respublika.lt

Kai svetimi kišasi į britų reikalus, ko laukti mums? (0)

2016 birželio 02 08:10:46
Ričardas ČEKUTIS, zinios@vakarozinios.lt

Į Didžiosios Britanijos vidaus reikalus kišasi visi, kas tik netingi: juos „auklėja“ įvairių fondų ir privačių verslo struktūrų veikėjai, moko užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų vadovai, piešdami apokalipsę, jeigu britai pasitrauks iš Europos Sąjungos. Apie šį keistą fenomeną „Vakaro žinios“ kalbėjosi su Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru, politikos apžvalgininku Rolandu Paulausku.

×
nuotr. 1 nuotr.
Kai svetimi kišasi į britų reikalus, ko laukti mums? EPA-Eltos nuotr.


- Šiomis dienomis stebime didžiulį euroentuziastų chorą, giedantį ditirambus Europos Sąjungai iš visų pasaulio pakampių ir bandantį atgrasyti britus nuo pasitraukimo iš Bendrijos. Kodėl be ceremonijų kišamasi į suverenios valstybės reikalus?

- Atsakymas čia daugiau negu aiškus. Suprantama, jeigu anglai pasitrauktų iš Europos Sąjungos, tai didelė tikimybė, kad prasidėtų grandininė reakcija ir Bendrijos griūtis. Nes kitais metais vyks rinkimai Prancūzijoje. Jeigu juos laimi Marin Le Pen (Marine Le Pen), tai, jos pačios žodžiais tariant, prancūzai taip pat pasitrauks. O pasitraukus anglams visų euroskeptikų pajėgos, norai ir motyvacija tik išaugtų. Tas pats vyksta ir Austrijoje, ir daugelyje kitų vietų. Išimtis čia galbūt tik Vokietija, kuri yra daugiausia laiminti šalis iš tokios Bendrijos, todėl ten nėra daug pasitraukimo šalininkų. Bet, pavyzdžiui, Austrijoje jau prieš keletą metų buvo surinkti parašai dėl pasitraukimo referendumo, tik valdžia tai visą laiką ignoravo. Aš jau nekalbu apie tai, kas vyktų toliau, kai Europoje prasidės tokios pat problemos kaip Graikijoje, - Ispanijoje, Portugalijoje, Italijoje... Nes šitos valstybės nuo graikų niekuo nesiskiria pagal savo ekonominius rodiklius, o ypač skolas. Taigi visai suprantama, kad yra labai didelė baimė, t.y. ES projekto šalininkai bijo, kad britams pasitraukus jų projektas pradės dar labiau svyruoti... Jis ir dabar svyruoja. Net jeigu britai liks, tai visiškai nepanaikina visų tokios narystės problemų.

- Kokių problemų? Juk kasdieną girdime apie milžinišką narystės naudą ir neišmatuojamą gėrį, kurį tokia narystė suteikia.


- Paimkime kad ir Lietuvos pavyzdį. Štai mums dabar yra liepta palengvinti žemės pardavimą užsieniečiams. Taip pat yra liepta suskaldyti „Lietuvos geležinkelius“... Štai jums ir pavyzdžiai, ką reiškia įstatymų viršenybės principas. Kai tu neturi savo įstatymų viršenybės, tai anksčiau ar vėliau atsiduri tokioje situacijoje, kai kas nors kitas primeta tau visiškai nereikalingus dalykus. Šiuo atveju už mus viską sprendžia Europos komisarai. O kiek visos Europos mastu yra tokių problemų, su kuriomis susiduria įvairiausios šalys, kai tas problemas sukelia niekieno nerinkti Europos komisarai.

- O kokį čia interesą turi įvairios prekybinės organizacijos, pavyzdžiui, PPO arba koks nors Tarptautinis valiutos fondas, kurio vadovė neseniai britus gąsdino įvairiausiomis negerovėmis, jeigu jie pasitrauks?


- Panagrinėkime. Juk anglai turi savo rezervinę valiutą - svarą sterlingų. Rezervinė valiuta bet kokiu atveju konkuruoja su kitomis rezervinėmis valiutomis. Anglai ilgą laiką nevykdė reikalavimų, stodami į ES, atsisakyti savo valiutos, o dabar neseniai išsiderėjo iš ES galimybę likti ir toliau su svaru. Vadinasi, anglai ir toliau lieka stambiais finansiniais žaidėjais tarptautinėje arenoje tiek su savo valiuta, tiek su savo Londono Sičiu, kuris apskritai yra miestas mieste arba valstybė valstybėje. Juk Sičio veiklą net reguliuoja specialūs įstatymai. Kai eini per Londoną, tau net praneša, kad štai įžengei į Sitį, tarsi į kokį užsienį... Tai anglai nemažą dalį savo pajamų gauna būtent iš finansinės veiklos, būdami vienu iš pasaulio finansų centrų. Suprantama, kad visada yra norinčiųjų, kad jie šito vaidmens netektų, o taip iškart nutiktų atsisakius jiems savo valiutos. Kuo glaudžiau jie bus susieti su Briuseliu, tuo mažesni šansai, kad jie gali likti savarankiškais lošėjais. Čia tas pats, kaip mums su tais geležinkeliais. Nes Briuselis ir jiems primeta įvairiausius reikalavimus.

- Bet mes juk žinome, kad britai iš Briuselio išsiderėjo daug įvairiausių išlygų.


