Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas bei saugumo politikos ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS.
- JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) kiek netikėtai po ilgokos pauzės vetavo Kongreso priimtą rezoliuciją, pagal kurią jis negali vienasmeniškai pradėti karinių veiksmų prieš Iraną - turi tam gauti Kongreso pritarimą. Kodėl veto jis prisiminė būtent dabar, nors pati rezoliucija priimta senokai? Gal vis dėlto ne be reikalo sklinda gandai, kad Amerika „stuktelės“ Iranui?..
- D.Trampas visą laiką taiko gana griežtas psichologinio spaudimo priemones, o visas derybas jis nuolat pradeda itin aukštai užkeldamas kartelę. Tą matėme ne tik Irano atžvilgiu, o pats šviežiausias pavyzdys - analogiškos derybos su Šiaurės Korėja. Ir čia yra labai aiškus rezultatas: po tam tikro apsispjaudymo Šiaurės Korėja nelaido raketėlių į Japonijos pusę, nesprogdina požeminių atominių bombų, o D.Trampas vis pareiškia, jog mažasis raketų žmogelis yra geras jo draugas ir jis jam linki sveikatos. Reikalai juda į priekį ir netgi paskutinis apsišaudymas pasienyje tarp Šiaurės ir Pietų Korėjų nurašytas nesusipratimui, o ne sąmoningam konflikto generavimui... Analogiška situacija yra su Kinija. Praktiškai, kinai atvirai spjaudė į visus klintonus ir obamas, o reikalas vystėsi visai ne ta kryptimi, kaip amerikiečiams norėtųsi. D.Trampas ir čia užkėlė kartelę netgi aukščiau, negu tai leidžia politinio padorumo taisyklės. Rezultatas vėlgi yra: faktiškai pasiektas susitarimas dėl dvišalės prekybos, o spaudimas vyksta toliau, D.Trampas vykdo armijos perginklavimą, jau tiekia naujausias trumpojo nuotolio raketas savo laivynui... Ir kinai suvokia, kad tai skirta pirmiausia jiems... Lygiai tą patį D.Trampas dabar daro su Iranu ir Rusija. D.Trampas susitarė su Saudo Arabija, kuri praktiškai išmėžė Rusiją iš naftos ir dujų rinkos, o „didysis vadas“ tuo metu sėdi bunkeryje po Kremliumi ir kažkodėl nieko iš ten negirdėti nei apie gerus, nei apie blogus amerikiečius... Na, o iraniečiai faktiškai lieka vieni šioje gana bjaurioje jiems situacijoje, nes dabartinis D.Trampo žingsnis reiškia, jog jis bet kada gali įsakyti pradėti skandinti Irano laivus... O svarbiausia, kad tai darydamas, jis gaus beveik viso Islamo pasaulio pritarimą. Juk faktiškai šiandien jau egzistuoja sunitų valstybių, JAV ir Izraelio aljansas, kuris planuoja Irano veikėjus paimti už gerklės... Tad šiandien tai vertinkime ne kaip karo paskelbimą, o kaip sveiką derybinę poziciją.
- Tuo metu amerikiečių retorika Kinijos atžvilgiu vis griežtėja ir emocijų proveržiai vis karštesni... Tai taip pat derybinė pozicija, ar kažkas rimčiau?
- Nemanau, kad D.Trampas žygiuoja į karą. Tiesiog jo derybos visada prasideda nuo labai karingų pareiškimų, o amerikiečiai ir kinai puikiausiai supranta, kad šiuolaikiniame pasaulyje jie vieni kitiems yra labai reikalingi... Globali pasaulio tvarka jau keičiasi į tam tikrų regionų susiformavimą. Taigi, kinams dabar ir sakoma: nustokite lįsti į mūsų regioną ir mėginti užimti svarbiausio žaidėjo pasaulyje pozicijas. Nes netrukus paskaičiuosime, kiek iš tikrųjų jūs turite žmonių... Aš, kaip žmogus, kuris dar tais laikais, kai net pats D.Trampas negalvojo apie jokį prezidentavimą, perskaitęs jo knygas apie derybų meną, šiandien būtent taip iššifruoju jo pareiškimus.
