respublika.lt

Konfliktas Viduržemio jūroje

(0)
Publikuota: 2020 sausio 18 06:59:27, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 2 nuotr.
Redžepas Tajipas Erdoganas - sunkiai sukalbamas vadovas. EPA-Eltos nuotr.

Graikijos vyriausybė ketvirtadienį pareiškė blokuosianti visus ES sprendimus dėl Libijos, kol Tripolis nepaskelbs niekiniu ginčytino susitarimo su Turkija dėl jūros sienos Viduržemio jūroje.

 

„Vetuosime bet kokius susitarimus tarp ES ir Libijos, kol Tripolis neanuliuos susitarimo su Turkija“, - ketvirtadienio vakarą televizijos stočiai „Alpha“ sakė ministras pirmininkas Kyriakosas Mitsotakis.

Tripolis ir Ankara ginčytiną susitarimą pasiekė prieš kelias savaites. Jame sutarties šalys pasidalijo savo įtakos ir interesų zonomis Viduržemio jūroje. Graikijos tikinimu, šis susitarimas pažeidžia tarptautinę teisę.

Sutartis, be kita ko, apima ir regioną, esantį į pietus nuo Graikijos Kretos salos, Graikijos išskirtinėje ekonominėje zonoje, kur, spėjama, glūdi gausios gamtinių išteklių atsargos. Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas (Recep Tayyip Erdogan) prieš tai paskelbė, kad dar šiais metais pradės žvalgymus šioje Viduržemio jūros dalyje.

Panašus konfliktas jau yra ir su Kipru. Prie salos turkų laivai jau nuo 2019-ųjų atlieka bandomuosius gręžimus. ES valstybės dėl to sukūrė teisinį pagrindą sankcijoms Turkijai. Ankara atmeta kaltinimus, kad gręžimai yra nelegalūs, ir argumentuoja, kad ši zona priklauso jos kontinentiniam šelfui.

Politologo Vadimo VOLOVOJAUS komentaras:

Visada egzistuoja tam tikra tikimybė, kad įmanoma susitarti ir išspręsti konfliktą diplomatinėmis priemonėmis. Tačiau viskas priklauso nuo konkrečių vadovų, kurie šiuo metu yra valdžioje. Kaip pavyzdį prisiminkime visai neseną tų pačių graikų konfliktą su Makedonija dėl jų valstybės pavadinimo - juk susitarė ir išsprendė, nors konfliktas buvo gana aštrus. Graikai galbūt pasinaudojo tuo, jog makedonai planuoja stoti į ES, o ir pačioje Makedonioje buvo įvairių prieštaravimų, tačiau kaip ten bebūtų, dabar šalis jau vadinasi Šiaurės Makedonija...

Tačiau Turkijos valdžioje, kaip žinome, yra R.T.Erdoganas, kuris yra gana savotiškas Europos derybų „partneris“, turintis tam tikrų imperinių ambicijų, norintis parodyti savo jėgą bei teisėtumą... Taigi, tokio vadovo faktorius, žinoma, komplikuoja situaciją ir Viduržemio jūros regione, ginčijantis dėl gamtinių išteklių. Blogiausia, kad tos komplikacijos gali pasiekti ir kritinį lygį, ypač prisimenant senus laikus siekiančią nesantaiką tarp graikų ir turkų. Jeigu visa tai labai paaštrės, tuomet neabejotinai pradės į reikalą kištis stambesnės jėgos - Vokietija ar ES vadovybė.

Bet problema ta, kad pastaruoju metu ES santykiai su Turkija taip pat nėra patys geriausi. Vadinasi, yra pagrindo manyti, kad situacija gali tapti menkai kontroliuojama... O ypač turint galvoje šiuo metu vyraujantį bendrą tarptautinės politikos kontekstą, kuomet tarptautinė teisė grubiausiu būdu nustumiama į šalį - dabar teisus yra ne tas, kuris remiasi tarptautinės teisės postulatais, o tas, kuris yra galingesnis ir stipresnis. Tokiu atveju situacija darosi vis mažiau prognozuojama. Tiesiog šis konfliktas yra tarptautinės politinės sistemos, kurioje dabar gyvename, atspindys...

Žinoma, šioje vietoje bus labai svarbi Vokietijos pozicija, ypač žinant, kad tiems patiems graikams jie pardavinėjo savo karinius povandenius laivus ir kitą ginkluotę. Bet vokiečių elgesį visada sunku prognozuoti, nes ten veikia daugelio verslo grupių ir politikos interesai. Pavyzdys čia būtų - sankcijos Rusijai: verslo, pramonės ir kapitalo atstovai nori, kad sankcijos būtų panaikintos, o štai politinis elitas to nedaro. Todėl ir šiuo atveju nelabai aišku, kurioje pusėje vokiečiai atsidurs...

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s