- O čia jau kitas klausimas. Kai britai išsiderėjo visas nuolaidas, dabar pasidarė svarstytinas dalykas, ar jiems verta trauktis. Aš pats, būdamas jų vietoje, ilgai svarstyčiau, ar verta man pasitraukti iš ES ir prarasti rinką. Nes jie turi savo įstatymų viršenybę, savus pinigus, imigrantų reikalus išsiderėjo spręsti taip, kaip jiems reikia, kariniuose veiksmuose su ES dalyvauti neprivalo. Lyg ir viskas yra jų pusėje. Galbūt mes čia kažko nežinome, ką žino jie. Čia gali būti labai svarbus ir Transatlantinės sutarties klausimas. Nes man ne visai aišku, kaip anglai atrodys šioje sutartyje: ar jie automatiškai taps sutarties nariais, jeigu ES pasirašys sutartį, ar jie vis dėlto spręs patys. Aš niekur nerandu tokios informacijos. O čia yra labai svarbus veiksnys. Nes pirmu atveju britai tiesiogiai susiduria su stipriais konkurentais iš Jungtinių Valstijų. Nors ir tie, ir anie yra anglosaksai, savi marškiniai visada yra arčiau kūno. Šiuo atveju man yra neaišku, ką anglai ruošiasi daryti, nes mes, visi kiti ES nariai, tikrai urmu būsime įtraukti į tą sutartį ir privalėsime automatiškai vykdyti visas jos sąlygas. Gali būti, kad britai jau yra kažką susiderėję ir su amerikiečiais. Todėl gali būti, kad šis motyvas yra itin aktualus tiems, kurie nori pasitraukti ir turėti dar laisvesnes rankas. Čia mes tikrai ne viską žinome, o blogiausia, kad nėra ko paklausti.

- Visas šis triukšmas kilo tik dėl to, kad anglai panoro atsirišti rankas?


- Supraskime, kad yra buvusios didžiulės imperinės valstybės, tokios kaip Didžioji Britanija, Prancūzija, Vokietija. Ypač Britanija grandiozinę, didingą istoriją turinti valstybė, todėl galvoti, kad tokios šalys pasiduos komisarams iš Bulgarijos, Rumunijos ar Lietuvos, yra mažų mažiausia naivu. Tos šalys juk į mus visus žiūri iš aukšto. Lietuviai, kurie ten gyvena, puikiai mato, kaip anglai žiūri ne tik į mus - į visą pasaulį. Todėl labai sunku tikėtis, kad valstybė taip ramiai savo noru atsisakys visos savo praeities. Ir štai čia kyla klausimas - ar ne tam buvo suorganizuotas visų šitų „pabėgėlių“ reikalas. Kad būtų palaužta štai tokių tautų istorinė atmintis, valstybingumo tradicijos, pagaliau jų savivoka, reikia didelio impulso. Štai tokios migrantų masės tiesiogiai slopina visų tautų pasipriešinimo galimybes. Juk dar grafas Kalergis, pirmasis ES ideologas, sakė, kad Europos tautos turi įgauti rusvą atspalvį... Tuomet nebeliks ribų tarp tautų, tarp valstybių. Tik taip įmanoma priversti, kad tos pagrindinės Europos tautos pamirštų savo istoriją ir jų kovą už savo valstybių nepriklausomybę. O tada jau galima pradėti kurti didelį regioną, kur tautų ir valstybių ribos neturės jokios prasmės.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PARDUOTUVĖS: Praėjusią savaitę, lyginant su praeitų metų analogiška savaite, srautai tose 75 parduotuvėse, kuriose tikrinami „galimybių pasai“, sumažėjo apie 30 proc., teigia Maxima atstovai.
  • SUPIRKIMAS: Vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina Lietuvoje rugpjūtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų mėnesiu, per metus pakilo 18,2 proc., iki 309,31 euro už toną.
  • PARAMA: Europos Sąjungos (ES) šalys pažadėjo Prancūzijai savo paramą ginče su Australija ir JAV dėl žlugusio povandeninių laivų sandorio.
  • INFLIACIJA: „Eurostat“ duomenimis, liepą metinė infliacija Lietuvoje buvo viena didžiausių Europos Sąjungoje, siekė 4,3 proc.
  • COVID-19: Australijos krepšinio lygoje žaidžiantis krepšininkas neteko darbo, nes atsisakė pasiskiepyti nuo kovido.
  • NEDARBAS: Latvijoje nedarbas sumažėjo iki 6,9%, tuo tarpu Lietuvoje jis siekia - 12,2%.
  • NARKOTIKAI: Indijoje konfiskuota 2,7 milijardo vertės heroino, kuris atkeliavo iš Afganistano.
  • ATLYGINIMAI: Dėl padidėjusių dujų kainų Achema stabdo vieną iš dviejų amoniako cechų ir tai gali paveikti 400 darbininkų darbo vietas bei pajamas.
  • RENTGENAS: Muitinės departamentas iš kinų perka rentgeno aparato įrengimą Kenos muitinėje pasienyje su Baltarusija.
  • ŠILDYMAS: Visoje Lietuvoje rugsėjo mėn. už šilumą mažiausiai moka AB „Kauno energija" aptarnaujami vartotojai (3,26 ct/kWh su PVM), daugiausiai – UAB „Litesko" filialo „Biržų šiluma" aptarnaujami vartotojai (9,01 ct/kWh su PVM).
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip vertinate I.Šimonytės vadovaujamos Vyriausybės darbą COVID-19 valdyme?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate rugsėjo 10d. mitingą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+4 +7 C

+3 +13 C

 

+8 +12 C

+6 +12 C

+8 +14 C

 

+11 +13 C

0-4 m/s

0-9 m/s

 

0-9 m/s

       

Nuorodos