respublika.lt

Kalnų Karabache laimėjo Rusijanuotraukos (55)

2020 lapkričio mėn. 15 d. 07:00:39
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai" komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

×
nuotr. 9 nuotr.
Nors labiausiai džiaugiasi Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas, manoma, kad daugiausia Karabacho konflikte laimėjo Vladimiras Putinas. EPA-Eltos nuotr.


- Kai kurioje Rusijos žiniasklaidoje piktinamasi, jog kare dėl Karabacho „Rusija išdavė Armėniją". Kas, jūsų manymu, laimi dabartinėje situacijoje?

- Šiame konflikte tokią situaciją inicijavo ir jai vystytis sąmoningai leido Rusija, suderinusi visus reikalingus klausimus su Azerbaidžano prezidentu Ilhamu Alijevu. Todėl Rusija čia yra vienintelė, kuri turi apčiuopiamos naudos. Lygiai taip pat, kaip, sukursčius konfliktą tarp abchazų ir gruzinų, atsirado rusų bazės Abchazijoje, sukursčius konfliktą tarp osetinų ir gruzinų, atsirado Rusijos bazės Gruzijos teritorijoje, kurios 2007 m. ten buvo sėkmingai „išbarškintos"... Taip ir čia: sukursčius armėnų ir azerbaidžaniečių konfliktą, išskyrus 102-ąją karinę bazę, esančią Armėnijoje, atsiranda papildoma rusų karinė bazė Karabacho teritorijoje, siekiant įtvirtinti savo karinio kontingento buvimą Užkaukazėje. O Užkaukazė yra be galo svarbus regionas įvairiais požiūriais, įskaitant ir angliavandenilių bei energijos nešėjų tranzito klausimus. Taigi, šiandien sėdėdami Karabache, rusai gali sėkmingai kontroliuoti šiuos srautus, kas jiems sukuria daug naudos. Amerikiečiai šią situaciją pramiegojo ir nors Nikolui Pašinianui buvo duoti gražiausi pažadai („mes jus apginsime ir neleisime jūsų skriausti"), šiandien rusai baigia atsikratyti jiems nepatogaus provakarietiško lyderio Armėnijoje.

- Sakoma, kad N.Pašinianas ir visa jo aplinka yra tiesiog spekulianto Džordžo Sorošo statytiniai, todėl rusams jis nebuvo priimtinas...

- Apie ką aš ir kalbu. N.Pašinianas yra gana provakarietiška persona. Jungtinių Valstijų rinkiminėje priešpriešoje jis buvo aiškiai angažuotas už demokratų kandidatą, todėl mūsų bičiulis Donaldas Trampas ir nesiėmė ypač ryškių jo gelbėjimo operacijų, tik pagrasė mažuoju piršteliu, kaip kadaise V.Putinui, kad jis nesikištų į Amerikos rinkimus... Maždaug taip buvo pasakyta ir šiuo atveju: „Neskerskite labai stipriai vienas kito..." Rezultatas yra toks, kad JAV vidinės problemos apsprendžia net ir tokius, atrodytų, tolimų regionų klausimus. Tačiau atsakymas yra vienas: šioje situacijoje vienintelė, kuri susirinko visus kozirius, yra Rusija.

- Tačiau yra nemažai manančių, kad Užkaukazėje iniciatyvą perėmė Turkija, kuri ten esą kontroliuoja situaciją ir pan. Kaip argumentas nurodomas ir faktas, jog netgi Rusijos „taikdarių" derybininkai važiuoja į Turkiją derėtis, o ne atvirkščiai. Kiek tiesos tokiuose pasvarstymuose?

- Visiški niekai. Turkai vargais negalais išsimušė sau galimybę dalyvauti šio konflikto stebėjimo struktūrų veikloje. Azerbaidžanas taip pat negavo to, ką būtų gavęs, jeigu konfliktui būtų leista pagyvuoti dar kokį mėnesį... Azerbaidžanas gavo tik tas teritorijas, kurios jam ir taip priklausė ir plius kelis gabalus Karabacho, išsaugant galimybę grįžti prie šios temos po ketverių metų, paprašant rusų išeiti ir pan. Bet, žinoma, šis klausimas per 4 metus nebus išspręstas, kaip jis nebuvo išspręstas ir per paskutinius 26 metus. Vadinasi, mes turime dar vieną labai efektyviai įšaldytą konfliktą, kurį bet kada galima reanimuoti, o tuomet ir vėl patrankėlės iš abiejų pusių pradės šaudyti visu tempu... O geopolitinės situacijos valdymas per užšaldytus konfliktus yra tiesiog Rusijos vizitinė kortelė. Kur nepažvelgsi - visur pamatysi tą patį: Padniestrė, Ukraina, Užkaukazė, Sirija, Libija ir t.t. Taip, rusai daug kur įstrigę, tačiau kontroliuoja situaciją.

- Tuomet užmeskime akį į niekaip nesibaigiančių Amerikos rinkimų situaciją. Jeigu vis dėlto Džo Baideną (Joe Biden) inauguruos prezidentu, kas keisis JAV politikoje?

- Aš iki šiol negalėčiau taip drąsiai teigti, jog Dž.Baidenas bus inauguruotas. Balsų skaičiavimas dar nebaigtas ir tik labai angažuoti valstybių lyderiai galėjo padaryti ypatingą netaktą, pasveikindami žmogų, kurio prezidentu nepripažino netgi jo paties valstybinės struktūros... O tai reikėtų traktuoti tik kaip grubiausią kišimąsi į Jungtinių Valstijų rinkimus. Na, o kas gali keistis? Štai dabar esu Varšuvoje ir lenkai čia pergyvena, kad Dž.Baidenas palankiai tūpčios aplink seną V.Putino projektą „Šiaurės vamzdelis 2" ir čia verta prisiminti, ar visos tos nuodėmės, kuriomis buvo kaltinamas D.Trampas, nėra iš vienos lietuviškos patarlės, kad kitą tepa tuo, kuo pats kvepia... Na, o kaip čia nepriminus visų Baidenų šeimynėlės korupcinių istorijų Ukrainoje, žaidimėlių Kinijoje, o taip pat pinigėlius, pervestus iš Maskvos mero žmonos sąskaitų į Dž.Baideno rinkimines sąskaitas - manau, šitokia „efektyvi" veikla tęsis ir toliau. Žinoma, jeigu parduodamas JAV žmonių interesus jis oficialiai bus pripažintas, kaip gavęs tų pačių žmonių palaikymą... Toliau, žinoma, bus dideli kiekiai demonstratyvaus antirusiškumo, tačiau tik žodžiais, nevykdant jokios realios veiklos. Faktiškai pakanka pažvelgti į 8 liūdnai pagarsėjusio B.Obamos valdymo metus, per kuriuos buvo leista Rusijai užsiauginti tokius ragus, kad šiandien NATO lyderiai nelabai žino, kaip su tuo dorotis - kas tuo netiki, tegul pirmiausia pažvelgia į Ukrainos problemas, Krymo okupaciją ir pradėtą karą Donbase. Tuomet bus aišku, jog „pasaulio policininkas" šiek tiek per ilgai deginosi saulėje ir užmigo... Taigi mes turime dar vieną užšaldytą konfliktą savo panosėje...

- Bet užtat pas mus visi džiaugiasi, kad smarkiai pagerės JAV santykiai su Europos Sąjunga... Tikriausiai jie visi teisūs?

- Ką reiškia „pagerės santykiai"? Žinoma, pirmiausia tai reikš, jog Jungtinės Valstijos užmerks akis į daugybę dalykų, iš kurių maitinasi atskiros stambios finansinės grupuotės Europos Sąjungoje. Tai reiškia, kad dar suintensyvės Kinijos invazija į Europą, o D.Trampas vykdė antikinišką presingą visose teritorijose, įskaitant ir Europą. Žinoma, kažkam bus leista maitintis Europos ateities sąskaita. Dar vienas aspektas: D.Trampo vykdyta politika, stabdanti nelegalią imigraciją, davė rimtus postūmius ir Europai, todėl dabar greičiausiai vėl bus grįžta prie pseudoliberalizmo, kuomet kiekvienas, kuris turi barzdą ir garbina alachą, bus apdovanojamas butu ir papildomu išlaikymu Prancūzijoje. Nes labai nedaug tereikėdavo pastangų žmogui, norint gauti valstybinį išlaikymą Prancūzijoje - pakakdavo papasakoti pasaką, jog jis yra persekiojamas... Aš asmeniškai pažįstu daugybę tokių žmonių ir netgi pradėjau galvoti, jog padariau klaidą, kad pats nesikreipiau, nes barzdą turiu, pasiskelbti persekiojamu taip pat galiu, o dėl geros pensijos galima garbinti ir alachą... Taigi Europa vėl paskęs „pabėgėlių" srautuose, o dama, perimanti Angelos Merkel pozicijas Vokietijoje, nebus labai priešiška tokioms liūdnoms tendencijoms... D.Trampas, kaip žinoma, viešai kritikuodavo A.Merkel dėl jos imigracinės politikos, nes, matyt, jautė savo gyslomis tekančio vokiško kraujo šauksmą - jam nebuvo tas pat, ar šviesiaplaukės vokietaitės bus prievartaujamos mano minėtų barzdočių armijos... Todėl jis kūrė tam tikrą pasipriešinimą visai šiai svetimų Europai kultūrinių idėjų invazijai. Žinoma, jeigu Dž.Baidenas taps prezidentu, šiam pasipriešinimui ateis galas ir, matyt, viskas pavirs tik į švilpuką, kurį neseniai taip gražiai papūtė ir Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron) - visas garas bei „kovos įkarštis" pro tą švilpuką ir iškeliavo į dausas...

- O galbūt Dž.Baidenas nuvers žiaurųjį Batkos režimą Baltarusijoje? O tada ten bus sukurta demokratija, kuri suklestės budrioje mūsų priežiūroje?

- Žinoma, pirmiausia ten atsiras koks nors Dž.Baideno pusbrolis arba sūnėnas, kuris mikliai įsidarbins Minsko didžiųjų sunkvežimių gamykloje direktoriumi komercijai... Ir Batka iškart bus laimingas, mokėdamas jam solidžią algą... Mes puikiai prisimename ir „sėkmingą" „Mažeikių naftos" pardavimą, kurio užkulisiuose taip gražiai šmirinėjo Madlenos Olbrait (Madeleine Albright) šešėlis. Deja, į istoriją tai pateko kaip viena šlykščiausių Lietuvos išvogimo aferų... Čia bus lygiai tas pat - demokratai niekada nesibodėjo „pagalbos" iš trečiojo pasaulio šalių...

- Gaila, bet negirdžiu jūsų balse optimizmo...

- Aš tikiu asmenybės vaidmeniu istorijoje. Galvoti, jog Dž.Baidnas turi tam tikrą idėjų komplektą ir kovingą charakterį toms idėjoms įgyvendinti, netenka. Nes netgi rinkiminėje kampanijoje jis apie tai menkai ką išstenėjo. Taigi, jis nori, jog mes patikėtume juo, kaip efektyviu JAV vadovu, tegul jis pasako, ką konkrečiai darys. Antra vertus, jau dabar aišku, kad įgyvendinti tokius užmojus, kuriems ryžosi D.Trampas, reikalingas brutalus charakteris. Malonus diedukas Dž.Baidenas nepanašus į žmogų, kuris galėtų laužyti svetimus biznius ir grandiozinius projektus, kuris būtų linkęs pastatyti į vietą pirmąja pasaulio galybe tampančią Kiniją ir kuris aiškiai susivoktų JAV santykiuose su Rusija ar kitomis Azijos galybėmis...

 

 

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (55)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. GODOS PRIE SUSKILUSIOS „GELDOS”
2. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
3. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
4. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
5. Vitas TOMKUS: JUOKAI JAU BAIGIASI, arba TEGYVULIUOJA PIDERALDEMOKRATIJA!
6. Globalistai atims mamą ir tėtį
7. Po vakcinos nuo COVID-19 - mirtis
8. N.Venckienė: Jie teisia, o aš vaidinu, kad tikiu
9. Algimantas Rusteika: Bakalaurų vyriausybė pasiilgo Rusijos
10. Po vakcinos nuo COVID-19 - mirtis
11. Globaliame pasaulyje nekorektiška vadintis lietuviu
12. Laukėt, kad Dulkys virusą patvarkytų?
13. Didina pensijas, o jos vis nekyla (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
14. Ką jie dabar pasakytų žuvusiųjų artimiesiems?
15. Prieš 30 metų dėl laisvės buvome pasiruošę viskam
16. Nesiskiepysi nuo COVID-19 - greitai lėksi iš darbo?
17. Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu
18. O.Strikulienė: KAPITOLIJAUS ŠTURMĄ INICIJAVO NE TRAMPAS
19. O jeigu karas?
20. Policijos veteranai užsigeidė privilegijų
21. Vitas TOMKUS: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vakarams bus labai blogai, Lietuvai - tik blogai
23. Zigmas Vaišvila: Siaubiamiškio pasaka Nr.2 („Siaubiamiškio pasakų kūrėjas ir jo alaviniai kareivėliai")
24. Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
25. Lengviau sukurti vakciną nuo Covid-19, nei ištirti bylą (su Vito TOMKAUS trigrašiu)

Dienos klausimas

Ar stebėsite išrinkto JAV prezidento Dž.Baideno inauguracijos ceremoniją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar karantinas pakeitė Jūsų apsipirkimo įpročius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-15 -13 C

-3 +1 C

 

-2 +1 C

-3 +2 C

+2 +4 C

 

+2 +4 C

1-6 m/s

1-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2132 PLN - 4.5352
RUB - 89.4400 CHF - 1.0769
GBP - 0.8910 NOK - 10.3423

Nuorodos