respublika.lt

Kodėl Europai piktybiškai nesiseka?

(0)
Publikuota: 2021 vasario 14 09:52:22, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 2 nuotr.
Žozepas Borelis Maskvoje pridarė gėdos visai Europai, tačiau ir toliau vaidina, kad kažkam vadovauja. EPA-Eltos nuotr.

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai" komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS.

 


- Šią savaitę prasidėjo įprasta prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) apkalta. Vis dėlto - kokių rezultatų siekia jos organizatoriai? Juk visi supranta, kad šitaip tik kiršinami D.Trampo šalininkai, kurie ir taip nepasižymi didele kantrybe, o ir demokratų šalininkams netrukus teks nusivilti, kai paaiškės, jog apkalta vėl žlugo...

- Tiek D.Trampo šalininkai, tiek ir jo priešininkai puikiausiai suvokia, jog D.Trampas išėjo, išsaugodamas potenciją dalyvauti kituose prezidento rinkimuose. Bandymas jam įkąsti tokiu būdu yra tolygus bandymui sužlugdyti jo galimybę dalyvauti ateinančiuose rinkimuose ar bent jau gerokai pakenkti jam, įvedant į rinkimų kontekstą papildomus niuansus. Mane dažnai stebina D.Trampo istorijos panašumas į Rolando Pakso istoriją Lietuvoje. Iš esmės narciziškas ir egocentriškas D.Trampas buvo taip sušaržuotas, parodant jį žiniasklaidoje su atitinkamomis grimasomis, iš konteksto ištrauktais pareiškimais ir pan., jog rinkėjas tiesiog privalėjo susidaryti įspūdį, kad tai yra psichiškai nesveikas žmogus. Analogiška situacija buvo kuriama su R.Paksu, o visa tai baigėsi jam draudimu dalyvauti bet kokiuose nacionaliniuose rinkimuose. Taigi, vyrukai, pasitreniravę Lietuvoje, dabar tokią pat situaciją kuria D.Trampui Jungtinėse Valstijose. Kita vertus, jie tik dabar suprato, kiek daug D.Trampui pavyko padaryti per tuos 4 metus. Jie tik dabar suvokė, jog jiems gali neužtekti net 8 metų, kad sunaikintų visa tai, kas buvo padaryta D.Trampo. Žinoma, tas juos gąsdina dar labiau. Tuo metu D.Trampas sėdi savo privačiame kurorte, baksnoja golfo rutuliuką ir ruošiasi rinkimams. Tačiau turiu pripažinti mielajam skaitytojui: žinoma, aš nusivyliau D.Trampu. Žinoma, aš nusivyliau prezidentu, kuris savo rankose turėjo visus svertus ir leidosi taip pigiai sudorojamas. Žinoma, man ši situacija rodo, jog tiems žygiams, kuriems aš jį savo mintyse komandiravau, jis greičiausiai nebuvo nei pribrendęs, nei pajėgus, bet, nepaisant to, jis vis tiek ėjo teisinga kryptimi. Todėl neužsiangažuokime šiuo metu fantazuodami - kaip bus gerai, kai D.Trampas po 4 metų laimės rinkimus. Gal jis juos ir laimės, bet verslininkas jame vis tiek nugalės revoliucionierių, todėl atėjo laikas dairytis kito lyderio.

- Ar tvyrant dabartinės priešpriešos Amerikoje atmosferai, kitas lyderis gali atsirasti? Gal jau matote tokią asmenybę?

- Liūdniausia, kad šiuo momentu nematau jokių lyderių. Lygiai taip pat demokratai buvo priversti pasiimti Džo Baideną (Joe Biden), kuris akivaizdžiai yra nepajėgus būti lyderiu... Na, o respublikonai šiuo metu taip pat neturi paruošę jokio rimtesnio pakaitalo D.Trampui. Bet tai nereiškia, kad taip tęsis ateinančius kelerius metus.

- Tuomet atidėkime šią lyderio temą geresniems laikams ir prisiminkime ES diplomatijos šefo Žozepo Borelio (Josep Borrell) vizitą į Maskvą. Ką jis ten nuveikė gero ir kodėl jam šitaip „puikiai" sekėsi, kad net dalis europarlamentarų pareikalavo jo atsistatydinimo?

- Pirmiausia, tai mums eilinį kartą patvirtina, jog ES vadovai nėra išmokę pagrindinės taisyklės politikoje. O taisyklė sako: jeigu tu nežinai, koks bus tavo daromo veiksmo rezultatas, tai negali tokio veiksmo atlikti. O šis veiksmas buvo labai viešas. Šitaip nusižeminusiai lėkti į Maskvą buvo galima tik tuo atveju, jeigu turėjai garantiją, kad iš ten parsiveši politinę pergalę. Deja, bet mes pamatėme eilinį Angelos Merkel šunuodegį, kuris, pakliuvęs į Maskvą, vaidino, jog gina „europinių vertybių" pozicijas nuo žmonių, kurie demonstratyviai iš jo tyčiojasi... Šiandieniniai europiečiai vis dar nesupranta, jog Rusijoje V.Putino aplinka užėmė ryškią viešą poziciją, kurios anksčiau jie nedemonstravo. Tą poziciją galima suformuluoti taip: jeigu bausmė oponentui nėra vieša ir žiauri, šis dalykas neveikia... Todėl jie, nesislėpdami už jokių „demokratinių normų" ar sutarčių, tiesiog atakuoja europiečių priimtas ir įsivaizduojamas demokratines pozicijas bei visa tai, kas vadinama „tarptautine teise". Jie tarpusavyje tiesiog rungtyniauja, kuris labiau pasityčios iš šių institutų.

- O europiečiai įsivaizduoja, kad jų sugalvoti institutai vis dar kažką reiškia?

- Europiečiai vis dar mano, kad žaidimas vyksta jų lauke pagal jų taisykles, kurių rusai tikrovėje seniai nesilaiko. Štai šis nesusikalbėjimas ir sukuria tokius borelius bei jų vizitus... Europiečiai yra neįsivaizduojamai ir apgailėtinai naivūs žmogeliai. Jie skirstomi į dvi dalis: štai šiuos apgailėtinus „pūkuotukus" ir visiškus cinikus, kurie buriasi aplink Angelą Merkel ir kuriems į viską nusispjaut, išskyrus asmeninę naudą. Šiame kontekste Europos užsienio politikos šefo vizitas į Maskvą buvo net blogiau, negu pralaimėjimas - tai buvo aiškus nesuvokimas, su kuo tu kalbi... Juo labiau kad Ž.Borelio akivaizdoje S.Lavrovas išvarė lauk tris Europos diplomatus... Labiau pasityčioti neįmanoma. Mums belieka apgailestauti, kad su tokiais avigalviais esame vienoje valtyje...

- Na, šioje valtyje vis dar pasitaiko ir kitų smulkių trūkumų... Antai, EK vadovė Ursula fon der Lejen (Ursula von der Leyen) pripažino, kad blogai sekasi ir vakcinacijos fronte. O kodėl tuomet britams ar žydams sekasi gerai? Kodėl viskas, ko besiimtų ES valdžia, beviltiškai vėluoja arba iškart žlunga?

- Viena iš priežasčių, dėl ko britai buvo išmesti iš barščių, buvo ta, kad jie visur reikalavo veikti efektyviai. Daug kuo galima kaltinti britus, ypač jų istorijoje, bet niekaip neapkaltinsi neefektyviu veikimu. Tais laikais, kai visa šiandieninė Europos Sąjunga kūrė SS legionus ir bučiavo visus žandus Adolfui, britai vieni savo saloje kovėsi prieš III Reichą, kuris šiandien pavirto IV ir vadinasi ES, teisėtais ir neteisėtais metodais pasitelkdami į pagalbą amerikiečius. Bet šie žmonės veikė efektyviai, todėl jie pas save susitvarko ir dabar. Kai šiandien kalbame apie „ES vakcinų krizę", turime suprasti, kad tai tik vienas simptomas, nes tokie patys dalykai vyksta visose srityse. O liūdniausia, kad, kalbėdami apie „vakcinų krizę", mes nemėginame atsakyti į esminį klausimą: ar šis vakcinacijos vajus tikrai reikalingas Europos žmonėms? Juk iki šio momento neturime jokių rimtų teoretinių pagrindų, leidžiančių teigti, jog vakcinacija, kurioje naudojami genų inžinerijos instrumentai, yra nepavojinga. Ir atvirkščiai - turime situaciją, kada mokslininkai, turintys kitą nuomonę šiuo klausimu, yra užtildomi ir metami iš darbų, o klyksmas apie viruso pavojų tampa pagrindiniu leitmotyvu. Antai Pietų Afrika šiandien jau pardavinėja „AstraZeneca" vakcinos atsargas, nes pas juos paplitusio viruso štamo ši vakcina negali paveikti. O tai reiškia, kad virusui mutuojant greičiausiai neveiks ir šiandien mums visiems už milžiniškus pinigus grūdamos vakcinos - liks tik jų sukurtos problemos žmonių sveikatai. Galima prisiminti vieno man dėsčiusio farmakologijos profesoriaus žodžius. Jis sakydavo: jeigu vaistas neturi pašalinių reiškinių, vadinasi, jis apskritai neveikia... Tai, ką mūsų vadovai vadina „viruso valdymu", yra visiška nesąmonė, nes pati sąvoka yra itin kvaila. Reikia kalbėti apie tai, kokias problemas mes įgysime šio masinės vakcinacijos vajaus pabaigoje. Aš tikrai nesu „antivakseris" - jau pamečiau skaičių, kiek kartų esu skiepytas savo kelionių į Afriką metu...

- Šiomis dienomis paskelbta, kad Iranas pradėjo gaminti prisodrintą uraną, o tai reiškia, kad dar labiau priartėjo prie atominės bombos sukūrimo... Ko dabar galima tikėtis iš „tarptautinės bendruomenės"?

- Iš „tarptautinės bendruomenės" galima tikėtis eilinio „susirūpinimo", o iš Izraelio - efektyvių veiksmų, t.y. jie nieko nelaukdami ir į nieką neatsižvelgdami subombarduos Irano reaktorius. Žinoma, iraniečiai tam ruošiasi ir tai tikrai nebus lengva padaryti. Kitaip sakant, bus konfliktas, nes Iranas įsiveržė į valstybių, potencialiai turinčių branduolinį ginklą, gretas. Tai buvo padaryta dėl absoliučiai neefektyvios ir nusikalstamos Barako Obamos politikos. D.Trampas bent jau darė, ką galėjo, nes šie žmonės yra pavojingi.

- O tuo metu Dž.Baidenas paskambino į Kiniją ir paaiškino, kad jie nesilaiko „žmogaus teisių"... Kaip manote, jie susitars ar įtampa didės?

- Turint galvoje, kad niekas taip ir nepaneigė, jog Dž.Baideno sūnelis iš kinų gavo pusantro milijardo dolerių, manau, jog santykiai bus tiesiog puikūs... Beje, paskutiniame Davoso forume kinai aiškiai parodė, jog jų naudojamas visuomenės valdymo modelis atitinka beveik visą forumo šeimininko Klauso Švabo idėjų paketą - ne kas kitas, o kinai gali pasauliui pasiūlyti, kaip reikia taikyti socialinę inžineriją būsimoje K.Švabo utopijoje. Todėl manau, jog šie žmonės turi ideologinį pagrindą susitarti. Ir tai yra liūdniausia naujiena, kurią turime šią savaitę pranešti savo skaitytojams...

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s