- Tuo metu situacija Rusijoje, kurios vadovas sėdi bunkeryje, dėl visiems įgrisusio viruso, ir toliau prastėja - kasdien fiksuojama daugiau kaip po 10 tūkstančių susirgimų, kai beveik visos pasaulio valstybės švelnina karantino sąlygas ir vis garsiau kalba apie grįžimą prie įprasto gyvenimo. Kodėl šiuo požiūriu rusai taip smarkiai išsiskiria?
- Kaip visi suprantame, ši problema su virusu ne visur vystosi tolygiai. Rusija kurį laiką ignoravo daugelį su koronavirusu susijusių problemų ir aiškino visam pasauliui, kad geriausias vaistas nuo šios ligos yra Rusijos pasas... Tuo pat metu jie bandė kontroliuoti savo sieną su Kinija, tačiau ši kontrolė patyrė visišką fiasko, o šalis ir toliau iš esmės bandė spręsti grynai putinišką problemą - kaip gauti žmonių leidimą pratęsti jo kadenciją... Taigi, viruso plitimo tempai buvo visiškai ignoruojami ir šiandien situacija tiesiog nevaldoma, nes paaiškėjo, jog susitarti su virusu neįmanoma... Čia juk ne kažkokia reitingų agentūra, nuolat rodanti „teisingus“ rezultatus... Tuomet jie pamėgino kagėbistiniais metodais valdyti situaciją, kai kiekvienas žmogus turėjo gauti asmeninį leidimą išeiti į lauką vos ne su numerėliu... Tiesiog padaryta eilinė kvailystė - visa Maskva buvo sugrūsta į kamščius ir sambūrius prie metro stotelių, ko rezultatas - lygiai po 12 dienų jie gavo milžiniškus užsikrėtusių žmonių skaičius... Toks nesugebėjimas mąstyti sanitarinėmis-epidemiologinėmis kategorijomis atvedė prie situacijos, kurią jie dabar ir turi.
- Priminėte reitingus. Kaip tik šią savaitę paskelbta, kad Rusijoje rekordiškai smuko V.Putino populiarumas...
- Šiandien oficialiai jis turi 59 proc. palaikančiųjų... Tačiau aš telefonu bendravau su draugu iš J.Levados centro, kuris ir vykdė apklausas. Jis sako, kad dėl koronaviruso turėjo daryti telefoninę apklausą ir labai daug naudojo stacionarių telefonų abonentų. Žmonės į tai visada reaguoja dideliu konformistiniu protrūkiu, t.y. atsakinėja į klausimus bijodami pasekmių. Todėl J.Levados centro žmonės sako, kad nuo šio rezultato reikėtų nubraukti dar mažiausiai penkis procentus, nes rezultatas yra labiau konformistinis negu įprastinių apklausų metu. Nieko kito nebuvo galima ir tikėtis - jie taip pat išgyvena lyderystės krizę. Lyderis turi rodyti ateitį, rodyti išeitis iš padėties, vesti į priekį, o jeigu jis to nedaro, tai iškart praranda palaikymą, kurį jam deleguoja tauta. Sėdint bunkeryje ir karts nuo karto vapant kažką į ekraną lyderio pozicijų nesustiprinsi. Ir šiuo atveju visi žiūri į Aliaksandrą Lukašenką, kuris laido savo „baikas“ apie traktorius, šnapsą ir mergas bei su kitais lošia ledo ritulį... Šiuo požiūriu jis turi kur kas daugiau lyderio požymių, negu užsidaręs V.Putinas. Pamėginkime rasti dar bent vieną tokį lyderį: ar užsidarė D.Trampas, nors mirtingumas jo šalyje yra kur kas didesnis? Neužsidarė. Ar užsidarė Londone Borisas Džonsonas (Boris Johnson)? Ne, netgi pats persirgo virusu, būdamas kartu su tauta... Taigi, visi kiti labiau vertina savo politines kondicijas negu mūsų mielasis kaimynas.
