Vokietijos vidaus reikalų ministras Horstas Zehoferis (Horst Seehofer) vakar netikėtai pareiškė, kad didėjantis į Graikijos salas atvykstančių „pabėgėlių“ skaičius gali signalizuoti apie tai, kad ateityje Europa sulauks dar didesnio migrantų srauto nei būta 2015 metais migracijos krizės metu.
Apie tai jis paskelbė prieš vizitą į Turkiją ir Graikiją, kur aptars dėl migracijos kilusią įtampą. Atėnai praėjusį mėnesį perspėjo, kad iš Turkijos į Graikiją atvyksta vis daugiau vadinamųjų „pabėgėlių“.
H.Zehoferio komentarą išspausdino Vokietijoje leidžiamas laikraštis „Bild am Sonntag“. Ministras paprašė ES partnerių šalių parodyti daugiau „solidarumo“ migracijos klausimui spręsti.
„Privalome padėti Europos partnerėms kontroliuoti ES išorinių sienų apsaugą. Per ilgai palikome jas dirbti vienas, - teigė H.Zehoferis. - Jei to neįgyvendinsime, sulauksime tokios pat migrantų bangos, su kokia teko susidurti 2015 metais, o gal ir dar didesnės, nei būta prieš ketverius metus.“
Dauguma nelegalių migrantų mėgina įveikti maršrutą, besidriekiantį nuo Turkijai priklausančių Egėjo jūros krantų iki Graikijos salų. Tai šiuo metu populiariausias būdas patekti į Europą. 2016 metais pasirašytu susitarimu Ankara įsipareigojo neleisti migrantams keliauti į bloko šalis. Už tai ES narės „pabėgėliams“ Turkijoje pažadėjo skirti 6 milijardų eurų paramą.
H.Zehoferis teigė, kad dirbs išvien su išrinktąja Europos Komisijos pirmininke Ursula fon der Lejen (Ursula von der Leyen) ir sieks „padaryti viską, kas yra jo valioje, kad ES nebekartotų praeities sprendimų“.
Migracijos eksperto Dainiaus Paukštės komentarasJeigu tokio rango politikas kalba, vadinasi, kažką žino. Gal kažkas ruošiasi, kaip kažkada Angela Merkel, vėl pakviesti į Europą migrantus... Ministras, matyt, turi duomenų, neskaitant tokių dalykų, kaip karinių veiksmų Artimuosiuose Rytuose suintensyvėjimas, apimant vis daugiau šalių, arba kokios nors klimato katastrofos...
O kad vis daugiau atvykėlių pasirodo graikų salose, nieko nuostabaus. Kai yra tokia „bedantė“ politika, tai jų tik daugės. Niekas nieko nedaro, kad aiškiai reglamentuotų šį procesą. Kiekvienas migrantas turi tiksliai žinoti, kokie jiems taikomis reikalavimai ir kokiomis sąlygomis jie čia galėtų patekti. Bet dabar jokio teisinio reglamentavimo nėra, o Dublino konvencija, kuri kažkada visa tai reguliavo, praktiškai sunaikinta arba visiškai ignoruojama. Todėl ir sakau, kad galbūt atsiras antroji ponia A.Merkel, kuri pasakytų, kad „mes priimsime visus“...
Nėra susikalbėjimo. Blogiausia, kad ir rinkimai į Europos Parlamentą nieko nepakeitė - nėra pakankamai sveikai mąstančių jėgų, kurios sugebėtų iškelti migracijos reguliavimo klausimą: ar Europa pagaliau gali apsispręsti, ko ji nori iš šio proceso? Ar kažką darome, ar ne? Ar stipriname savo sienų apsaugą, ar paliekame viską likimo valiai?..
Sienų perimetras labiausiai pažeidžiamas Europos pietuose, bet ir šiaurėje nesame saugūs. Antai net Baltarusijoje, su kuria Lietuva ribojasi, intensyviausios migrantų krizės laikais klajojo apie porą milijonų migrantų, bet kada pasirengusių patekti į Europą. Jų ir dabar visur pilna, tik klausimas - kas ir kada paskatins šį procesą. Todėl reikalingi įstatymai, kurių dabar nėra. Tai yra pirmas dalykas, nuo kurio reikia pradėti kalbėtis.