respublika.lt

Nesikeičianti chaoso ir destrukcijos schema (8)

2019 lapkričio 19 07:00:22
Ričardas ČEKUTIS

Pasaulį krečiantys masiniai protestai bei neramumai paremti žmonijos noru siekti neįmanomų dalykų, atmetant racionalų mąstymą. Tuo vėliau naudojasi didieji geopolitiniai žaidėjai, pasmerkdami „protestuojančias“ šalis ilgalaikiam chaosui, - įsitikinęs Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas.

×
nuotr. 8 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

 

- Pradėkime mūsų pokalbį nuo tolimosios Bolivijos: aiškiai žinome tik tiek, kad kilo neramumai ir prezidentas Evo Moralesas (Evo Morales) pabėgo iš šalies... Kas gi ten nutiko?

- Pirmiausia išsiaiškinkime, kas yra ta Bolivija. Tai yra apie 10 mln. gyventojų turinti ir ilgus metus viena skurdžiausių regiono valstybių buvusi šalis. Čia labai svarbi gyventojų sudėtis: per 50 proc. yra įvairių genčių indėnai, apie 30 proc. - mišrių žmonių ir tik apie 15 proc. baltųjų. Tokia gyventojų sudėtis sąlygojo dešimtmečius trunkantį rasinį konfliktą šalies viduje.

Bolivija, kaip ir visa Pietų Amerika, nuolat pasižymėjo tuo, kad valdžia ten keisdavosi itin dažnai - kartais tris kartus per metus... Beje, E.Moraleso konkurentas Karlosas Mesa (Carlos Mesa) kaip tik ir atsistatydino anksčiau laiko prieš pirmą kartą E.Moralesui tampant prezidentu 2006 metais. Svarbu, kad E.Moralesas pats yra tikrų tikriausias indėnas ir toks žmogus pirmą kartą Bolivijos istorijoje buvo išrinktas prezidentu, nors daugumą ten visada sudarė indėnai... Atėjęs į valdžią, jis inicijavo naują Konstituciją, kuri buvo priimta 2009 m. ir pagal kurią žemės gelmės pereina tautos nuosavybėn, sumažinamas žemės plotų kiekis, kurį gali valdyti vienas žmogus, likviduojamas Katalikų bažnyčios monopolis, ji netenka valstybinės religijos statuso, o į lygiavertės religijos statusą perkeliami vietiniai pagoniški indėnų tikėjimai. Nesunku įsivaizduoti, kad visa tai sukėlė milžinišką konfliktą su baltaisiais. Juolab kad E.Moraleso dėka pirmiausia buvo nacionalizuota dujų pramonė, o tai leido valstybei gauti šiek tiek pinigų, tad pinigai buvo nukreipti pačių vargingiausių sluoksnių, t.y. tų pačių indėnų, gyvenimo lygiui kelti... Dėl to E.Moralesas laimėjo ir antrą kadenciją dar pirmajame ture, tas pats be jokių problemų atsitiko ir trečią jo kadenciją...

- Bet štai atėjo ketvirtoji E.Moraleso kadencija ir šalyje staiga kilo chaosas, o daugumos žmonių karštai mylimas prezidentas turėjo bėgti iš šalies. Kaip tai nutiko?


- Po trečiosios kadencijos jis pats inicijavo referendumą, ar gali jis balotiruotis ketvirtajai kadencijai. Referendume žmonės, kuriems jis atnešė tiek gero, pasakė „Ne“, pakaks jam ir trijų kadencijų. Jis tuomet pažadėjo, kad ketvirtą kartą nesibalotiruos, tačiau Konstitucinis teismas netikėtai pasakė, kad šis referendumas yra juridiškai neteisingas, jo sprendimai negalioja, o E.Moralesas gali eiti pareigas ir ketvirtą kadenciją. E.Moralesas greičiausiai pamanė, kad jeigu jis neis, tuomet jo ilgametis darbas nueis šuniui ant uodegos ir, pažeisdamas savo pažadą, dar kartą dalyvavo rinkimuose. Jokių ypatingų pretenzijų iki to laiko jam nebuvo, be to, E.Moralesas buvo pirmas Bolivijos vadovas, kuris tiek ilgai išsilaikė valdžioje, o tai rodo, jog žmonės jį palaikė. Per šį laiką Bolivijos BVP išaugo kelis kartus, padidėjo minimalus atlyginimas ir žmonės gavo daug naudos, nekalbant apie stabilumą.

