respublika.lt

Kodėl vis daugiau valstybių pradeda gintis nuo migrantų? (0)

2016 sausio 07 08:11:43
Ričardas ČEKUTIS, zinios@vakarozinios.lt

Vakar Briuselis svarstė Švedijos ir Danijos „netinkamą“ elgesį, nes šios šalys nusprendė ginti savo nacionalinius interesus ir įvedė sienų kontrolę.

×
nuotr. 1 nuotr.
ES komisaras Dimitris Avramopulas Danijos imigracijos ministrei Inger Steiberg vakar priekaištavo, kad ši gina savo šalį nuo migrantų antplūdžio. EPA-Eltos nuotr.

 

Švedija ir Danija sutiko kaip įmanoma greičiau panaikinti laikinąsias dokumentų patikras pasieniuose, tačiau visų pirma šalys turi sumažinti migrantų srautus, nurodė Europos Sąjunga po vakar vykusių neeilinių derybų dėl laisvo judėjimo Šengeno zonoje.


Apie tai, kodėl vis daugiau valstybių pradeda ginti savo nacionalinius interesus, „Vakaro žinios“ kalbėjosi su Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru, politikos apžvalgininku Rolandu Paulausku.


- Briuselis jau pradėjo svarstyti „netinkamą“ Danijos ir Švedijos elgesį, nes šios šalys pradėjo griežčiau kontroliuoti savo sienas. Kodėl „laisvojoje“ Europoje draudžiama ginti savo nacionalinius interesus?


- Todėl, kad nėra jokio trečiojo kelio: arba bus įgyvendintas vieningos Europos Sąjungos federacijos projektas, arba išliks nepriklausomos valstybės. Jeigu valstybės gins savo interesus, tai federalistinės ES projektas tampa negyvybingas, dėl to šio Briuselio projekto entuziastai visokeriopai stengsis bausti tuos, kurie kovos už savo tautų ir valstybių interesus. Tai yra elementaru ir, žiūrint iš Briuselio taško, jie elgiasi teisingai. Nes jeigu kiekvienas šiame projekte pradės ginti savo asmeninius interesus, tai projektas žlunga. Tačiau kuo toliau, tuo daugiau atsiranda tokių, kurie yra linkę labiau atsižvelgti į savo tautų ir valstybių interesus ir tuos interesus ginti. Ir Briuseliui tai kelia didžiausią siaubą bei nerimą. Taigi, bausdami tokias valstybes jie elgiasi logiškai...

- Tačiau kitokia logika sako, kad tie migrantų srautai negali būti begaliniai, o juos vis dar priimančios valstybės nėra guminės. Be to, neteko girdėti, kad vyktų tų nelegalių migrantų deportacijos, vadinasi, jie kaupiasi tų valstybių viduje. Tai kur šio proceso pabaiga?


- Jūs užduodate klausimą kaip žmogus, kuris smarkiai abejoja, ar tie migrantai mums yra reikalingi... Tačiau jeigu būtumėte žmogus, kuris neabejotų, kad migrantų reikia, tai spėju, kad elgtumėtės taip, kaip elgiasi Briuselis. Bet išgirskime, ką sako, pavyzdžiui, Čekijos prezidentas. Jis aiškiai pasakė, kad šis srautas yra organizuotas ir kad su šiuo srautu norima atskiesti Europos tautas, padaryti vieną pilką bendrą masę, o tada ją bus lengviau suvaldyti. Taigi, šis migrantų projektas yra skirtas tam, kad būtų galima lengviau kontroliuoti ir valdyti senas istorines Europos tautas mūsų aptarto federalinės ES projekto rėmuose. Todėl reikia žvelgti į šį reiškinį iš tokios logikos pozicijų - tada viskas tampa paprasta, aišku ir logiška. O mes tiesiog nesuprantame visų šitų merkel, rompėjų, baronų ar junkerių, nes mes gyvename visiškai kitoje logikoje. O juk jų pasaulis yra visiškai priešingas mūsų pasauliui. Jie nori sukurti didžiulį regioną, kuriame gyventų vieninga pilka vartotojų masė, neskaldoma jokių tautinių ar rasinių skirtumų, todėl jų idėjai labai pasitarnauja štai šitie organizuoti migrantų srautai. Tie srautai nutrina ribas ir atskiedžia tautas. O jeigu kartais iškiltų kokie nors konfliktai, tai štai su šitų migrantų pagalba labai lengva suvaldyti kokius nors prancūzus ar vokiečius, nes jie jau bus nepajėgūs priešintis.

