respublika.lt

Neramumus Baltarusijoje organizuoja oligarchai? O prie ko čia Lietuva su savo „teisuoliais“?

(0)
Publikuota: 2021 birželio 01 15:40:00, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 1 nuotr.
Patriarchas Vytautas Landsbergis pernai stovėjo Lietuvos organizuotame Baltarusijos laisvės kelyje. Stasio Žumbio nuotr.

Visuomenės dėmesį nukreipus į Minske nutupdytą lėktuvą, į antrą planą buvo nustumtos nuo praėjusių metų Baltarusijoje vykstančios protesto akcijos ir mitingai. Pastarieji, pasak Lietuvoje Baltarusijos prezidente vadinamos Sviatlanos Cichanouskajos, netrukus turėtų atsinaujinti, o pačių baltarusių teigimu, už visų šių neramumų gali stovėti rusų oligarchai.

 

 

Pėdsakai veda į Rusiją

Rusijos specialiosios tarnybos ne kartą perspėjo kolegas iš Baltarusijos, kad po 2020 m. rugpjūtį numatytų prezidento rinkimų šalyje gali prasidėti rusų oligarchų suplanuoti neramumai. Tai, duodamas interviu laikraščiui „Komersant", pareiškė Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makėjus.

„Atsimenu tą laikotarpį. Viskas vyko taip greitai, kad daugelis dalykų buvo nesuprantami. Dabar viskas pamažu grįžta į savo vietas. Nors jau tuomet buvo įtarimų, kad tam tikrus veiksmus koordinuoja buvę arba esami rusų oligarchai", - teigė kaimyninės šalies URM vadovas.

Pasak V.Makėjaus, iš rusų spec. tarnybų gauta informacija leido užkirsti kelią didesnėms provokacijoms. „Jie nurodė konkrečių oligarchų vardus ir pavardes", - pabrėžė jis.

Paprašius patikslinti, ar buvo kalbama tik apie Rusijos oligarchus, ministras patikino, kad tiek apie juos, tiek apie buvusius.

Taip pat ministras akcentavo, jog, nepaisant Vakarų planuojamų sankcijų, „Baltarusija padarys viską, kad apgintų savo nepriklausomybę ir išsaugotų suverenitetą".

Protesto akcijos Baltarusijoje vyksta nuo praėjusių metų rugpjūčio, kuomet, suskaičiavus rinkėjų balsus, oficialiai buvo paskelbta, kad rinkimus laimėjo šaliai nuo 1994 m. vadovaujantis Aliaksandras Lukašenka. Opozicija, o vėliau ir Europos Sąjunga, atsisakė pripažinti rinkimų rezultatus. Prasidėjus neramumams, faktinis šalies vadovas pažadėjo, kad daugiau į prezidentus nesibolotiruos.

Komentuoja Nepriklausomybės akto signataras, buvęs Krašto ausaugos ministras Audrius BUTKEVIČIUS:

Jeigu V.Makėjus būtų įdėmiai skaitęs „Respubliką" ir „Vakaro žinias", jam nebūtų reikėję tiek laiko laukti ar prašyti papildomos informacijos, nes mes apie tai, kas vyksta Baltarusijoje, laikraščių puslapiuose diskutavome nuolat. Nuo pat 2000 metų prezidento rinkimų, kuriuose padėjau „Batkos" opozicijai, visiems, bent kiek atidžiau sekantiems įvykius Baltarusijoje, buvo žinoma, kokios rusiškos įmonės investavo į A.Lukašenkos priešininkus.

Tiek rinkimai, tiek visi kiti vėlesni įvykiai, įskaitant protesto akcijas ir langų daužymus, buvo inicijuojami Rusijos. Bendrą paveikslą puikiai papildo pastarųjų prezidento rinkimų prorusiški kandidatai - Viktoras Babarika, Valeras Cepkala, Sergejus Cichanouskis. Vertinant situaciją objektyviai, pats antirusiškiausias Baltarusijoje yra būtent dabartinis jos vadovas.

Mums šiuo atveju įdomiausia yra tai, jog paaiškėjus, kad rusų oligarchų pinigais buvo remiami baltarusių „revoliucionieriai", išryškėjo ir kai kurių Lietuvos komjaunuolių vaidmuo šiame politiniame žaidime.

Mano nuomone, jeigu Lietuva turėtų rimtą Valstybės saugumo departamentą, jis dabar tirtų buvusio užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus veiksmus ir aiškintųsi, kas inicijavo agresyvų Lietuvos kišimąsi į užsienio šalies reikalus. Juolab kad tai smarkiai prisidėjo prie Baltarusijos ir Rusijos suartėjimo.

Tiksliau pagrindinė visų šių akcijų idėja buvo ne nuversti A.Lukašenką, o įstumti jį į Maskvos glėbį. Tam labai pasitarnavo ne tik L.Linkevičius, bet ir Andriaus Tapino praėjusį rugpjūtį organizuota akcija, kurioje dalyvavo buvę šalies vadovai - Valdas Adamkus ir Dalia Grybauskaitė bei visas būrys konservatorių.

Tai, ką matome šiandien, yra tikslingas, suplanuotas oligarchų veiklos tęsinys. Tas pats pasakytina ir apie lėktuvo nutupdymą Minsko oro uoste. Tai buvo dar viena Maskvoje suplanuota akcija, turinti aiškų tikslą - paversti Baltarusiją ES sankcijų taikiniu, taip paspartinant jos „suvirškinimo" procesą.

Visame šiame kontekste daug klausimų kelia Lietuvos pasirinkta pozicija. Akivaizdu, kad nuversti „Batkos" nepavyks, tačiau visiškai nesuprantu, kodėl mūsų politikai prisideda prie Baltarusijos ekonomikos žlugdymo. Koks yra Lietuvos interesas turėti kaimynystėje šalį su sunaikinta ekonomika? Manyčiau, turėtų būti priešingai - Lietuva turėtų dėti visas pastangas, kad Baltarusija klestėtų, ir išnaudoti jos ekonominį potencialią savo naudai.

Deja, dabar tenka konstatuoti, jog pasinaudodamas niekšeliais Lietuvoje ir idiotais Europos Sąjungoje, šią partiją laimėjo Vladimiras Putinas. Netrukus vietoje draugiško buvusio kaimyno gausime papildomus 900 kilometrus sienos su Rusija, už ką galime būti „dėkingi" L.Linkevičiui, Gabrieliui Landsbergiui, Gitanui Nausėdai ir kitiems Lietuvos užsienio politiką formuojantiems asmenims.

Beje, esu įsitikinęs, kad ištarę „A", netrukus baltarusiai pasakys ir „B", o tuomet mes gausime neginčijamų įrodymų, kad pastarojo meto kai kurių Lietuvos piliečių keltas triukšmas buvo ne už dyką.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s