Bet štai vyksta nauji prezidento rinkimai. Pagal jų tvarką, jeigu kandidatas surenka 50 proc. plius 1 balsą, iškart tampa prezidentu, taip pat juo tampa, jeigu surenka 10 proc. balsų daugiau, negu antrasis kandidatas. Ir štai vykstant rinkimams tų 10 proc. nėra, akivaizdu, kad E.Moralesas nelaimės pirmajame ture, tuomet staiga dingsta elektra, išsijungia kompiuteriai (klasikinė daug kur matyta schema), o kai jie įsijungia vėl - E.Moralesas turi daugiau nei 10 proc. skirtumą... Opozicija, kuri šiam reikalui buvo puikiai pasiruošusi, puola šaukti ir klykti, tuojau pat susiorganizuoja vadinamieji komitetai, prasideda tikrų tikriausias teroras, grobiami aukščiausių Bolivijos pareigūnų vaikai ir artimieji, reikalaujant jų atsistatydinimo.

Pats E.Moralesas kreipiasi į tautą ir prisiekinėja, jog nieko nedarė, kad elektra dingtų, nes jis ir taip būtų laimėjęs antrajame ture, juolab kad gavo 600 tūkstančių balsų daugiau, nei K.Mesa. Bet jau niekas į tai nekreipia dėmesio, visi užmiršta, kas buvo gero padaryta, prasideda riaušės ir chaosas. E.Moralesas pareiškia, kad atsistatydina ir sutinka su naujais rinkimais. Bet opozicijai reikia pašalinti konkurentą, kurio ji kitaip įveikti negali. Opozicija iškart sako, kad rinkimai bus tik tuo atveju, jeigu E.Moralesas ir jo partijos nariai rinkimuose nedalyvaus. Ir čia atsiranda opozicijos senatorė Džaninė Anjeso (Jeanine Anez), kuri tampa laikinai einančia prezidento pareigas, nors parlamento rūmuose, kurie ją paskyrė, nebuvo kvorumo... Bet niekas į tai nekreipia dėmesio. Be to, kariuomenė taip pat palaikė opoziciją ir E.Moralesui teko bėgti, nes kitaip jis čia būtų nužudytas. Beje, Dž.Anjes paskelbė, jog visi, kurie dalyvauja teroro aktuose prieš valdžios žmones, nebus traukiami baudžiamojon atsakomybėn. Tai dar labiau paskatina terorą.

- O kur dingo visi tie, kurie E.Moralesą palaikė tris kadencijas iš eilės?

- Visi indėnai, kurie jį palaikė, patraukė iš džiunglių į didžiuosius miestus. Dabar vyksta milžiniški susirėmimai su kariuomene ir policija, dalis šių pajėgų jau pereina į E.Moraleso šalininkų pusę ir kuo viskas baigsis, šiandien neaišku. Panašu, kad ten prasideda rimtas pilietinis karas tarp indėnų, kurie daugiausia laimėjo iš E.Moraleso valdymo, ir tų, kurie buvo opozicijoje. O tuo metu net vietos spauda rašo, kad elektra lemiamu momentu dingo ne šiaip sau - šis procesas buvo inicijuotas iš užsienio.

O ko gali norėti užsienis? Reikšmingas faktas: 2017 metais Bolivijoje netikėtai atrandamos gigantiškos ličio atsargos. Litis yra ateities metalas, kadangi jis reikalingas ir žaliajai energetikai, ir apskritai laikomas strategine žaliava ateities ekonomikai. Bolivija dabar yra pirmoje vietoje pagal ličio atsargas pasaulyje. Ir čia susikryžiuoja visų pasaulio didžiųjų šalių interesai - ten jau yra Kinija, kuri šiandien bando įsitvirtinti visoje Pietų Amerikoje, aišku, Jungtinės Valstijos, kurios pagal garsiąją Džeimso Monro (James Monroe) doktriną turi kontroliuoti abu Amerikos žemynus, taip pat Rusija...

Beje, Bolivijos ličio atsargos pirmiausia buvo pažadėtos vokiečiams, kurie turėjo jas eksploatuoti, bet E.Moralesas iškėlė sąlygą, jog jie didžiąją dalį produkcijos perdirbs pačioje Bolivijoje, kad ten liktų pelnas. Vokiečiai nesutiko ir E.Moralesas nutraukė su jais sutartį. Todėl galime daryti išvadą, kad be užsienio įtakos tokie procesai nevyko ir nevyks ateityje.

