respublika.lt

Nigerio karinė chunta baiminasi Vakarų Afrikos valstybių intervencijos

Publikuota: 2023 liepos 30 14:47:00, Karolis Broga, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Generolas Abdourahamane‘as Tchianis. Stop-kadras

Valdžią po pučo Nigeryje užėmusi karinė chunta baiminasi, kad Vakarų Afrikos valstybių ekonominė bendrija (ECOWAS) gali surengti karinę intervenciją. Šių valstybių blokas sekmadienį renkasi į neeilinį viršūnių susitikimą dėl įvykusio perversmo Nigeryje, informuoja AFP.

 

Nigerio prezidentą Mohamedą Bazoumą prieš keturias dienas sulaikė kariuomenė, o naujuoju šalies vadovu pasiskelbė generolas Abdourahamane‘as Tchianis, Prezidento gvardijos vadas.

Prancūzija ir Europos Sąjunga sustabdė finansinę paramą ir bendradarbiavimą su Nigeriu po dar vieno pučo šiame neramiame Sahelio regione.

Nigerijos sostinėje Abudžoje rengiamo ECOWAS viršūnių susitikimo metu bus aptarta padėtis kaimyninėje valstybėje, kuriai gali būti įvestos sankcijos.

Tuo metu vienas karinės chuntos atstovų Amadou Abdramane‘as šeštadienio vakarą per televiziją pareiškė, kad Vakarų Afrikos valstybių vadovai susitikime ketina suplanuoti ir greitai įgyvendinti karinę intervenciją į Nigerį, o prie jos neva prisidės kitos Afrikos valstybės, kurios nėra ECOWAS narės, ir „tam tikros Vakarų šalys“.

Sekmadienį tūkstančiai chuntą palaikančių protestuotojų rinkosi prie Prancūzijos ambasados sostinėje Niamėjuje, o kai kurie bandė patekti į pastatą. Jie nuplėšė lentelę su užrašu „Prancūzijos ambasada Nigeryje“, o vietoje jos pakabino Rusijos ir Nigerio vėliavas. Kiti skandavo „tegyvuoja Rusija“, „tegyvuoja V. Putinas“ ir „šalin Prancūziją“.

ECOWAS gali pritaikyti Nigeriui sankcijas. Ši valstybė taip pat yra organizacijos narė.

Pernai Vakarų Afrikos valstybių lyderiai sutarė įkurti regionines saugumo pajėgas kovai prieš džihadistus ir karinius perversmus. Daugiau informacijos, kaip tokios pajėgos veiktų ir būtų finansuojamos, kol kas nežinoma, nes šalių gynybos ministrai tai turėtų aptarti vėliau šiais metais.

Nigerijos prezidentas ir ECOWAS pirmininkas Bola Tinubu penktadienį sakė, kad Vakarų Afrikos valstybės ir tarptautinė bendruomenė darys viską, kad apgintų demokratiją ir, kad demokratinis valdymas tvirtai įsigalėtų šiame regione.

Prieš sekmadienio ECOWAS susitikimą JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas kalbėjosi su B. Tinubu ir išreiškė nuogąstavimą dėl padėties Nigeryje bei išsakė paramą Nigerijos prezidento pastangoms atstatyti konstitucinę santvarką kaimyninėje valstybėje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
4
F

Dienos klausimas

Ką turėtų daryti Seimo pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-10 -5 C

-5 -2 C

-9 -4 C

-8 -3 C

-7 -2 C

-10 -5 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-6 m/s