- Jis gal kitur demonstruoja savo lyderystę? Antai Jungtinės Tautos oficialiai paskelbė, kad rusų vadinamoji „Vagnerio grupė“ kovoja Libijoje prieš oficialią vyriausybę. Sirijoje taip pat rusų pilna. Nekalbant jau apie Rytų Ukrainą... Gal jis piliečių palaikymą mėgina užsidirbti per tarptautinę politiką?
- Visi šiandien suvokia, kad jo žaidimas Sirijoje niekur nenuvedė - ištratintos krūvos pinigų, žuvo nemažai žmonių, įsivelta į konfliktą, iš kurio dabar nėra kaip išeiti. O taip nutiko dėl efektyvios D.Trampo strategijos, kai išvedus amerikiečius, tiesiog kaktomis buvo sudaužti rusai su turkais. Be to, Turkija šiandien ieško ne Rusijos pagalbos ar susitarimo, o draugauja su Jungtinėmis Valstijomis. Visa tai žmonėms rodo, kad „didis strategas“ iš tikrųjų yra šnipšto vertas... Ta pati situacija ir su Libija, kur senas banditėlis Khalifa Haftaras, rusų samdiniai bei prancūzų legionieriai kovoja prieš Jungtinių Tautų pripažintą Libijos vyriausybę. Tokiuose gaujų karuose dėdė Vova pasaulio bendruomenės akyse neatrodo geriau, o ir saviems piliečiams kyla vis daugiau klausimų. Žinoma, jis gali mestis į mažą pergalingą karą, tačiau vis labiau aiškėja, kad tokių, kuriuos būtų galima užmėtyti kepurėmis, pasaulyje vis mažiau, o arti ir iš viso nėra. Net dėl Baltarusijos Jungtinės Valstijos padarė nedviprasmišką pareiškimą, kad bandymas okupuoti šias teritorijas baigsis labai griežtu JAV atsaku.
- „Freedom House“ organizacija paskelbė, kad Vengrija jau nebėra demokratinė valstybė, o ten esą įsigalėjo kažkoks „hibridinis režimas“. Kodėl atsirado tokie vertinimai? Jeigu šalį valdo ne liberalai, vadinasi, ten jau „hibridinis režimas“?
- Vengrija pernelyg demonstratyviai rodė, kad gali priimti sprendimus, neatsižvelgdama į Briuselio direktyvas. Ir ne tik Vengrija, nes geras pavyzdys užkrečia - greta yra lygiai tokia pati Lenkija, kuri spjauna į ES ir remiasi daugiau Jungtinėmis Valstijomis. Taip pat čekai su slovakais, kurie tą patį daro, tik ne taip demonstratyviai. Dar yra slovėnai, kurie kaip ir kiti suvokia, kad ES neturi jokių realių valdymo instrumentų, ką puikiausiai įrodė siaučiantis koronavirusas. Niekas iš ES taip ir nesiėmė lyderystės. Nė viena iš gausybės europinių organizacijų nesiėmė koordinatoriaus vaidmens. Todėl tikėtis, kad Briuselis turės tokį autoritetą, kad jo klausys vengrai ar lenkai, nereikėtų. Virusas labai daug ką sustatė į vietas ir politiniame gyvenime. Kuo ir kas dabar gali pagąsdinti? Viskas ir taip uždaryta, o teisės ir laisvės suniveliuotos, ekonomika eina velniop ir visa tai atsitiko tik todėl, kad neegzistuoja bendra europinė politika. Krizė yra suvokiama kaip karas su virusu, o ne kaip situacija, kurią sukūrė liga. Todėl Viktoras Orbanas gali ir toliau graužti riebų kaulą, Dievui rodydamas špygą - perfrazuojant Justiną Marcinkevičių...