Gilėjančio konflikto Artimuosiuose Rytuose svarbiausios priežastys gali būti vis mažėjančios naftos kainos ir pasaulio galingųjų geopolitiniai interesai.
Kas iš tikrųjų vyksta šiame regione? „Vakaro žinios“ klausė Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro, konfliktų eksperto Audriaus Butkevičiaus.
Turint galvoje, kad JAV vėl pradėjo prekybą savo naftos rezervais, taip pat faktą, kad artėja naujų energijos šaltinių era ir kad po 15-20 metų pasaulio energijos išteklių panaudojimas smarkiai keisis, toks konfliktas nestebina. Visi tie, kurie turi naftos išteklius ir sėdi ant jos pardavimų adatos, dabar stengiasi išspausti maksimalią naudą, siekdami šiuos išteklius paversti kitais aktyvais. Akivaizdu, kad laikas dirba ne nafta prekiaujančių šalių naudai. Ir kalbu čia ne apie kokias nors atsinaujinančias „žaliąsias“ technologijas, o apie visiškai naujus fizikinius principus, kuriais netrukus disponuos pasaulis. Iki jų panaudojimo plačiu pramoniniu lygiu būtent ir liko 15-20 metų.
Konfliktas, kuris buvo generuojamas Ukrainoje, šiaip ar taip yra stabilizuotas. Šis konfliktas nesprendė pagrindinių klausimų, kuriais yra suinteresuotos tiek JAV, tiek Rusija, - tai buvo labiau vidinių Rusijos problemų, susijusių su nevykusia ekonomine strategija, pasekmė. Juk Rusija taip ir nesugebėjo pereiti nuo savo kūnu prekiaujančios valstybės iki industrinio giganto. Todėl Ukrainos konfliktas buvo skirtas vidiniam naudojimui - rusams teko susiveržti diržus, bet jie gavo Krymą ir dar kurį laiką žais šia tema.
Tačiau tuo pat metu aiškėjo naujo konflikto būtinybė, leisianti išspręsti strateginius klausimus. Čia pamatėme Rusijos įsiveržimą į Siriją. O dabar tenka stebėti antrąjį etapą - kai gimsta krizė tarp pagrindinio naftos eksportuotojo regione, t.y. Saudo Arabijos, ir kitų stambių naftos prekeivių, t.y. Irako ir Irano, kurie netgi užmiršta seną nesantaiką. Šitoje krizėje vienoje pusėje dalyvauja rusai, kurie ruošdamiesi šiam konfliktui išplėtojo savo karinę bazę Sirijoje, o kitoje - JAV, turinčios gynybos sutartis su Saudo Arabija ir Kuveitu. Tai yra labai patogus konfliktas arabų kraštuose, kuriame pasaulio galybės spręs savo klausimus. O jeigu šis konfliktas išsiplėtos, tai natūralu, kad tiek JAV, tiek Rusijos naftos akcijos įgaus visai kitą vertę.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“