Vokietija ir Prancūzija užvakar tiesiogiai apkaltino Rusiją „įsitraukimu ir atsakomybe" dėl Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno apnuodijimo, šalys teigė sieksiančios, kad ES dėl šios priežasties Rusijai įvestų sankcijų. Tačiau apžvalgininkai tokias kalbas vertina skeptiškai.
ES jau ne kartą ragino Maskvą paaiškinti apnuodijimą, kuris buvo įvykdytas Rusijoje, tačiau kol kas „Rusija nepateikė jokių įtikinamų paaiškinimų", teigiama Vokietijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrų bendrame pareiškime.
„Taigi, manome, kad nėra jokio kito galimo A.Navalno apnuodijimo paaiškinimo kaip tik Rusijos įsitraukimas ir atsakomybė", - teigia ministrai.
Vokietija iki šiol ragino Maskvą ištirti šį atvejį, tačiau tiesioginių kaltinimų Vladimiro Putino vyriausybei dar nebuvo pareiškusi.
Tačiau Cheminio ginklo draudimo organizacijai antradienį patvirtinus Vokietijos, Prancūzijos ir Švedijos laboratorijų atliktų tyrimų rezultatus ir paskelbus, kad A.Navalno mėginiuose iš tiesų buvo nervus paralyžiuojančios medžiagos „Novičiok", Europos šalys tarsi ėmėsi griežtesnio požiūrio.
Prancūzijos ir Vokietijos užsienio reikalų ministrai pranešime teigė sieksiantys sankcijų „asmenims, atsakingiems už nusikalstamą veiklą ir laužantiems tarptautines normas, taip pat subjektams, dalyvaujantiems „Novičioko" programoje.
44-erių opozicionierius A.Navalnas buvo apnuodytas praėjusį mėnesį. Jis neteko sąmonės, kai skrido iš Tomsko į Maskvą, o po kelių dienų, praleistų Omsko ligoninėje, buvo nugabentas į Berlyną.
Vokietijos teigimu, atlikti toksikologiniai tyrimai „nepaneigiamai įrodo", kad A.Navalnas buvo apnuodytas nervus paralyžiuojančia „Novičiok" medžiaga. Tokias šalies išvadas patvirtino dvi Prancūzijos ir Švedijos laboratorijos. Rusija, kaip visada, viską neigia.
Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Audrius BUTKEVIČIUS:
Už šitų pareiškimų, kaip visada, nieko rimto nėra. Juolab kad „Novičiok" yra toks preparatas, kuris dėl savo cheminės sudėties net nėra įtrauktas į cheminių ginklų sąrašą. Kitaip šnekant, tai yra formalus pretekstas atsikratyti atsakomybių, teigiant, jog joks cheminis ginklas nebuvo panaudotas. A.Navalnas taip pat tai suprato ir kreipėsi į Jungtinių Tautų ekspertus įvairiausių žmogaus teisių klausimais dėl bandymo nužudyti. Ten yra specialūs ekspertai, kurie tiria tokius atvejus. O jis, suvokęs, kad per cheminio ginklo draudimo sutarties organizaciją šis reikalas užsivilkins, žengė kita kryptimi...
Taigi, toliau pareiškimo čia niekas nenueis. Būtų daugiau negu keista, jeigu šiandien Prancūzija ir Vokietija pradėtų laužyti savo politiką. Prancūzai buvo pirmieji, kurie pasiūlė Rusijai apsivalyti murziną mundurą, tampant oficialiu Karabacho konflikto tarpininku. Valstybė, siūlanti V.Putinui užsiimti savo įvaizdžio gerinimu, vargu ar gali pasiekti ką nors rimto. Todėl nieko ir nelaukime. Kaip matome, netgi visos šnekos apie seniai sustabdytą „Nord Stream 2" projektą taip pat pasibaigė šnipštu...
Todėl europinės partijos, gelbėdamos savo įvaizdį, gali sugalvoti kokias nors demonstratyvias priemones, kurios niekam nepakenks, o Rusijai jos tesukels juoką...
Tipiškas tokių „priemonių" pavyzdys yra vadinamosios sankcijos Baltarusijai, kuomet pagrindinis asmuo, kaltinamas viešomis represijomis ir netgi kankinimais kalėjimuose, net nėra įtraukiamas į Europos sankcionuojamų asmenų sąrašus, o juose dominuoja 3-4 eilės kaltininkai. Ši situacija rodo, jog Europai principų pakanka tik tiek, kiek to reikia, siekiant išgelbėti „kovotojų už demokratiją" ir „žmogaus teises" vaizdelį...