Didžioji Britanija iki šiol nesureagavo į būsimosios Europos Komisijos pirmininkės Ursulos fon der Lejen (Ursula von der Leyen) reikalavimą pasiūlyti savo kandidatą į eurokomisarus. Todėl britų premjeras Borisas Džonsonas (Boris Johnson) vėl sulauks laiško iš Briuselio, o būsimoji EK pirmininkė ir toliau negali būti tikra, kad pradės dirbti gruodžio 1 d., kaip buvo numatyta.
U.fon der Lejen nusiuntė į Londoną dar vieną laišką ir tikisi atsakymo „labai greitai, iki savaitės pabaigos“, sakė komisijos atstovė, nes laikas negailestingai spaudžia. Išrinktoji komisijos pirmininkė dar kartą priminė Didžiajai Britanijai „jos pareigą“ skirti komisarą, teigė atstovė, pridurdama, kad „laikas senka“.
Didžioji Britanija dėl spalio 31-ąją planuoto išstojimo iš ES sąmoningai atsisakė nominuoti kandidatą. Tačiau kadangi „Brexit“ terminas dabar pratęstas iki sausio pabaigos, o naujoji komisija darbą turi pradėti gruodžio pradžioje, U.fon der Lejen jau du kartus priminė Londonui, kad laukia kandidato.
Britų premjeras B.Džonsonas yra paskelbęs naujus parlamento rinkimus, kurie įvyks gruodį, ir tikriausiai nenori, kad komisaro paskyrimas sukeltų abejonių dėl jo siekio išvesti šalį iš ES.
Pradžioje planuota, kad U.fon der Lejen darbą pradės lapkričio 1-ąją. Tačiau datą teko atidėti mėnesiui, nes Europos Parlamentas atmetė pirmąsias Vengrijos, Rumunijos ir Prancūzijos pasiūlytas kandidatūras. Ir britų kandidatas į komisarus pagal ES teisę dar turėtų dalyvauti klausymuose Europos Parlamente. Briuselyje jau diskutuojama, ar naujoji U.fon der Lejen komisija, esant reikalui, galėtų pradėti dirbti ir be Didžiosios Britanijos komisaro.
Kad vokietė galėtų pradėti kadenciją, visai jos komandai turi pritarti Europos Parlamentas. Balsavimas numatytas lapkričio 27-ąją.
Komisija iš neturėjimo ką veikti kaitalioja pavadinimus
Trys nauji kandidatai į Europos Komisijos narius - Prancūzijos kandidatas Tieris Bretonas (Thierry Bretona), Vengrijos kandidatas Oliveris Varheljis (Oliver Varhelyi) ir Rumunijos kandidatė Adina Valean - oficialiai įveikė pirmąją kliūtį jų skyrimo procese. Europos Parlamento Teisės reikalų komitetas nenustatė jokio jų finansinių interesų konflikto.
Dabar visi trys kandidatai turės atlaikyti oficialius trijų valandų trukmės klausymus, kurių metu teks atsakyti į europarlamentarų klausimus ir įrodyti savo profesinę kompetenciją. Klausymai turi vykti vėliau šią savaitę. Galiausiai Europos Parlamentas turės pritarti visai naujos EK sudėčiai.
Prancūzijai Europos Komisijoje tekusi atsakomybės sritis yra pramonės politika, skaitmeninė bendroji rinka, Vengrijai - kaimynystė ir plėtros politika, o Rumunijai - transportas.
O tuo metu, kol realus darbas negali prasidėti, būsimoji EK pirmininkė U.fon der Lejen pakeitė kontroversiškai įvertintą už migraciją atsakingo EK nario pozicijos „Mūsų europietiško gyvenimo būdo apsauga“ pavadinimą. Ji sutiko pakeisti graikų eurokomisaro Margaričio Schino kuruojamos srities pavadinimą į „Europietiško gyvenimo būdo skatinimas“. Ankstesnį pavadinimą kritikavo tiek Europos Parlamento nariai, tiek ir kadenciją baigiantis EK pirmininkas Žanas Klodas Junkeris (Jean Claude Juncker). Tačiau vargu ar naujasis pavadinimas bent kiek pagerino EK įvaizdį...