- Bet juk yra valstybių, kurios sugeba apsisaugoti nuo šito antplūdžio. Pavyzdžiui, Rusija ar Jungtinės Valstijos, kurios kariauja svetimoje teritorijoje ir jokių migrantų tiesiog neįsileidžia. Jų pėdomis seka Didžioji Britanija...

- ...pirmiausia Lenkija, Vengrija, Slovakija, Čekija. O amerikiečiai taip pat jau pradeda kiek kitaip kalbėti apie migrantus. Čia reikia dar kartą akcentuoti: tos tautos ir valstybės, kurios susigaudys, kas čia vyksta ir kurių savisaugos instinktas dar yra gyvas, turi galimybę išlikti. O tos valstybės, kurios šį instinktą jau prarado, neišvengiamai išnyks. Jų vietą užims kažkoks visiškai naujas darinys, kurį dabar būtų sunku sukonkretinti, nors aišku, kad jis bus sukurtas islamo pagrindu. Apie tai jau seniai kalba visa Europa, kurioje yra pakankamai daug sveikai mąstančių žmonių. Mane ypač stebina, kai Lietuvoje kas nors aiškina, esą aš transliuoju kažkokias prorusiškas nuotaikas. Kuo čia dėta Rusija? Visos Europos valstybėse jūs rasite milžiniškus kiekius žmonių, kurie taip mąsto. Tai yra žmonės, kurie supranta, kas vyksta iš tikrųjų, kad yra žlugdomos jų šimtmečiais puoselėtos tradicijos, kultūra, gyvenimo būdas, pagaliau jų valstybės, kurias jie kūrė net ne šimtmečiais, o tūkstantmečiais. Ir dabar per keletą metų viskas eina vėjais... Ne be reikalo Čekijos prezidentas akcentuoja, kad visa tai yra organizuota, o ne šiaip sau vyksta...

- Jeigu išliks tik tos valstybės, kurios suvoks, kas vyksta iš tikrųjų, tai kur šiame kontekste Lietuva? Ar pastebite požymių, kad mūsų valstybė bent pradeda susivokti?

- Iš Lietuvos valdžios pusės aš nepastebiu jokių susivokimo požymių. Tačiau yra tik vienas geras dalykas šioje istorijoje - kad mes kol kas esame nuošalyje pagrindinių migrantų srautų ir pas mus jiems yra labai šalta, be to, pas mus yra labai mažos socialinės išmokos. Todėl visos tos migrantų masės pas mus tiesiog neina. Mus gelbėja mūsų geografija ir tai, kad lyginant su Vakarų Europa esame ubagai.

- Na štai, netgi jūs radote bent vieną gerą mūsų valdžios darbą: visus savus paversti ubagais, kad čia nesiveržtų svetimieji...

