respublika.lt

Kas ieško naujo karo Ukrainoje?

(1)
Publikuota: 2021 lapkričio 24 11:04:41, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 3 nuotr.
Ukrainiečiai šiomis dienomis pagerbia Maidano aukas, tačiau gali būti, kad artėja nauja tragedija. EPA-Eltos nuotr.

Štai „Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ) rašo, jog Amerika, Vokietija ir Ukraina susirūpinusios Rusijos karinių dalinių judėjimu sienos link. Tačiau jų nuomonės skiriasi dėl to, ar reikia laukti naujo Ukrainos užpuolimo, kaip tai buvo 2014 metais: Vašingtonas konkrečiai įžvelgia tokią galimybę, nors tiek Berlyne, tiek Kijeve manoma, kad Maskva tiesiog mėgina gąsdinti ukrainiečius.

 

JAV valstybės sekretorius Entonis Blinkenas prieš daugiau nei savaitę pareiškė esąs sunerimęs dėl rusų karinio aktyvumo pasienyje ir teigė, jog Rusija gali padaryti rimtą klaidą, kartodama tai, ką ji padarė 2014 m., kai sukoncentravo pajėgas pasienyje ir įsiveržė į suverenios Ukrainos teritoriją.

Beje, vokiečių spaudoje pasirodė žinutė, jog Vašingtonas labiausiai tikisi rusų invazijos gruodžio mėnesį, kai Rytų Europoje užšals žemė ir tankai neskęs purve.

„Vašingtone ir Berlyne pastebėjo, jog Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sugriežtino savo poziciją Ukrainos atžvilgiu. Anksčiau buvo manoma, jog tik formalus šalies įstojimas į NATO Maskvos suvokiamas kaip raudona linija, tačiau spalio mėnesį V.Putinas pareiškė, kad net jeigu Ukraina niekada neįstos į NATO, Vakarų karinė ekspansija ten kelia grėsmę Rusijai", - rašo FAZ.

Įdomu, kad praėjusią savaitę V.Putinas vėl prabilo apie „raudonas linijas" ir pareiškė, jog Vakarų partneriai eskaluoja konfliktą, siųsdami Kijevui „letalinę" ginkluotę ir vykdydami provokacines pratybas Juodojoje jūroje.

FAZ akcentuoja, jog Rusija daugiau nenori taikstytis su įprastomis amerikiečių ir britų pratybomis drauge su Ukraina bei JAV nuolat pristatomais ukrainiečiams moderniausiais prieštankiniais ginklais.

Vakarų spaudoje daugiau nerimo dėl to, jog Rusija stiprina karinį kontingentą pasienyje su Ukraina, o amerikiečiai netgi išsakė viešą susirūpinimą šiuo klausimu.

Komentuoja politologas Vadimas Volovojus:

Anksčiau tai buvo ukrainiečių žaidimas: rusai nuolat puola, bet niekaip neužpuola - tokios kalbos buvo siejamos su Ukrainos vidaus politinėmis kovomis. Tačiau įdomiausia yra tai, kad dabar į „Rusijos grėsmės" eskalacija itin aktyvai įsijungė Vakarai, o ypač Jungtinės Valstijos. Pirmiausia JAV žiniasklaida puolė rašyti, kad Ukrainos pasienyje „telkiasi Rusijos pajėgos" - tuomet pasirodė kažkoks Ukrainos atstovas iš Gynybos ministerijos ir pasakė, kad „mes nematome Rusijos pajėgų telkimosi"... Netrukus Ukrainos delegacija nuvyksta į Ameriką ir retorika staiga pasikeičia - paaiškėja, kad ir ukrainiečiai jau mato ten rusų pajėgas...

Žinoma, konfliktą ten galima pradėti nors rytoj - visada galima pasakyti, kad ana štai pusė pradėjo šaudyti ir jau po pusvalandžio niekas net neprisimins, nuo ko viskas prasidėjo: rusai kaltins Vakarus, Vakarai - rusus ir pan.

Tačiau, kaip minėjau, šį diskursą pradėjo formuoti amerikiečiai. Maskvai šis konfliktas tokiu metu itin nenaudingas ir pirmiausia dėl to, kad niekaip nesibaigia „Nord Stream 2" vamzdyno sertifikacijos klausimas, o konflikto atveju šis projektas apskritai gali būti uždarytas. Nėra jokios logikos jiems veltis į konfliktą, kad įvestų papildomas sankcijas ir sukurtų dar daugiau problemų.

O štai kitoje pusėje vaizdas yra labai prastas: Ukrainoje dabar yra energetinė krizė, pinigų nėra, vyrauja vidaus politinės rietenos, o Volodymyras Zelenskis susipyko su oligarchais... Kur bepažvelgsi - visur blogai. Paprastai, kai šitaip yra blogai, karas dažnai tampa kaip paskutinis variantas, siekiant užgožti visas kitas problemas - kokios gali būti problemos, kai rusai puola...

Kodėl konfliktas gali būti reikalingas Vakarams ir pirmiausia - Amerikai? Paprasčiausias paaiškinimas būtų toks: JAV elitas iki šiol yra susiskaldęs, jokios vienybės ten nėra, net „Nord Stream 2" klausimu. Džo Baidenas (Joe Biden) gal ir susitaikė su tuo vamzdžiu, bet nebūtinai su tuo sutinka kiti veikėjai iš vadinamosios giluminės valstybės, turintys daug įtakos Valstybės departamente ar Pentagone. Todėl jie galimai svarsto dar kartą panaudoti Ukrainą savo interesams, tikintis, kad konflikto atveju galbūt pavyks uždaryti ir šį projektą. Neatmesčiau galimybės, kad jie tikisi pakariauti svetimomis rankomis, bet „mažu krauju", t.y. rusai, tarkime, užims tik Lugansko ir Donecko sritis, tuomet bus galima sakyti - štai, agresija, karas, stabdykite dujotiekį, skelbkite sankcijas ir pan. Tik bijau, kad čia gali būti apsiskaičiuota, kaip jau nutiko Gruzijoje, kur atsirado Tbilisiui nepavaldžios Abchazija su Pietų Osetija. Todėl rusai gali ir Kijeve atsirasti, ir Ukrainos valstybingumą, kaip tokį, panaikinti... Tai yra labai pavojingas žaidimas ir artimiausiais mėnesiais čia viskas spręsis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gyventojai turėjo gauti pavojaus signalus dėl į Lietuvą įskridusios skraidyklės iš Baltarusijos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +18 C

+12 +22 C

+14 +21 C

+22 +25 C

+18 +27 C

+20 +22 C

0-4 m/s

0-7 m/s

0-4 m/s