NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas kitą savaitę lankysis Kosove ir Serbijoje, tarp šių šalių įsiplieskus didžiulei įtampai.
Tai penktadienį paskelbė karinis aljansas.
Rugsėjį neramioje Kosovo šiaurėje, netoli sienos su Serbija būta ginkluoto antpuolio, per kurį žuvo policijos pareigūnas – tai davė pradžią vienai didžiausių eskalacijų atsiskyrusioje buvusioje Serbijos provincijoje, kurioje dominuoja etniniai albanai.
J. Stoltengerbas pirmadienį vyks į Kosovą pokalbių su šios šalies premjeru ir prezidente ir aplankys ten dislokuotus Vakarų karinio aljanso taikdarius. Kitą dieną jis viešės Belgrade ir susitiks su Serbijos prezidentu, nurodė NATO.
Priešiškumas tarp Kosovo ir Serbijos stebimas nuo dešimtojo dešimtmečio pabaigoje vykusio karo tarp Serbijos pajėgų ir etninių albanų sukilėlių. Į konfliktą įsikišo NATO.
2008 m. Kosovas paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos. Belgradas šio žingsnio niekada nepripažino.
Įtampa Kosovo šiaurėje tvyro jau kelis mėnesius. Balandį tarp Kosovo etninių serbų pratrūko protestai, valdžios institucijoms po plačiai boikotuotų rinkimų keturiose šiaurinėse serbų savivaldybėse paskyrus Prištinai artimus merus.
NATO teigė, kad per protestus buvo sužeisti 93 KFOR misijos kariai, kai kurie jų – sunkiai. Reaguodamas į susidariusią situaciją, Aljansas dislokavo Kosove daugiau karių.
Vakarų galingieji, įskaitant JAV ir Europos Sąjungą (ES), spaudžia Kosovą ir Serbiją stengtis pagerinti tarpusavio ryšius. Praėjusį mėnesį Briuselyje surengtose ilgose derybose ES lyderiams nepavyko įtikinti abiejų pusių pasiekti proveržį.
Per savo kelionę į Balkanus J. Stoltenbergas sekmadienį taip pat apsilankys Bosnijoje ir Hercegovinoje, o antradienį dar viešės NATO narėje Šiaurės Makedonijoje.