Kairo „Viršūnių susitikimas dėl taikos“ turėjo būti diplomatinis proveržis siekiant paliaubų Gazoje, tačiau jo nesėkmė atskleidė, kaip vienas analitikas pavadino „lūžio linijas“ tarp arabų ir Vakarų valstybių Izraelio ir Palestinos konflikto klausime.
Šeštadienį savo įžanginėje kalboje arabų lyderiai ir Vakarų delegatai sutarė, kad reikia pagalbos, kuri pasiektų palestiniečius Gazos ruože, Izraelio apgultame ir bombarduojamame.
Tačiau po kelias valandas trukusių diskusijų jie taip ir nerado bendros kalbos kitais klausimais – susitikimas baigėsi be baigiamojo pareiškimo.
„Nesutarimai buvo susiję su Izraelio pasmerkimu, o Vakarų valstybės atsisakė tai daryti“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas arabų pareigūnas, prašęs likti anonimiškas, nes neturi teisės kalbėti su žiniasklaida.
Vietoj to, jos siekė pareiškimo, kuriame „atsakomybė už eskalavimą būtų priskirta „Hamas“, tokio pareiškimo, pasak kito arabų diplomato, arabų valstybės atsisakė.
Nors daugelis arabų lyderių pasmerkė Izraelio civilių aukas, jie atsisakė priskirti atsakomybę už kraujo praliejimą „Hamas“ grupuotei.
Arabų valstybės – kai kurios iš jų dalyvauja derybose dėl įkaitų su „Hamas“ – būtų atsidūrusios „nepatogioje padėtyje savo žmonių akyse“, jei būtų pasirašiusios pasmerkimą, sakė arabų pareigūnas.
Pasak regiono eksperto Karimo Bitaro, susitikimas, kai nebeliko dėl ko tartis, iš susitikimo teliko „kurčiųjų dialogas“ ir jis baigėsi tyliai.