Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Džonsonas (Boris Johnson) pirmadienį pristatė planą nuo liepos 19 d. atšaukti apribojimus, įvestus dėl koronaviruso pandemijos, ir paragino gyventojus išmokti gyventi su virusu.
B.Džonsonas tikėjosi apribojimus atšaukti birželio 21 d., tačiau buvo priverstas tai padaryti vėliau dėl staigaus labai užkrečiamos „Delta" atmainos protrūkio. Šiuo metu beveik visi nauji COVID-19 atvejai yra „Delta" atmainos.
JK yra antra po Rusijos Europoje pagal mirčių nuo COVID-19 skaičių. Šalis laipsniškai užbaigia trečią karantiną, tačiau kai kurie apribojimai vis dar galioja.
Naktiniai klubai dar nėra atidaryti, žiūrovų skaičius dideliuose renginiuose yra apribotas, o barai taip pat susiduria su suvaržymais.
Vyriausybės teigimu, COVID-19 atvejų skaičius po karantino pabaigos augs, tačiau dėl vakcinacijos atvejų skaičiaus ryšys su hospitalizacija ir mirtimis yra susilpnėjęs.
Gruodį JK buvo viena pirmųjų pasaulio šalių, pradėjusių skiepijimo programą. Šiuo metu JK paskiepyta apie 64 proc. suaugusiųjų.
„Šiandien mes išdėstysime, kaip galime atkurti žmonių laisvę", - prieš spaudos konferenciją išplatintame pranešime cituojamas B.Džonsonas.
Vis dėlto jis akcentavo, kad pandemija nesibaigė, todėl gyventojai turi pradėti mokytis gyventi su šiuo virusu ir būti budrūs.
Pagal B.Džonsono pristatytą planą Anglijoje nuo liepos 19 dienos nelieka teisinių reikalavimų dėvėti veido kaukes ir laikytis saugaus atstumo. Vėl galės veikti naktiniai klubai ir diskotekos. Renginiuose nebus ribojamas žiūrovų skaičius.
Pristatydamas penkių punktų paskutinio apribojimų švelninimo planą, B.Džonsonas teigė: „Mes atsisakysime teisinių apribojimų ir leisime žmonėms priimti savarankiškus sprendimus."
Komentuoja saugumo politikos ekspertas Ignas STANKOVIČIUS:
Jau seniai aišku, kad virusas niekur nedings - bus vienokia ar kitokia jo mutacija, tačiau mes išmoksime su juo tvarkytis ir gyventi arba vakcinų, arba kitų priemonių pagalba. Bet aš nelinkęs tikėti, kad šis virusas atėjo visiems laikams, nes tai paneigtų iki šiol dar nepaneigtą principą: viskas, kas turi pradžią, turi ir pabaigą.
Pirminė žmonijos reakcija, kai žmonės ėmė mirti ir niekas nežinojo, ko griebtis, privertė greitai suktis. Iš esmės greta labai nemalonių pasekmių matau ir teigiamą dalyką: visas pasaulis mobilizavosi ir konsolidavosi. Žmonija kooperavosi. Taip, neišvengta ir tam tikrų trinčių - antai kiti kolegos užsipuolė „Astra Zeneca", esą tai bloga vakcina, buvo daugybė pinigų išleista antireklaminei kampanijai tiek prieš šią, tiek ir prieš kitas vakcinas ir t.t., tačiau ši konkurencija vyko gana siaurame farmaciniame lygmenyje.
Bet valstybės ir žmonės susivienijo: kadangi puikiai sugebame vieni kitus bombarduoti, šaudyti ir kitaip naikinti, šis atvejis yra unikalus žmonijos istorijoje - paaiškėjo, kad gebame dar ir gelbėti vieni kitus bendro „priešo" ir pavojaus akivaizdoje. Ta pamoka nenueis veltui - mutuojant tam virusui, manau, mūsų pasiekimai taip pat tobulės ir mes spėsime bėgti iš paskos toms mutacijoms, o gal net atsiras tokių protų, kurie sugebės šias mutacijas pakreipti mums naudinga linkme.
Ir gyvensime su tuo virusu tol, kol jis pasidarys neaktualus. O kai tik jo dauginimasis vienaip ar kitaip bus sustabdytas, tuomet atsiras visai kitas virusas... Tai neišvengiama. Kodėl? Nes žmonių daugėja. Ne be reikalo ir šis virusas atsirado Kinijoje, kur žmonių yra daugybė. Taigi žmonių skaičių žemėje reguliuos tokios ligos, jeigu anksčiau neišsitaškysime kokiomis nors atominėmis bombomis...