- Nėra to blogo, kas neišeitų į gera... Šiuo atveju mūsų valdžiai tai puikiai tinka. Čia galima prisiminti ir vieną analogiją. Pavyzdžiui, kodėl Latvijoje rusakalbių yra gerokai daugiau negu Lietuvoje? Todėl, kad Rusijos imperijoje Ryga buvo pramoninis imperinis miestas, į kurį iš visokiausių užkampių važiavo įvairiausi žmonės. O Lietuva buvo užkampis, niekas čia labai nesiveržė ir netgi tarybiniais laikais, jeigu kur nors Rusijoje pasakydavai, kad esi iš Lietuvos, jie atsakydavo: a, žinau, Ryga... Tas mus tam tikra prasme apsaugojo ir todėl iki šiol turime gerokai mažesnį procentą kitakalbių. Kažkas panašaus dabar vėl kartojasi ES. Mes ir vėl esame nuošalyje nuo proceso. Yra toks lietuviškas apsakymas, kur vaizduojama gūdžiame užkampyje gyvenanti šeima, prie pelkės, mažoje sodybėlėje, o pro šalį eina karai bei kiti procesai ir ten niekas neužklysta ir tų žmonių tai nepaliečia. Tai labai primena pačią Lietuvą šiandien. Tačiau mūsų valdžia daro viską, kad Lietuva taptų pereinamu kiemu visiems pasaulio perėjūnams.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NELAIMĖ: šeštadienio vėlų vakarą Plungės rajone iš sodybos tvenkinio narai ištraukė 17-mečio kūną.
  • KULTŪRA: penktadienio vakarą Giacomo Puccini operos „Vilisės“ koncertiniu atlikimu (Lietuvoje – pirmą kartą) prasidės 26-asis tarptautinis Pažaislio muzikos festivalis - vieną iš solinių vaidmenų operoje atliks šio festivalio naujasis meno vadovas, daugelyje pasaulio scenų publikos simpatijas pelnęs tenoras Edgaras Montvidas.
  • RADINYS: Indijos policija ketvirtadienį pranešė pradėjusi tyrimą, kai medinėje dėžėje, plūduriuojančioje Gangos upėje, surado gyvą ir sveiką naujagimį - dėžės vidus buvo išklotas raudonu audiniu, jame buvo paveikslėliai su indų dievų atvaizdais, taip pat horoskopas, nurodantis mergaitės gimimo datą, laiką ir vardą Ganga – tai vienos iš indų dievybių vardas, kuriuo vadinama ir upė.
  • AFRIKOJE: Botsvanoje rastas trečias didžiausias pasaulio deimantas - kiaušinio dydžio brangakmenis yra 1 098 karatų „retas ir ypatingas“, teigė „Debswana“ įmonės vadovė Lynette Armstrong.
  • PINIGAI: nuo liepos mėnesio vieniši šalpos pensijų gavėjai ir mažų pensijų priemokų gavėjai galės kreiptis į „Sodrą“ dėl vienišo asmens išmokos.

  • KOSMOSE: trys kinų astronautai pakilo į Kinijos statomą kosminę stotį „Tiangong“ - juos skraidinantis erdvėlaivis ketvirtadienio rytą atsiplėšė nuo žemės Cziuciuanio kosmodrome Gobio dykumoje.

  • PAKEITIMAI: nuo liepos 1 dienos įsigalioja palankesnės valstybinių pensijų mokėjimo sąlygos.
  • SOMALYJE: mažiausiai 15 kariuomenės šauktinių žuvo antradienį, kai savižudis sprogdintojas atakavo karinę treniruočių stovyklą Mogadiše, pranešė pareigūnai.
  • APKLAUSA: remiantis naujausia „Deposit Solutions“ apklausa, europiečiai koronaviruso pandemijos metu ėmė mažiau leisti pinigų ir labiau taupyti.
  • EVAKUACIJA: Pietų Filipinuose dėl artėjančios tropinės audros, galinčios sukelti stiprių liūčių ir nuošliaužų, evakuota tūkstančiai žmonių
Daugiau

Dienos klausimas

Ar Ž.Pavilionis turėtų pasitraukti iš URK pirmininko pareigų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, kada bus nutrauktas karantinas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+19 +27 C

+21 +28 C

 

+21 +26 C

+30 +35 C

+32 +36 C

 

+28 +30 C

0-4 m/s

0-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos