respublika.lt

Kodėl vis dar tęsiasi Libijos karas?

(0)
Publikuota: 2020 liepos 10 14:20:51, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 4 nuotr.
Libijos kare jau 9 metus tarpusavyje kariauja įvairių valstybių samdiniai bei vietinės gaujos. EPA-Eltos nuotr.

Užsienio kišimasis į Libijos konfliktą, JT generalinio sekretoriaus Antonijaus Gutereso (Antonio Guterres) teigimu, įgavo „beprecedentį mastą“.


JT Saugumo Tarybos ministrų konferencijoje ministrų lygiu A.Guteresas ypač kritikavo modernių ginklų tiekimą bei samdinių siuntimą į Šiaurės Afrikos šalį.

„Konfliktas perėjo į naują etapą, kuriame užsienio kišimasis pasiekė precedento neturintį mastą“, - kalbėjo JT vadovas. Organizacija esą labai sunerimusi dėl besitęsiančių nusižengimų ginklų embargui Libijai, JT Saugumo Tarybos rezoliucijoms bei susitarimams, kuriuos sausį priėmė Berlyne vykusios Libijos konferencijos dalyviai.

Ypač didelį nerimą kelia situacija prie Sirto miesto, kur pozicijas užėmė vienybės vyriausybės Tripolyje ginkluotosios pajėgos, sakė A.Guteresas.

Vienybės vyriausybės pajėgos, remiamos Turkijos, jau kelias savaites puola strategiškai svarbų Sirto miestą, kurį kontroliuoja generolas Chalifa Haftaras (Khalifa Haftar). Šį remia Rusija, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Egiptas.

Libijoje, po NATO atakų nugrimzdusioje į chaosą 2011 metais, kai buvo nužudytas tuometinis šalies vadovas Muamaras Kadafis (Muammar Gaddafi), veikia dvi konkuruojančios vyriausybės. Sostinėje Tripolyje yra įsikūrusi JT pripažįstama nacionalinio susitarimo vyriausybė, o Libijos rytuose veikia priešiška vyriausybė, kurią remia Ch.Haftaras ir jo vadovaujama Libijos nacionalinė armija su minėtais sąjungininkais.

Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro, politikos apžvalgininko Audriaus BUTKEVIČIAUS komentaras:

Žinoma, viena iš besikišančių valstybių - Egiptas, kadangi jis yra senas teritorines pretenzijas turintis kaimynas. Žinoma, greta Egipto čia eina ir sena jo sąjungininkė nuo 7 dienų karo laikų - Rusija. Žinoma, į šį reikalą kišasi ir Prancūzija, kuri spekuliuoja tuo, kad neva gina savo interesus, saugodama Europos pakrantę nuo migrantų masės. Žinoma, ten lenda kelios kitos arabų valstybės ir svarbiausias „žaidėjas“ tame regione - Turkija. Dar tam tikru aspektu dalyvauja ir Sirija, nes ten esantys banditai kariauja „maršalo“ Chalifos Haftaro pajėgose. Taigi, Ch.Haftarui už nugaros stovi Rusijos, Sirijos ir eilės arabų kraštų jungtinės pajėgos bei interesai.

Šioje situacijoje vienintelė Turkija turi Jungtinių Tautų pripažintos Libijos vyriausybės mandatą. Turkija gauna JT pripažintos vyriausybės leidimą ten steigti karinę bazę. Galima sakyti, kad turkai vienas prie vieno atkartoja rusų „žaidimą“ Sirijoje, tačiau čia egzistuoja vienas didžiulis skirtumas: Sirijoje rusus pasikvietė galvažudys, paveldėjęs sostą iš savo tokio paties tėvelio, kuris jį gavo neteisėto valstybinio perversmo metu. Kitaip tariant, visiškai nelegitiminis asmuo pasikvietė į pagalbą užsienio banditus. O Turkijos atveju viskas padaryta be priekaištų - teisėta vyriausybė pakviečia juos ir leidžia kurti savo bazę. Kadangi Libijoje šiuo atveju kertasi turkų ir rusų interesai, tai mes linkę į turkų „išdaigas“ žiūrėti pro pirštus, tačiau bet kuriuo atveju tai yra Turkų Sultonato plėtra ir anksčiau ar vėliau šis klausimas stipriai atsirūgs Europai. Jau ir šiandien turkai šantažuoja Europą: norėsime - paleisime demografinį ginklą, t.y. milijonus „pabėgėlių“, o valdydami Libiją jie šį argumentą naudos dvigubai intensyviau negu iki šiol. Žinoma, Europa bus šantažuojama. Taigi, mūsų visų interesai verstų kištis į Libijos konfliktą labai rimtai, nepaliekant ten turkų vienų, kaip vienintelių teisėtų užsienio interventų.

Kalbant apie prancūzus, tai pasaka apie tai, kad jie šiuo atveju gina Europą nuo migrantų man labai patinka, išskyrus tai, kad visa ši pasaka yra melas, nuo pradžios iki pabaigos... Kalbant apie Rusiją, ji, valdydama Libiją, turėtų tą patį argumentą prieš Europą, kurį dabar turi Turkija. Todėl Rusijos ir Ch.Haftaro banditų ten paleisti tikrai negalima... Egiptas ten lošia taip pat geopolitine korta, be to, nepamirškime, kad Libija dar turi daug naftos, o nafta įdomi visiems.

Pirmiausia tai yra geopolitinis konfliktas, o laimėtojas Libijoje žais prieš ES sunkiai pamušamu koziriu: teritorijos valdytojas, kuris reguliuoja barbarų ordų iš visos Afrikos antplūdį. Kita vertus, tai yra nafta, bet geopolitinė dedamoji čia yra svarbesnė. Ir štai čia vėl reikėtų pabaksnoti europietišką pūkuotą kačiuką į jo paties pridarytą balutę ir paklausti visų šunsnukių, nužudžiusių Muamarą Kadafį: ar nebuvo paprasčiau kalbėtis su M.Kadafiu ir jo palikuonimis, kurie buvo linkę derėtis, nei vykdyti labai sudėtingas kovas Libijos teritorijoje dabar, norint ginti europinius interesus? Paklauskime dar kartą: ko verti kaip politikai tokie veikėjai, kaip Angela Merkel? Ko verti NATO vadovai? Apie ką tuo metu mąstė britai?Jeigu politikas yra tas, kuris žiūri į ateitį ir savo veiksmus modeliuoja savo valstybės interesų požiūriu, tai visi šitie žmonės, kurie dalyvavo sukuriant naują situaciją Libijoje, politikais vadintis negali...

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s