Apskritai visi procesai, vykstantys Lotynų Amerikoje, taip pat yra šiame geopolitiniame žaidimų lauke, kur susiduria stambiausių pasaulio žaidėjų interesai. Tai yra amžinas vienas ir tas pats scenarijus - kilęs nepasitenkinimas visada yra išnaudojamas žaidėjų iš užsienio.

- Vadinasi, tą patį galima pasakyti ir apie Čilę, kurioje kilo chaosas ne ką menkesnis, negu Bolivijoje?

- Taip. Ten pabrangino trimis centais viešojo transporto bilietą. Ir tai buvo tik pretekstas... Tačiau nepamirškime, kad Čilėje buvo aukščiausias pragyvenimo lygis visoje Lotynų Amerikoje. Tačiau žmonės šiuo metu ten degina pastatus ir savo rankomis per kelias savaites sugriovė tai, ką visuomenė sunkiai pasiekė per ilgus dešimtmečius. Tas pats vyksta Bolivijoje, panašiai vyko Sirijoje bei Ukrainoje, dabar - Honkonge bei Irane, panašiai vyksta ir Prancūzijoje su „geltonųjų liemenių“ protestais... Į panašius procesus žiūriu jau ne vieną dešimtmetį ir man peršasi tokia mintis: kai tik žmogus patenkina savo bazinius poreikius, kai jis būna sotus ir aprengtas, tuomet jis pradeda norėti to, ko negali būti iš principo. Jis siekia nepasiekiamų dalykų, pradeda gyventi savo susikurtų fantazijų pasaulyje, o tuomet jo fantazijas išnaudoja geopolitiniai konkurentai. Todėl vietoj to, kad rezultatas būtų geresnis, gyvenimas ima tik blogėti. Ir tai kartojasi per visą žmonijos istoriją.

Štai Čilėje - sėdėkite ir džiaukitės, nes niekas negyvena ten geriau už jus. Betgi ne - reikėjo viską sugriauti. Arba Bolivijoje: kas jums svarbiau - ar kad E.Moralesas sėdės ketvirtą kadenciją, padaręs tiek gero savo šaliai, ar kažkokie biurokratiniai formalumai, dėl kurių viską reikia sunaikinti? Arba Ukrainoje: dabar jie patys sako, kad reikės dar 20 metų, kad pasiektų pragyvenimo lygį, kuris buvo iki Maidano revoliucijos... Arba paskaitykite prancūziškų „geltonųjų liemenių“ programą ir pamatysite, kad vieni punktai prieštarauja kitiems ir tai pasiekti iš principo yra neįmanoma... Net pas mus, Lietuvoje, būtų panašiai, tačiau patys „karščiausi“ žmonės šiuo metu yra emigracijoje. Žmonės yra iš principo nepajėgūs racionaliai spręsti savo problemas, jie vadovaujasi trumpalaikėmis emocijomis ir fantazijomis, nesugebėdami netgi matyti, kas vyksta, todėl jais visada pasinaudoja tie, kurie stovi anapus sienų.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (8)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PATOGIAU: pirmadienį Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje kartu su išorės paslaugų teikėju atidaromas pasų centras Mančesteryje, kuriame bus teikiama Lietuvos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo ir keitimo paslauga - tai jau trečiasis pasų centras Jungtinėje Karalystėje.
  • NETYČIA: jaunai italei per klaidą suleista šešiaguba vakcinos nuo koronaviruso dozė - medicinos sesuo 23 metų medicinos studentei sekmadienį vienoje Toskanos ligoninėje suleido visą buteliuką „„Biontech“/“Pfizer“ preparato, kuris įprastai skirtas šešioms atskiroms dozėms.
  • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
  • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
  • PAVOJINGA ZONA: Filipinams priklausančią Mindanao salą sudrebino 5,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, ketvirtadienį pranešė šalies Vulkanologijos ir seismologijos institutas.
  • RADINYS: trečiadienį atliekant remonto darbus Bulgarijos sostinėje, Caro Boriso III gatvėje, buvo rasta XX amžiaus vidurio aviacinė bomba - radinio vieta atitverta, sprogmens neutralizuoti atvyko išminuotojai.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar pritariate, kad mažesnės rajoninės ligoninės turėtų atsisakyti dalies teikiamų paslaugų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +17 C

+10 +18 C

 

+7 +15 C

+19 +25 C

+19 +26 C

 

+11 +13 C

0-8 m/s

0-7 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos