Aukšto rango Kinijos ir JAV derybininkai antradienį telefonu aptarė siekį sparčiau įgyvendinti pirmojo etapo ekonominį sandorį, atskiruose pranešimuose paskelbė abi šalys, jų santykiams prastėjant keliais frontais.
JAV ir Kinija sandorį pasirašė sausį ir juo įtvirtino dalines paliaubas prekybos kare bei įpareigojo Pekiną per ateinančius dvejus metus papildomai importuoti 200 mlrd. dolerių vertės amerikietiškų prekių, tarp jų automobilių, įvairios įrangos, aliejaus ir žemės ūkio prekių.
Tačiau dėl COVID-19 pandemijos nepavyko įgyvendinti visų sandorio sąlygų, įskaitant minėtų prekių pirkimą.
Vašingtonas pranešime paskelbė, kad abi pusės skambučio metu „aptarė apie žingsnius, kurių Kinija ėmėsi, siekdama įgyvendinti sandoryje numatytus struktūrinius pokyčius“.
Šie pokyčiai, kaip nurodoma pranešime, užtikrina „geresnę intelektinės nuosavybės teisių apsaugą, panaikina kliūtis Amerikos bendrovėms finansinių paslaugų ir žemės ūkio srityse ir panaikina priverstinį technologijų perdavimą“.
Pranešime priduriama, kad abi pusės „mato pažangą ir yra įsipareigojusios imtis reikalingų žingsnių sandorio sėkmei užtikrinti“.
Pekinas atskirame pranešime teigė, kad „konstruktyvaus dialogo“ tarp abiejų pusių metu buvo „susitarta sukurti sąlygas ir atmosferą, tinkamą tolesniam pirmojo etapo Kinijos-JAV ekonominio ir prekybos susitarimo įgyvendinimui“.
Pirmojo etapo sandoryje pareigūnams numatoma kas šešis mėnesius atlikti padėties patikrinimus.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas pastarosiomis savaitėmis didina kritikos apimtis Kinijai prieš, kaip prognozuojama, sudėtingą kovą dėl perrinkimo, taip pat vis dažniau išgirstama klausimų dėl sandorio ateities ir antrojo etapo sandorio galimybių.
Įtampa tarp Kinijos ir JAV kyla dėl daugybės klausimų, įskaitant Pekinui pateiktus kaltinimus sukėlus pandemiją ir Kinijos politikos Sindziange ir Honkonge.
Pranešimų apie derybininkų skambutį sulaukta tuomet, kai Kinijos bendrovei „ByteDance“ priklausanti programėlė „TikTok“ patraukė JAV į teismą, siekiant pasipriešinti šalies sprendimui įvesti draudimą programėlės veiklai Jungtinėse Valstijose.
JAV teigimu, programėlę Kinija galimai naudoja federalinių darbuotojų sekimui, rinkimui duomenų, kurie vėliau gali būti panaudoti šantažui, ir JAV bendrovių šnipinėjimui.
Pati bendrovė tvirtina, kad niekada nėra perdavusi JAV vartotojų duomenų Kinijos vyriausybei, o Pekinas D. Trumpo veiksmus prieš programėlę vadina politiškai motyvuotais.