respublika.lt

Kas užims laisvą Anglijos vietą ES? (28)

2021 vasario 14 13:00:51
Vladas Vaicekauskas

Kas mane „koronos" dvasmečiu žavėjo? Sušiauštaplaukis Anglijos premjeras Borisas Džonsonas. Bral tu mano, koks lordiškai išdidus iš Didžiojo Briuselio politikos perono savais bėgiais, garsiai tūtuodamas ir lyg Popiežiaus konklavos metu pūsdamas baltus pergalės dūmus namo (!) išvairavo prašmatnųjį Anglijos Lokomotyvą.

×
nuotr. 1 nuotr.
Vokietijos kanclerė Angela Merkel. EPA-Eltos nuotr.


Džono pabėgimas

Iki pat posūkio mosavo senųjų Anglijos laikų kumštine vėliava, o mėlynąją, su baltomis amerikiniško skonio žvaigždutėmis ES vėliavą buvo susukęs ir šelmiškai perrišęs juodu siauru kaspinėliu...

***

Briuselio politikos perone pasilikę kiti Didžiųjų Lokomotyvų mašinistai tolstantį Džoną lydėjo kreivomis, į Vytautines panašiomis, šypsenėlėmis ir skandavo: pinigų maiše, alkūnes apsidaužęs sugrįši, bet tada ilgai šoksi pagal mūsų natas.

***

Vienuj viena atokiau stovėjo išmintingiausia Europos Moteris, giliai susimąsčiusi. Jos nejaudino nutolstantis Džonas, nei atsarginėje Briuselio politikos perono atšakoje kilęs mažųjų valstybėlių-priekabų sąmyšis: kur dabar reiks dėti savo paukštidžių kiaušinėlius ir šlaunikes, vištukių ir gaidelių kaulelius, pieno miltelių mišinius, sviestuotą sviestą, jautieną, bekonieną, sraiges, užmigdytų žvėrelių kailinėlius, pigią darbo jėgą, auksinių kviečių jūras.

***

Europos Moterį buvo apvaldęs Nerimas - tai išdavė dešiniosios rankos nevalingas virpėjimas - kas, Džonui pasitraukus, Didžiajame Briuselio politikos perone užims Anglijos vietą! Kandidatų, žinoma, atsiras, bet tarp jų Moteris nematė nė vieno, kuris savo ekonomine, finansine, karine galia ne tik prilygtų Londonui, bet ir gerokai sustiprintų stagnuojančią, „koronos" ir kivirčų nualintą Sąjungą. Galingą, federalinę Europos valstybę galima kurti tik stiprios ES pagrindu!

***

Ėmė darganoti. Briuselio politikos Lokomotyvų mašinistai, kiek palūkuriavę, susitarė susitikti tradicinėje atsisveikinimo vakarienėje - nė vienas nedrįso trikdyti savo mintyse nuskendusios Europos Moters.

***

Atsarginėje Briuselio politikos perono atšakoje, žemesnio rango valstybėlių-priekabų mašinistai taipogi ruošėsi atsisveikinimo su Džonu vakarėliui: cypė stumdomos kėdės, alasino moteriškės, Rasa, kaip įprasta, nurodinėjo, kur kam su kuo sėstis, latviai su estais ant stalo dėliojo nacionalinius sumuštinius, ponas G.Nausėda šnabždėjo į ausį generaliniam savo padėjėjui Krėpštai - ar tokią liūdną dieną pritiktų atkimšti specialiai pagaminto Alytaus šampano trilitrį...

***

Sužvarbusi Europos Moteris mostelėjo savo apsauginiams ir paliepė vežti tiesiai į Briuselio spec. oro uostą. Didžiųjų Lokomotyvų mašinistų vakarienė šįkart apsieis ir be manęs - pamanė.

***

Savo namuose Europos Moteris pavakarieniavo su šeima ir, kaip visada po sunkių Briuselio kelionių, tyliai pasišalino į savo kambarį. Mintis, kas galėtų užimti Anglijos vietą, nepaleido.

Naujas Nojaus tvanas

Europos Moteris svarstė: Briuselio sankcijos Rusijos neparklupdė, Ristūno nepažabojo. Suerzino. Įžeidė. Pažemino. Įsižeidęs ir pažemintas, smarkiai ginkluotas, Krymo negrąžino.

Naivu tikėtis, kad Kremliaus kritikas, šaunus vyras Aleksejus Navalnas, savų apnuodytas, vokiečių išgydytas, pargrįžęs Rusijon, kaip ir Baltarusijos disidentė Lietuvoje Sviatlana Cichanouskaja, su savo komandomis ir gausiais palaikytojais pajėgtų įveikti Maskvos ir Minsko antidemokratiškus režimus. Navalnas jau uždarytas.

***

Esminiai visų režimų lūžiai įvyksta prasidėjus skilimo procesams valdžių viršūnėse. Maskvoje ir Minske įtrūkimo ženklų nematyti. Abi valstybės pasauliui demonstruoja valdžios viršūnių ir galios struktūrų monolitą, ir tas monolitas patikimai veikia kaip visuomeninių judėjimų bangolaužis. Maskvoje ir Minske kylanti judėjimų banga dar per silpna bangolaužius trupinti. O Kinija - jau prie Europos durų. Milžiniškas Kinijos kapitalo antplūdis semia pasaulį.

***

Moteris paspaudė mygtuką ir kambarinės paprašė atnešti jos mėgstamos Havajų arbatos. Kiek apsiraminusi mąstė toliau.

„Korona" ir konfliktai ES ir Ameriką susilpnino, Kiniją - sustiprino. Sunkiai įsivaizduojamos aprėpties medicininių kaukių, pirštinių, chalatų, specialiųjų apsaugos kostiumų, plaučių vėdinimo aparatų gamyba su kaupu perpildė požeminius valiutinius Kinijos seifus. Nespėsime apsidairyti, ir pasaulinis pinigų tvanas plūstels atgal į Europą ir Ameriką, pakeliui daug ką nušluodamas ir sutrindamas. Ir šiam potvyniui atlaikyti Europa ir Amerika nėra pasirengusios.

***

Senolis Baidenas Ameriką, žinoma, išlaikys ir vairuos, o kas vairuos patį Baideną? Ir kiek ilgai vairuos? - nuo šios begėdiškos minties Moteris pasijuto nepatogiai. Ameriką ji visada gerbė ir siekė dalykiškos bičiulystės.

***

Kinija jau yra įveikusi tris ketvirtadalius įkalnės į galingiausios ir turtingiausios pasaulio valstybės sostą, - prisiminė Moteris savo patarėjo žodžius ir krūptelėjo: kas nutiks Europai ir pasauliui, kuomet išsikerojusi po žemynus Kinija švelniai už parankės pasiims Europos Sąjungos atstumtą Rusiją ir pakvies eiti drauge?

Bauginantys augantys skaičiai ir faktai

Moteris atsivertė jau ir anglų kalba išleisto Kinijos statistikos metraščio skyrių „Faktai ir skaičiai" (Europos Moteris visą savo politiką grindė skaičių ir faktų analize. Tuščius išvedžiojimus ji palikdavo Sąjungos plepiams.)

***

Kinija pirmajame 2020 metų ketvirtyje jau vartojo 64 procentus pasaulio aliuminio, 45 proc. - plieno, 45 proc. cinko, vario, nikelio, švino. Po žemynus išsiplėtusiai Kinijai žemės turtų prireiks vis daugiau...

***

Pasaulyje gyvena 7 milijardai 800 milijonų gyventojų. Kinijoje - 1,4 milijardo. 90 proc. visų gyventojų - kinai. ES senėja, tautiniu atžvilgiu - marga kaip genys. Kinija panaikino „vieno vaiko" licenciją, taigi gyventojų skaičius šoktels į viršų. Kinų tauta didės ir stiprės.

***

Kinijos 65 miestuose gyvena daugiau kaip milijonas žmonių, Europos Sąjunga teturi 17 milijoninių miestų. Pekine, pvz., gyvena 20,5 mln., Tiandzine - 13,5 mln., Šanchajuje - 13,5 mln. Šiame mieste veikia moderniausias ir didžiausias pasaulio konteinerių uostas.

***

Kinijos ekonominis potencialas 2008-2018 metais išaugo 3 kartus, karinės dešimtmečio išlaidos - 33 procentus. ES nesukrapšto nė 2 proc. nuo savo kapitalo.

***

Moteris ėmė ieškoti grafos „Cementas". Cementas - tai nauji miestai, milžiniškos gamyklos, ilgiausi pasaulyje tiltai, moderniausi jūrų uostai, oro uostai, autostrados, milijonai darbo vietų, modernios greitųjų geležinkelių atšakos...

***

Kinija vien per pastaruosius trejetą metų pasigamino 2,4 milijardo tonų cemento. Tiek cemento JAV nepagamino per visą XX amžių. Kinija jau nusitiesė 31 tūkstantį kilometrų geležinkelio greitkelių. Tiek greitojo geležinkelio bėgių neturi visas pasaulis kartu sudėjus. Kinija demonstruoja savo komunistinės ideologijos gebėjimus kurti moderniausias ir efektyviausias XXI šimtmečio valstybės valdymo vadybos technologijas. Europa skęsta tarpusavio rietenose ir vis labiau ir labiau atsilieka.

Kas išgąsdino V.Putiną

Atviras Kinijos siekis buvo greičiau ir giliau susibroliauti su Rusija. Tokiu atveju Rusijai, kaip silpnesnei valstybei, gali tekti pabrolio vaidmuo... Kinijai Europa per maža. Tad ES ir Rusija atliks atsispyrimo į pasaulio rinkų viešpatystę pakopos vaidmenį. Kas gi norėtų būti po padu? Todėl visai neatsitiktinai Vladimiras Putinas neseniai viešai pareiškė, kad Rusija norėtų labiau suartėti su Europos Sąjunga.

Idėja „fiks"

Ji kilo spontaniškai ir nudegino Moters širdį: ar nebūtų išmintinga ir racionalu, nelaukiant šimtmečio pasaulio jėgų persidalijimo finalo, atsilaisvinusią Anglijos vietą ES pasiūlyti... Rusijai. Žinoma, žinoma, pagal ES standartus viską aptarus, suderinus, sudėliojus. Netikėta mintis Moterį pribloškė stipriau, nei Džono pabėgimas.

Moteris vėl paprašė kambarinės stiklinės Havajų arbatos.

***

Paskelbus tokią idėją, Briuselyje kiltų baisus traškėjimas. Politinės Briuselio kurapkos iš baimės sukiš mažas galveles į purų sniegą, pentinuoti, bet raumenų mažai turintys, gaidžiai apšauks Moterį ES politikos išdavike. „Išdavikė" - baisus žodis, pamanė Moteris, vienu mirksniu gali nubraukti visus jos Europos Sąjungos stiprinimo nuopelnus.

***

Tačiau grūmojamai artėjančio pasaulio jėgų persidalijimo akivaizdoje kalbėti apie vieningą, klestinčią, saugią, demokratiškai patrauklią ES reikštų pasilikti utopiniuose apakimuose. Be Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos niekada nebus pilna Europa. Be ketvirtadalio savo kūno Europa šimtmečio jėgų persidalijimo momentu liks silpna žaidėja. Pasaulio perdalijimo politinių šachmatų mače centrinę vietą greta JAV ir Kinijos galėtų užimti tik suvienyta, pilna Europa.

***

Rusijai, Baltarusijai ir Ukrainai tapus ES narėmis, jų šalyse žymiai paspartėtų demokratiškėjimo, žmogaus teisių ir laisvių įsitvirtinimo procesai. Ukrainai ES prikūrė tiek perteklinių stojimo sąlygų, kad judėjimas Vakarų kryptimi bemaž sustojo, konfliktas, tiesa, aprimo, bet neužgeso - ten žūsta žmonės.

***

Europos Moteris pažvelgė į galinėje sienoje įsteigtą didžiulį, 27 ES valstybių vėliavėlėmis išpuoštą, elektroninį laikrodį, mažoji žaliai mirksinti rodyklė rodė pusę trijų nakties.

- Užteks, - pati sau pasakė Moteris. Mano Sąjungos likę Lokomotyvo mašinistai nedrįs prisiimti atsakomybės apjungti visos Europos valstybes net pasaulio persidalijimo akivaizdoje. Galbūt idėjai „fiks" pritartų prancūzas Makronas, dar trys keturi drąsesni vyrai. Likusieji atsipeikės, kai kiniškasis antplūdis ims semti jų duris. Pastaruoju metu per ilgai susipainiojusi su „Brexit" Europa ėmė vėluoti - pasaulio kaita mus stipriai lenkia, jei nesusigriebsime, paskęsime tolyn nuėjusiųjų dulkėse.

***

Viešai paskelbti „fiks" idėją - Anglijos vietą užleisti... Rusijai - ko gero, nebepakaks jėgų. Verčiau atsidėsiu pigių Rusijos dujų vamzdžiui, kuris greit greit išlįs Vokietijos žemėje. Pigios dujos plūstels kaip ozonas nuo „koronos" ir „Brexit" perturbacijų apsilpusiai Vokietijai... Gerai, kad spėjome įkurti privačią vamzdžio tiesimo bendrovę. Rusijos ir mūsų privačios bendrovės nuo komercinio projekto nuplovė politines apnašas. Tai bus mano atsisveikinimo su ES dovana Tėvynei, - spėjo pamanyti Moteris ir patogiai įsitaisiusi anų laikų plačioje lovoje ėmė grimzti į palaimingos pensionės sapnus. Nevalingai trūkčiojusi dešinioji ranka nurimo. Europoje aušo darganotas, murzinas „koroninis" rytas.

***

Ištuštėjo Briuselio politikos peronas - skaniai pavakarieniavę, pasilinksminę, saldžiai išsimiegoję mažųjų ir didžiųjų politikos Lokomotyvų mašinistai skrido namo taip ir nesupratę, kas laukia ES pasaulio, pabėgus Džonui šimtmečio jėgų persidalijimo mačo išvakarėse.

 

Naujausios žinios

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (28)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PADARINIAI: pietinėje Belgijos dalyje – prancūzakalbėje Valonijoje – prasidėjo šiukšlių krizė - po smarkių potvynių, kilusių liepos 14-16 dienomis, regione perpildyti visi sąvartynai, ir statybinių šiukšlių kalnai ėmė dygti nenaudojamoje automobilių magistralėje A601.

  • KOVA: antradienį Graikijos ugniagesiai kovoja su dideliu miško gaisru šiauriniame Atėnų priemiestyje, jo dūmai juntami šalies sostinėje - ugnis šėlsta Dioniso municipaliteto miško masyve, netoli Galinio kaimelio, rajone tarp Stamatos ir Rodopolio gyvenviečių.
  • STIPRUS: pirmadienį Indonezijoje, prie Sulavesio salos pakrantės, įvyko 6,2 balo žemės drebėjimas, pranešė JAV geologijos tarnyba, tačiau perspėjimų dėl cunamio grėsmės nebuvo.
  • KOSMOSE: šeštadienio vakarą virš pietinės Norvegijos naktinį dangų nušvietė didelis meteoritas, sukėlęs bangą pranešimų net iš Švedijos apie pastebėtą dangaus kūną, pranešė vietos žiniasklaida.
  • SIAUTĖJA: miškų gaisras, kilęs už maždaug 100 km į vakarus nuo Barselonos, sunaikino 1 100 hektarų miško ir dirbamos žemės, sekmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė Katalonijos miškų komisija.
  • GĄSDINO: Filipinus šeštadienį supurtė stiprus žemės drebėjimas, pranešė JAV Geologijos tarnyba (USGS), tačiau jis įvyko giliai po žeme, todėl vietos pareigūnai teigė nesitikintys daug žalos.

  • SKĘSTA: potvyniams apėmus dalį Vidurio Kinijos teritorijos, penktadienį, pasitelkiant savadarbius tiltus, buvo evakuojami kaimų gyventojai - tai daroma dėl šalies rytinės pakrantės link artėjančio taifūno, kuris gali sukelti dar didesnius potvynius.
  • TRANSPORTAS: Europoje antrą šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, padvigubėjo naujų elektra varomų transporto priemonių pardavimai, penktadienį nurodė Europos automobilių gamintojų asociacija (ACEA).
  • ATIDARYMAS: Grikapalyje penktadienį buvo atidaryta didžiausia pagal pagamintos vienoje vietoje elektros kiekį nutolusi saulės elektrinė Lietuvoje, kurios galingumas yra 3,35 MW - platforma nuo jau egzistuojančių skiriasi tuo, kad „SoliTek“ modernių technologijų dėka vartotojams užtikrinama 35-40 proc. efektyvesnė elektros generacija ir dvigubai mažesnė kaina už elektros energiją.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikia kaliniams, priklausomiems nuo narkotikų, vietoj pagalbos dalinti švirkštus ir adatas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jeigu Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už kurią partiją balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +22 C

+16 +22 C

 

+15 +21 C

+21 +29 C

+19 +28 C

 

+18 +20 C

0-9 m/s

0-10 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos