respublika.lt

Kalama į galvą, kad Izraelis visada teisus

(301)
Publikuota: 2024 rugsėjo 30 07:38:58, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 2 nuotr.
Per aukšto rango„Hezbollah“ vado Ibrahimo Al-Kubaisi laidotuves Beirute„Hezbollah“ kovotojai buvo kupini ryžto kovoti toliau. EPA-Eltos nuotr.

JAV nepritaria galimai Izraelio sausumos operacijai Libane ir planuoja imtis konkrečių veiksmų, kad būtų užkirstas kelias tolesniam eskalavimui, pranešė AFP, remdamasi aukštu JAV pareigūnu. Nepaisant to, įtampa regione auga ir žuvusiųjų kasdien daugėja. Kas vyksta Artimuosiuose Rytuose ir kaip tai reikėtų vertinti, „Respublika" kalbėjosi su muftijumi Aleksandru Begansku.

 

Libanas ant naujo karo slenksčio

Nepaisant augančio pasaulio nepritarimo, Izraelis ir toliau vykdo didžiulius antskrydžius prieš Libaną, kurių taikiniai, kaip teigia Izraelio gynybos pajėgos (IDF), yra susiję su „Hezbollah". Radikali šiitų grupuotė, įsikūrusi Libane ir remiama Irano, yra pripažinta teroristine organizacija JAV, Vokietijoje ir kitose šalyse. „Hezbollah" reguliariai apšaudo Izraelį iš Libano ir remia „Hamas" kovotojus, su kuriais Izraelis kariauja Gazos Ruože.

Europos Sąjungos vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Žozepas Borelis (Josep Borrell) tai, kas vyksta pietų Libane, apibūdino kaip „karo situaciją". Nuo pirmadienio, rugsėjo 23 -osios, Izraelis vykdo „prevencinę karinę operaciją" ir atakuoja taikinius Pietų Libane bei Bekaa slėnyje, kurie laikomi „Hezbollah" kovotojų tvirtove. Nukentėjo ir kitos šalies sritys. Remiantis IDF įrašais socialiniame tinkle X, Izraelio armija sėkmingai atakavo 300 „Hezbollah" priskiriamų taikinių.

Rugsėjo 24 d. po tikslinio smūgio Libano sostinei Beirutui vienas iš „Hezbollah" karinio sparno vadų, šios grupuotės raketų pajėgų vadas Ibrahimas Al-Kubaisi, žuvo, pranešė IDF spaudos tarnyba. Pasak Izraelio kariuomenės, jis daugelį metų buvo atsakingas už raketų atakas prieš Izraelį ir teroristinių išpuolių planavimą.

Libano sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, per Izraelio antskrydžius žuvo apie 500 žmonių, tarp jų - 60 moterų ir 40 vaikų. Daugiau nei 1600 žmonių buvo sužeisti. Izraelio kariuomenė saugumo sumetimais paragino šalies pietų gyventojus palikti namus. Dešimtys tūkstančių gyventojų pabėgo į Beirutą arba išvyko iš šalies.

Nepaisant atakų, „Hezbollah" kovotojai ir toliau siunčia raketas į Izraelį. Rugsėjo 25 d. raketa pirmą kartą pasiekė Tel Avivo sritį, tačiau ją numušė Izraelio oro gynyba. Dieną prieš tai kovotojai šiaurės Izraelio kryptimi paleido daugiau nei 270 raketų. Haifoje, Nazarete ir kituose miestuose aidėjo sirenos. Izraelio vyriausybė iki rugsėjo 30 dienos paskelbė ypatingą padėtį visuose šalies regionuose.

Ar Izraeliui pavyko susilpninti „Hezbollah"?

Tačiau ar Izraeliui pavyksta pasiekti savo tikslus? Karine prasme Izraelis akivaizdžiai padarė didelę žalą „Hezbollah". Organizacija yra „labai susilpnėjusi", JAV atstovą Vašingtone citavo naujienų kanalas CNN. Tokią išvadą padarė ir Beirute gyvenantis žurnalistas Ronis Čatahas, vedantis tinklalaidę „The Beirut Banyan". Greičiausiai grupuotė prarado didelę dalį ginklų, kuriuos įsigijo pastaraisiais metais. Tai taikoma specialiosioms tarnyboms, „Hezbollah" karinei žvalgybai ir kariniam potencialui, jau nekalbant apie ryšio sistemą, kuri veikia per pranešimų gaviklius ir racijas", - interviu DW teigė R.Čatahas.

Kaip ir kokiu mastu teroristinė organizacija buvo susilpninta, šiuo metu tiksliai nustatyti neįmanoma, teigiama rugsėjo 23 dieną paskelbtame Izraelio laikraščio „Jerusalem Post" straipsnyje. Jame nagrinėjamos kelios galimybės: „Hezbollah" arba prarado dalį savo raketų paleidimo įrenginių ir šiuo metu dėl nuostolių negali koordinuoti jų veiklos, arba tiesiog dar neišnaudojo visų savo raketų pajėgumų. Ji vis dar turi didelį raketų arsenalą, tačiau tai nereiškia, kad kovotojai turi reikiamų pajėgumų jas paleisti. Kol kas susidaro įspūdis, kad IDF pavyko iš dalies sunaikinti šiuos „Hezbollah" pajėgumus.

Libaniečių požiūriai išsiskyrė

Su „Hezbollah" susiję leidiniai aiškiai palaiko organizaciją ir jos veiksmus. Tačiau kitose žiniasklaidos priemonėse „Hezbollah" lyderis Hasanas Nasralahas buvo griežtai kritikuojamas. Libano laikraštis „An-Nahar" praėjusį sekmadienį paskelbtame komentare apkaltino H.Nasralahą smarkiai susilpninus Libano visuomenę. Todėl „Hezbollah" neturėtų stebėtis, kad kai kurie libaniečiai džiaugiasi tuo, jog kovotojai yra atakuojami. H.Nasralahas turėtų persvarstyti savo sprendimą pradėti karą, rašoma straipsnyje, nes libaniečiai už tai sumokės didelę kainą.

„Hezbollah" turi stiprią rėmėjų bazę Libane, kurie tiki, kad organizacijos kova yra teisinga, - teigia R.Čatahas. - Bet nemanau, kad pastaruoju metu ši parama augo. Tiesa, ji nesumažėjo bei buvo jaučiama didelė užuojauta žuvusiems civiliams. Gali atsitikti taip, kad tokioje situacijoje suvokimas kiek pasikeis ir žmonėms prabus solidarumo su kovotojais jausmas."

Daugelis libaniečių praėjusios savaitės pranešimų gaviklių sprogdinimus suvokė kaip išpuolį prieš visus šalies gyventojus. Jie užjaučia žuvusius civilius.

Laikraštis „Asharq al-Awsat" pranešė, kad daliai Libano visuomenės susidaro įspūdis, jog Iranas vis labiau atsiriboja nuo „Hezbollah". „Libano žmonės mano, kad organizacija, kuri anksčiau puikavosi tuo, kad ją remia Iranas, dabar kovoja viena", - cituoja laikraštis Faresą Sueidą, buvusį Libano parlamento narį ir garsų „Hezbollah" kritiką. „Atrodo, kad ji buvo palikta likimo valiai, kol Iranas bando išspręsti savo reikalus su Vakarais", - pabrėžė F.Sueidas, matyt, turėdamas omenyje būsimas naujas Vakarų ir Irano derybas dėl branduolinės programos.

Kad ir kaip būtų, dabar Libane vyksta aktyvi kova už piliečių jausmus. Tačiau dėl vieno dalyko nėra jokių abejonių, rašo „Jerusalem Post": „Hezbollah" nori smogti atgal".

Komentuoja muftijus Aleksandras Beganskas :


- Kaip vertinate tai, kas šiomis dienomis vyksta Izraelio-Libano pasienyje ir Artimuosiuose Rytuose?

- Reikia žiūrėti ne tik į šios dienos įvykius, o į visą istoriją. Beje, pastarieji įvykiai tik dar kartą patvirtino, kad „Hezbollah" kaip organizacija buvo sukurta ir kontroliuojama „Mosado" (Izraelio specialiųjų užduočių tarnyba). Libane ir Sirijoje sprogo tūkstančiai pranešimų gaviklių, bet tik dabar paaiškėjo, kad jie buvo atsiųsti iš Izraelio. Mano nuomone, tai rodo, kad visi „Hezbollah" narių pokalbiai buvo sekami, visi vadai - kontroliuojami ir Tel Avivas žinojo apie visus jų planus.

Tada kyla kitas klausimas - jeigu bendraujate, palaikote ryšius, siunčiate ryšio priemones, tai ką tuo norite pasiekti? Jeigu žydai viską žinojo apie atakų planus, kodėl nepaviešino tos informacijos? Kodėl dėl Libano nebuvo kreiptasi į tarptautinius teismus? Jokių panašių priemonių nebuvo, bet, spėju, buvo pasakyta - darykite, ką sakome. Gali būti, kad dalis kovotojų nusprendė nepaklusti, todėl jie buvo nužudyti.

Net JT atstovas pareiškė, kad tai buvo karo nusikaltimas, bet toks veiksmas turėjo kelis tikslus: iššaukti žmonių pasipriešinimą, pyktį, sukelti karą ir žydams vėl susikurti galimybę vaidinti, kad esą visi juos puola, todėl jie ir turi gintis. Be to, tokia situacija leidžia tęsti palestiniečių genocidą. Izraelis savo išprovokuotais veiksmais nori atitraukti viso pasaulio dėmesį nuo to genocido, kuris vyksta Palestinoje.

Kai iš Libano skrenda raketos į Izraelį, tai yra ne karas, o Izraelio ir „Hezbollah" susitarimas. Ir visai nenustebsiu, jeigu netrukus ims sproginėti libaniečių naudojamos raketos, nes jas jiems irgi tiekia Izraelis. Nes iš kur daugiau „Hamas" ar „Hezbollah" gauna ne tik tokius ginklų kiekius, bet ir reikiamą žvalgybinę informaciją? Susirenka patys sėdėdami urvuose? Abejoju.

Dar 2022 m. Izraelis pripažino, kad teikia priemones arabų kovotojams ir jokių veiksmų nebuvo. „Hezbollah" jau tuomet kaltinta terorizmu, bet niekas nieko nesprogdino? Kodėl? Nes reikėjo išlaukti tinkamo momento ir tokiu tapo konfliktas Gazos Ruože, kam papildomo stimulo dabar suteiks naujausi išpuoliai. Tie, kas prarado gimines ir artimuosius, tikrai į tai reaguos, bet tai buvo Izraelio tikslas, nes dabar jie galės sakyti, kad yra skriaudžiami. Dabar abi pusės teigs, kad negali būti jokio susitaikymo ir kova turi tęstis iki pergalės. Toliau žus žmonės ir storės prekeivių ginklais piniginės.

Beje, po to, kai „Hezbollah" apšaudė Izraelį, ar kas nors pasikeitė Palestinoje? Buvo sustabdytas nekaltų žmonių žudymas? Įleisti medikai, atidaryti keliai humanitarinei pagalbai? Ne. Užtat atsirado galimybė suvaldyti ir nukreipti minią tą kryptimi, kuri naudinga Izraeliui, o ne Libanui. Libanui ir jo gyventojams karas su Izraeliu nenaudingas. Ir jie supranta, kad už Izraelio stovi kitos, stipresnės šalys, kurios nenori leisti pripažinti žydų kaltais bei pritaikyti jiems sankcijas. Dvejopi standartai.

Dar pastebiu, kad kai kalbama apie ukrainiečius, taikomi vieni standartai, o kai kalbama apie Izraelio agresiją, kiti. Nepaisant karo Libane, vis tiek kasdien gauname informacijos apie padėtį Ukrainoje. Bet kai prasidėjo konfliktas Libane, informacija apie Palestiną dingo. Jos nebėra. Karas vyksta, bet kalbama tik apie Ukrainą, nors žmonės žūsta ir Palestinoje. Taip yra, nes žiniasklaida kartais sako tai, kas jai naudinga arba leidžiama.

- Kaip manote, ar sulauksime sausumos operacijos ir ką ji pakeistų?

- Net jeigu tokia ir prasidėtų, abejoju ar aplinkinės arabų šalys į tai kaip nors sureaguotų. Jos vis dar nereaguoja į Palestinoje vykdomą genocidą, tai kodėl turėtų čia? Nebent atskiros kovotojų grupuotės ims veikti ar pasirodys kokia nors organizacija, kuri esą norės palaikyti Libaną, tačiau rimtos paramos Beirutas nesulauks.

Tie, kurie mąsto, mato, kas čia iš tikro vyksta ir kas už viso šito stovi. Bet jeigu, kaip siekia Izraelis, į karą bus įtraukta kaip galima daugiau žmonių, karas taps toks didelis, kaip Ukrainoje, ir bus naikinami libaniečiai, nepaisant jų religijos ar pasaulėžiūros. Taip, kaip dabar Palestinoje, kur naikinami visi maldos namai ir žūsta žmonės - musulmonai, krikščionys ir t.t.

Bet niekas nieko nedaro, nes jau įkalta, kad Izraelis visada teisus ir visada viską daro gerai. Todėl tikiuosi, kad rimto karo pavyks išvengti, o viskas apsiribos šaudymu pagal susitarimą. Jeigu koks „Hezbollah" lyderis pasakys, kad reikia veikti aktyviau, tai greičiausiai netrukus jis susprogs. O Libane viskas baigsis, kai Izraelis pasieks savo tikslus Palestinoje, nes tuomet jiems nebereikės jokios priedangos. Todėl šiandien palestiniečiai nebeturi pasirinkimo. Jiems lieka arba nuleisti galvas ir tyliai pasitikti mirtį, arba kovoti ir bent jau taip siųsti žinią pasauliui apie tikruosius įvykius regione. Tik jėgos yra labai nelygios...

 

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
149
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (301)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ką darytumėte, jei išloštumėte 81 mln. eurų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar turite vaikų?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +6 C

0 +4 C

+2 +7 C

+5 +11 C

+5 +11 C

+8 +12 C

0-4 m/s

0-5 m/s

0-6 m/s