JAV prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) pradėjo Donaldo Trampo (Donald Trump) vykdytos politikos reviziją visais frontais, tačiau tai neišsprendžia pagrindinės problemos - pasaulio galybių konflikto galimybės.
Dž.Baidenas ketvirtadienį nutraukė JAV paramą Saudo Arabijos puolamosioms operacijoms Jemene. Pasak jo, Jungtinės Valstijos nutrauks visą paramą ir ginkluotės pardavimą Saudo Arabijos karui Jemene, kuris sukėlė humanitarinę ir strateginę katastrofą.
Aktyvistai ilgą laiką ragino JAV nutraukti paramą karui Jemene, kur 80 proc. gyventojų išgyvena iš humanitarinės pagalbos. JT Jemeno pilietinį karą ne kartą vadino didžiausia humanitarine krize pasaulyje.
Ketvirtadienį Dž.Baidenas pareiškė sieksiąs smarkiai padidinti per metus į JAV priimamų vadinamųjų pabėgėlių kvotą, kuri buvo kone žemiausia istorijoje D.Trampo kadencijos metu.
Laikydamasis rinkimų kampanijos pažadų, Dž.Baidenas teigė, kad vienas iš pabėgėlių programos žingsnių bus priimamų pabėgėlių metinės kvotos ribos didinimas iki 125 tūkst. per fiskalinius metus. Šiuo metu kvotos riba yra 15 tūkst. „pabėgėlių" per fiskalinius metus. Kiek anksčiau naujoji administracija nusprendė legalizuoti ir milijonus nelegalių migrantų, gyvenančių šalyje - t.y. visiems pasaulio perėjūnams bus dalijami JAV piliečių pasai, siekiant padidinti demokratų partijos elektoratą.
Penktadienį Dž.Baidenas pareiškė, kad Jungtinės Valstijos daugiau nenuolaidžiaus Rusijai, kuri imasi agresyvių veiksmų. Kalboje Valstybės departamente Rusija vėl buvo iškelta į JAV diplomatijos darbotvarkės pirmą planą po ketverių metų. Dž.Baidenas tvirtino, kad pirmojo telefoninio pokalbio su V.Putinu metu jis aiškiai pasakė jam, kad dvišaliai santykiai keičiasi.
Tačiau JAV prezidentas tikino, kad yra sričių, kuriose jis nusiteikęs dirbti su Kremliumi, įskaitant naująją START sutartį, kurią šalys šią savaitę pratęsė penkeriems metams. Šia sutartimi ribojamas šalių branduolinis arsenalas.
Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas PAULAUSKAS:
Pažiūrėkime į Dž.Baideno politikos pokyčius, lyginant juos su D.Trampo laikotarpiu. Čia jau ryškėja skirtumai. Pirmiausia jis grįžo į Paryžiaus Klimato konferencijos rėmus, nes D.Trampas manė, kad klimato kaita nėra susijusi su žmogaus ūkine veikla, o nauja administracija mano kitaip... Matome ryškius skirtumus ir migrantų pabėgėlių politikoje: Dž.Baidenas atveria sienas visiems ir dalins pilietybes 11-ai milijonų dabar JAV esantiems nelegaliems migrantams. Beje, tai iššaukė entuziazmo laviną Pietų ir Lotynų Amerikoje - link JAV sienos jau plūsta minios žmonių... Matome pokyčius ir dėl Irano branduolinės programos, taip pat dar penkeriems metams pratęsė naująją Strateginės ginkluotės mažinimo (START) sutartį su Rusija.
Labai įdomūs poslinkiai santykiuose su Venesuela: jeigu D.Trampo administracija kategoriškai atmetė bet kokius kontaktus, tai iš naujosios administracijos pusės pastebimi bandymai švelninti toną. Tačiau tai gali būti susiję su vidaus politika bei vietos energetikos sektoriumi, mat Dž.Baidenas, panašu, keičia visą JAV energetinę strategiją. Antai D.Trampo laikais iš Aliaskos į Teksasą buvo tiesiamas panašus į „Nord Stream 2" vamzdis, tačiau Dž.Baidenas sustabdė tai, be to, jis sustabdė naujų valstybinių plotų skyrimą naujoms naftos ir dujų paiešoms. Tai reiškia, kad Jungtinės Valstijos greičiausiai taps naftos ir dujų importuotojomis, kaip ir buvo anksčiau, o tam reikės Venesuelos naftos.
Be to, Dž.Baidenas nutraukė paramą Saudo Arabijos kariniams veiksmams Jemene. Dar vienas labai svarbus, taip pat ir mums, dalykas - jis sustabdė amerikiečių kariuomenės išvedimą iš Vokietijos.Taip pat Dž.Baidenas padarė labai įdomų pareiškimą dėl „Nord Stream 2" vamzdžio - esą jis būtų nieko prieš leisti baigti statybas, jeigu JAV gautų galimybę sustabdyti dujų eksportą į Europą, kada jiems pasirodys reikalinga... Koks keistas pasaulis, kuriame gyvename: žmonės, gyvenantys už tūkstančių kilometrų nuo Vokietijos, sprendžia, iš ko vokiečiams patogiau ir pigiau pirkti dujas, o įdomiausia, kad pas mus niekam tai neatrodo nelogiška...
Iš esmės visi svarbiausi pokyčiai yra susiję su Rusija ir Kinija. Viena vertus, Dž.Baidenas sako, kad toliau spaus ir baus rusus už jų prasižengimus, tačiau tuo pat metu žmonės iš jo administracijos aiškina, kad nelabai beliko kokių nors sankcijų, kurios galėtų kažką pakeisti - limitas baigėsi... Čia prisiminkime, jog D.Trampas visą laiką sakydavo, kad tiek sankcijų, kiek įvedė jis, Rusijai niekas nebuvo įvedęs. Ir tai yra tiesa - matyt, vien dėl to, kad nuolat buvo eskaluojama, esą jį išrinko Maskva, jis stengėsi parodyti, jog taip nėra, todėl su rusais elgėsi itin griežtai.
O esminis klausimas yra toks: pasaulyje yra trys žaidėjai - Kinija, Rusija ir JAV - ir kompromisas tarp jų yra neįmanomas, nes jų interesai, jų požiūriai į gyvenimą, į ekonomiką ir kitus dalykus yra absoliučiai priešingi, vienas kitą paneigiantys. Dėl to, kas ką bešnekėtų, konfliktas tik gilės - tokia yra proceso logika. Kinija tų pačių JAV dėka atsistojo ant kojų ir šiandien yra pirma ekonomika pasaulyje, o vidutinis kinas uždirba maždaug tiek, kiek Lietuvoje, todėl šiandien kinų jau nepriversi grįžti į būvį, kuris buvo prieš 30-40 metų. Kinijos valdžia tiesiog turi skaitytis su pasikeitusiais žmonių norais gyventi aukštesniame lygyje. O norint gyventi geriau, iš kažko tą lygį reikia atimti. Dauguma žmonių pasaulyje nesuvokia, jog neįmanoma visiems pasaulyje gyventi vienodai gerai, nes pasaulio pyragas yra toks, koks yra. Jeigu kažkas valgo daugiau, negu jam priklauso, tą jis daro kitų sąskaita. Šiuo atveju Vakarų civilizacija valgo didesnį pyrago gabalą, negu jai priklauso - jie tiek neuždirba, kiek suvalgo. Bet Kinija, kuri jau sukaupė ekonomines jėgas ir dabar kaupia karines pajėgas, norės valgyti tiek, kiek ji uždirba, nes dabar valgo mažiau, negu uždirba. Dėl to pasaulinis konfliktas neišvengiamas...