05 12:51:01
Ričardas ČEKUTIS, „Respublikos“ žurnalistas

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas.

×
nuotr. 1 nuotr.
PASTANGOS. Bašaras al Asadas iš paskutiniųjų stengiasi suvaldyti chaosą jo valstybėje. EPA-Eltos nuotr.

 

- Šiandien jau kalbama, kad Graikija virsta didžiule migrantų stovykla, o kai kurie komentatoriai kalba dar aiškiau - kad musulmonai iš Europos jau atkovojo dalį žemyno... Tačiau pažvelkime, kaip problemą mėgina spręsti europiečiai: jie tiesiog mėgina užpilti šį židinį 700 milijonų eurų, kuriuos šią savaitę pažadėta skirti „pabėgėlių problemai spręsti“. Ar tai efektyvu?

- Juk yra strateginis sprendimas - priimti visus migrantus. Pati Angela Merkel tai patvirtino dar šią savaitę, pareikšdama, kad migrantams durys yra atviros. Vadinasi, visa kita yra tik taktiniai sprendimai, stengiantis suvaldyti tą srautą, kuris dabar yra nevaldomas, nes jiems norisi migrantus priimti pagal kažkokią tvarką... Antra vertus, reikia nuraminti visų Europos šalių opiniją. Reikia manyti, kad atšilus orams migrantų srautas tik didės ir visas tas sienas jie nesunkiai pralauš. Jeigu ES pasieniečiai stovės ant vieno ar kito kelio ir bus įrengę kažkokias užtvaras, tai problemos niekaip nespręs, nes migrantai pereis per kalnelius ir aplinkinius miškelius. Aš pats važinėdamas po Europą, kur nėra Šengeno, stovėdamas eilėje, vis pažiūrėdavau, o kaip aš pats pareičiau sieną, jeigu man labai reikėtų... Matosi, kad padaryčiau tai labai nesunkiai, išskyrus Angliją, nes ji yra saloje. Bet man teko būti ir Makedonijoje, ir Serbijoje - visa tai lengvai įveikiama ir tie migrantai tikrai ras kelius, jeigu nebus principinio sprendimo. O štai tokio sprendimo kol kas nėra.

- O tuo metu jau net atskiri NATO generolai pradeda dalintis savo įžvalgomis, kad su „pabėgėliais“ į Europą labai lengvai patenka tikrieji islamistai-teroristai. Kodėl tai pastebėta tik dabar, nors viso pasaulio spauda apie tai šneka mažiausiai pusmetį?

- Jie staiga pastebėjo ne tik tai... Štai dabar iš amerikiečių vis pasigirsta tokie teiginiai: mes suklydome Irake, truputėlį suklydome ir Libijoje, ir Afganistane... Tuomet jeigu aš sutikčiau kokį nors lietuvį, kuris tiki tokiais pasakymais, jo paklausčiau: ką jis laiko kvailiais - ar mus visus, ar tuos amerikiečius, kurie visa tai pasakoja? Jeigu jie dešimtmečiais daro tokias klaidas, vadinasi, tai jau yra ne klaidos, o sistema. Tuomet reikia žiūrėti, ko siekiama tokiais veiksmais, ir viskas tampa logiška. Būtų čia labai ilga kalba, bet mes žinome buvusio NATO vado generolo Veslio Klarko (Wesley Clark), kuris vadovavo Jugoslavijos bombardavimui, pareiškimą, padarytą dar 2007 metais interviu. Jis ten aiškiai pasako, kokios šalys bus bombarduojamos per artimiausius metus. Beje, jis buvo pats nustebęs, tiesiai išėjęs iš Pentagono kabineto, esą kiek daug šalių dar teks bombarduoti... Ar tai tikrai klaidos? Juk čia visus mus kvailina - išeina toks generolas ir siūlo mums patikėti visais šitais vėjais... Pavyzdžiui, jau 15 metų po internetą klajoja JAV oficialiai aprobuotas Artimųjų Rytų pertvarkos žemėlapis, kuris pasirodė kaip tik po to V.Klarko interviu. Iš jo aiškiai matosi, kaip bus performuojama visa ta erdvė, - pagal tą žemėlapį visi karai regione ir vyksta, tik štai Sirijoje neplanuotai įstrigo. O įstrigo čia todėl, kad niekas nesitikėjo, jog Bašaras al Asadas (Bashar al-Assad) ginsis, - viskas turėjo vykti pagal planą. Jeigu jau Muamaras Kadafis (Muammar Gaddafi) žlugo su savo autoritariniu režimu, tai atrodė, kad su Sirija bus baigta per porą mėnesių. Apie visa tai, kokia bus valstybių naikinimo seka, aš kalbėjau jau prieš 10 metų, - iš pradžių Libija, po to seks Ukraina, Irakas, Sirija ir t.t. Tai nereiškia, kad esu kažkoks baisus pranašas, o tiesiog atidžiai skaitau, ką sako įvairūs Amerikos pareigūnai, - jie viską kuo aiškiausiai pasako, nėra ten jokių paslapčių...

- Kadangi palietėme Siriją, reikia prisiminti, kad dabar ten oficialiai paskelbtos paliaubos, o B.al Asadas viešai pareiškė apie amnestiją visoms kovojančioms opozicijos pajėgoms. Nors dabar vieni kitus nuolat kaltina paliaubų pažeidimais, gal vis dėlto tai yra raktas į karo pabaigą?

- Nėra ten jokių paliaubų, o B.al Asadas daro, ką gali. Reikia pripažinti, kad dalis smulkių grupuočių jo pasiūlymą priėmė, tačiau jos sudaro labai mažą dalį viso kovos lauko, jos yra neįtakingos, todėl galbūt tikrai pasinaudos galimybe sudėti ginklus ir gauti amnestiją. Bet didžiosios grupuotės nė neketina laikytis jokios taikos ir išnaudos šitą laiką savo jėgoms pergrupuoti ir apsirūpinti papildomais ištekliais. Po kurio laiko vėl prasidės tokie patys kariniai veiksmai, nes ten yra tiesiog neišsprendžiami prieštaravimai. Kurdų tikslai visiškai netinka turkams, turkų tikslai nieko bendro neturi su Sirijos tikslais, Saudo Arabija, Iranas ar Izraelis ten turi visiškai skirtingus interesus. O JAV stovi už balos, žiūri į visą šitą chaosą ir ploja rankelėmis, nes jie chaotizuoja šį regioną jau daugelį metų ir jiems visiškai nesvarbu, kas ten su kuo kariauja, svarbu tik, kad ir toliau kariautų. Rusai bando šitą chaosą sustabdyti kuo toliau nuo savo sienų ir vis giliau traukiasi į šitą konfliktą. Man tik įdomiausia, kaip jie iš jo pasitrauks, nes laimėti ten yra labai sudėtinga. Be to, rusams neleis laimėti tos pačios JAV, nes jos nesuinteresuotos Rusijos pergale tame regione. Tad didžiausia man mįslė, kaip iš ten rusai pasitrauks. Faktas, kad šis konfliktas dar tęsis ilgus metus ir, kas blogiausia, jis plėsis.

- Jis jau dabar plečiasi - štai šią savaitę britai nusiuntė savo kariuomenę į Tunisą, kad sustabdytų ten besiveržiančias islamistų grupuotes. Vis daugėja pranešimų, kad tos grupuotės jau įsitvirtino Libijoje. Kur plis toliau?

- Nuo Tuniso visos vadinamosios arabų revoliucijos ir prasidėjo. Bet dabar chaosas persikėlė net į Saudo Arabiją. O jie finansavo visus tuos čečėnų judėjimus, taip pat įvairiausius musulmonų tikėjimus Tatarstane, todėl teoriškai jie tarsi yra Maskvos priešai. Bet pažiūrėkime, kaip dažnai tie arabai dabar važinėja į Maskvą. Ką tai rodo? O tai rodo, kad jie pajuto pavojų ir tas dar aštuntajame dešimtmetyje uždėtas JAV saugumo stogas jų netenkina. O susitarimas tarp JAV ir Saudo Arabijos tuomet buvo toks: saudai parduoda naftą išimtinai tik už dolerius, o amerikiečiai jiems suteikia saugumo garantijas. Visa šita sistema pradėjo byrėti, todėl Saudo Arabija pradėjo ieškoti saugumo garantijų jau visai kitoje pusėje... O chaosas išties plinta. Prisiminkime ir jų kaimyninį Jemeną, kuriame saudai aktyviai kariauja. Taigi, visas tas pusiasalis yra priešchaotinės būklės. Be to, jau chaotizuota visa Šiaurės Afrika. Tas pats Egiptas išvengė chaoso tik dėl to, kad generolai ten padarė perversmą. Taigi šie procesai yra logiški, tai yra tam tikro plano dalis, o tas chaosas turi plisti, artėdamas prie Kinijos.

- Rinkimai Amerikoje. Šiandien mažai kas abejoja, kad prezidento rinkimų finale susikaus Donaldas Trampas (Donald Trump) su Hilari Klinton (Hillary Clinton). Kuris būsimas JAV vadovas yra priimtinesnis tiek Europai, tiek Lietuvai? Ar nėra jokio skirtumo?

- Paviršutiniškai žiūrint atrodytų, kad tas milijardierius yra šiek tiek kitoks nei visas Amerikos politinis elitas ir tarsi iš jo būtų galima tikėtis kažkokių kitokių veiksmų. Milijardierius tarsi neatstovauja tam dešimtmečiais susiklosčiusiam šeimyninių klanų elitui: Klintonas ir Klintonienė, Bušų ar Kenedžių klanai... Beje, šitie klanai puikiausiai pasako ir apie demokratiją, jeigu dar kas nors tuo abejoja... Taigi, D.Trampas tarsi iškrenta iš tų šeimyninių klanų luomo. Bet JAV politiką lemia ne Barakas Obama (Barack Obama), ne H.Klinton ir ne D.Trampas. JAV tiesiog vyrauja didžiulės finansinės struktūros, ta rinkimų sistema tėra didelis šou, o visam paradui vadovauja tie, kurie duoda pinigus. O pinigus tiek D.Trampui, tiek H.Klinton duoda tos pačios kompanijos - net CNN klausinėjo kandidatų, kodėl taip yra. Šiandien JAV skendi grandiozinėse finansinėse problemose, apie balansavimą ant katastrofos ribos kasdieną rėkte rėkia visa JAV žiniasklaida - čia tik pas mus viskas piešiama rožinėmis spalvomis ir Lietuvoje to niekas nenori matyti. Tada iškyla du sprendimo būdai: vieni sako, kad reikia spręsti viduje, t.y. mažinti karines išlaidas, uždarinėti karines bazes pasaulyje, nesikišti į Artimuosius Rytus ar į Pabradės miškus nesiųsti tankų, o kiti sako priešingai. Jie supranta, kad JAV finansų sistema egzistuos tol, kol ji remsis galimybe paskleisti dolerio emisiją po visą pasaulį. Jeigu doleris nebūtų pasklidęs po pasaulį, tai Amerikoje seniausiai būtų hiperinfliacija. Dėl to tie, kurie sako, kad mes užsidarę viduje neišsigelbėsime, yra teisūs.

- Skaitytojai dabar mums sakys, kad šnekame nesąmones, nes Amerika yra galingiausia pasaulio valstybė ir joks žlugimas jai negresia.

- Tuomet paklauskime tų skaitytojų taip: ar gali dar bent viena pasaulio šalis šitaip emituoti savo pinigus, kaip tai daro JAV? Negali, nes ši sistema yra negyvybinga. Todėl amerikiečiai, mėgindami sistemos gyvybingumą pratęsti, sprendžia savo užduotis ir Sirijoje, ir Ukrainoje, ir Lietuvoje, ir visur aplink Kiniją. Todėl, kad ir kas būtų JAV prezidentu, jis vykdys tokią pačią politiką ir mums jo asmenybė visiškai nieko nereiškia.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Naujausios žinios

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
  • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
  • PAVOJINGA ZONA: Filipinams priklausančią Mindanao salą sudrebino 5,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, ketvirtadienį pranešė šalies Vulkanologijos ir seismologijos institutas.
  • RADINYS: trečiadienį atliekant remonto darbus Bulgarijos sostinėje, Caro Boriso III gatvėje, buvo rasta XX amžiaus vidurio aviacinė bomba - radinio vieta atitverta, sprogmens neutralizuoti atvyko išminuotojai.
  • VĖL NEBUS: didžiausia šalyje mažmeninės prekybos akcija „Jamam“, sutraukdavusi šimtus tūkstančių pirkėjų, šią gegužę nebus organizuojama - tai jau trečias kartas iš eilės, kai dėl pandemijos ir karantino ribojimų „Akropolis Group“ nusprendė atšaukti didžiųjų nuolaidų dienas.
  • STEBUKLAS: moteris iš Malio antradienį pagimdė devynetuką – dviem kūdikiais daugiau nei medikai matė motinos įsčiose per tyrimus ultragarsu - 25 metų Halima Cissė dėl geresnės medicininės priežiūros atvyko į Maroką, kur jai po cezario pjūvio operacijos gimė penkios mergytės ir keturi berniukai.
  • NEDRAUGIŠKI: sulaukusi kelių vartotojų skundų, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba nustatė, kad statybinių medžiagų ir apdailos prekių prekybos tinklas „Ermitažas” nevykdė pareigos atsakyti į rašytines vartotojų pretenzijas ir todėl įmonei skirta 400 eurų bauda.
  • KELIAUKIME: Dzūkijos nacionaliniame parke lankytojų laukia atsinaujinęs Merkinės piliakalnis - populiarus ir gilią istoriją menantis piliakalnis buvo tvarkomas pagal Valstybinės saugomų teritorijų tarybos vykdomą projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“.

Daugiau

Dienos klausimas

Ar išdrįstate išreikšti savo nuomonę?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar pritartumėte skiepų paso idėjai, jei jį turėdami galėtumėte laisvai gyventi?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +6 C

0 +6 C

 

+7 +13 C

+5 +10 C

+10 +14 C

 

+18 +20 C

0-5 m/s

0-7 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos