respublika.lt

Nauja Vokietijos valdžia - už ES autonomiją

(0)
Publikuota: 2021 lapkričio 26 08:30:38, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Koalicijos partneriai su Olafu Šolcu (antras iš kairės) priešakyje po susitarimo mielai pozavo fotografams. EPA-Eltos nuotr.

Trys Vokietijos partijos - socialdemokratai (SPD), „žalieji" ir Laisvoji demokratų partija (FDP) - susitarė dėl bendros koalicinės sutarties, kurios pavadinimas „Drįskime siekti didesnės pažangos". Partijos baigė koalicines derybas, dabar koaliciniai sutarčiai turi pritarti kiekvienos partijos taryba.


Būsimasis Vokietijos kancleris Olafas Šolcas (Olaf Scholz) paskelbė, kad tai bus lygiavertė koalicija. Tikslas esą yra ne „mažiausio bendro vardiklio" politika, o „visuomeninės sanglaudos stiprinimas, kad gyvenimas taptų geresnis".

 

„Mus vienija tikėjimas pažanga", - aiškino O.Šolcas. Partijos sieks, kad Vokietija taptų lydere klimato apsaugos srityje. Koalicijos partneriai susitarė dėl 400 000 naujų būstų statybos Vokietijoje kasmet. Minimali valandinė alga augs iki 12 eurų. Šalis sieks iki 2030 m. atsisakyti anglies - aštuoneriais metais anksčiau, nei planuota. Be to, ketinama iki 16 metų sumažinti amžiaus cenzą, nuo kurio galima balsuoti rinkimuose. Iki 2030-ųjų šalies keliais turėtų riedėti mažiausiai 15 mln. elektromobilių. Bus mažinamos kliūtys užsieniečiams įgyti Vokietijos pilietybę. Ją bus galima gauti praėjus 5 metams. Planuojama įteisinti ir narkotikus, nors oficialiai „kanapių naudojimą pramoginiais tikslais".

Visos partijos miglotai pasisakė ir už Europos autonomiją, nors į šį punktą įrašė ir NATO, kuris esą lieka pagrindiniu šalies saugumo garantu.

Partijos dėl 177 puslapių koalicinės sutarties susitarė praėjus beveik dviem mėnesiams po Bundestago rinkimų. Kas vadovaus ministerijoms, oficialiai neskelbiama.

Tuo metu Jungtinės Valstijos teigia nekantraujančios pradėti darbą su naująja Vokietijos koalicine vyriausybe: „Nekantraujame pradėti darbą su naująja Vokietijos vyriausybe, siekdami atgaivinti transatlantinę partnerystę, išplėsti bendradarbiavimą su mūsų NATO sąjungininkėmis ir padidinti mūsų santykių su ES ambicijų lygį", - pareiškė JAV valstybės departamento atstovas.

Balsavimas dėl O. Šolco paskyrimo eiti kanclerio pareigas Bundestage turėtų būti surengtas maždaug gruodžio 8 d.

Komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Audrius BUTKEVIČIUS:

Akivaizdu, jog autonomija turi būti nuo kažko. Suprasčiau, kad čia kalbama apie Europos autonomiją nuo euroatlantinių tendencijų bei, žinoma, atitinkamų įsipareigojimų. Prancūziškai vokiškosios autonomijos atsiradimas niekaip kitaip negali vykti, kaip tik sueinant į išskirtinai artimus ir svarbius santykius su Rusija.

Tai yra tipiškas kontinentinių valstybių sandėris, kurį nuo pat devynioliktojo šimtmečio pradžios savo efektyvia politika nuolat torpeduodavo britai. Britai, papirkinėdami Rusijos carą bei jo aplinkos žmones, į karinį konfliktą yra suvedę rusus su prancūzais, vėliau jie tai sėkmingai darė vokiečių ir rusų atžvilgiu, pagaliau Pirmojo pasaulinio karo metais, kai kaktomis sumušė tuos pačius rusus su vokiečiais. Rusijos, Prancūzijos ir Vokietijos galimas susiliejimas į vieningą bloką visą laiką buvo grėsmė anglosaksiškajam pasauliui. Todėl šį pareiškimą, kurį padarė kairiosios Vokietijos koalicijos partneriai, pirmiausia traktuočiau kaip gana didelę priešpriešą euroatlantinei integracijai. O štai pareiškimus, esą NATO ir toliau išlieka pagrindine gynybine garantija, traktuočiau kaip priedangos žaidimą, kuris anksčiau ar vėliau išaiškės, pavirsdamas tuščiais žodžiais.

Šiai europinei autonomijai mes būsime tas paršelis, kuris žįs paskutinį spenį greta uodegos. Ir tai, žinoma, yra didelė nesėkmė nors visą laiką tai buvo prognozuojama nuo tų laikų, kai įtakos agentai pardavė mus Europos Sąjungai už alų ir miltelius, nesuformuodami labai aiškių garantijų bei taisyklių, ką mes iš to gausime ir ką prarasime: mūsų valstybingumo išlikimo, mūsų užsienio politikos nepriklausomybės ar mūsų saugumo ir gynybos garantijų prasme.

Lietuvai tai reiškia, kad netrukus reikės labai konkrečiai pasirinkti: ar toliau vaidinti dar vieną valstiją, geografiškai nepriklausančią Jungtinėms Amerikos Valstijoms, ar suvokti save kaip tos europinės autonomijos dalį greta paskutinio spenio... Jokio kito pasirinkimo čia nėra, o išsėdėti vienu metu ant dviejų kėdžių, kurios juda priešingomis kryptimis, tikrai nepavyks.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s