respublika.lt

Kai svetimi kišasi į britų reikalus, ko laukti mums? (0)

2016 birželio mėn. 02 d. 08:10:46
Ričardas ČEKUTIS, zinios@vakarozinios.lt

Į Didžiosios Britanijos vidaus reikalus kišasi visi, kas tik netingi: juos „auklėja“ įvairių fondų ir privačių verslo struktūrų veikėjai, moko užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų vadovai, piešdami apokalipsę, jeigu britai pasitrauks iš Europos Sąjungos. Apie šį keistą fenomeną „Vakaro žinios“ kalbėjosi su Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru, politikos apžvalgininku Rolandu Paulausku.

×
nuotr. 1 nuotr.
Kai svetimi kišasi į britų reikalus, ko laukti mums? EPA-Eltos nuotr.


- Šiomis dienomis stebime didžiulį euroentuziastų chorą, giedantį ditirambus Europos Sąjungai iš visų pasaulio pakampių ir bandantį atgrasyti britus nuo pasitraukimo iš Bendrijos. Kodėl be ceremonijų kišamasi į suverenios valstybės reikalus?

- Atsakymas čia daugiau negu aiškus. Suprantama, jeigu anglai pasitrauktų iš Europos Sąjungos, tai didelė tikimybė, kad prasidėtų grandininė reakcija ir Bendrijos griūtis. Nes kitais metais vyks rinkimai Prancūzijoje. Jeigu juos laimi Marin Le Pen (Marine Le Pen), tai, jos pačios žodžiais tariant, prancūzai taip pat pasitrauks. O pasitraukus anglams visų euroskeptikų pajėgos, norai ir motyvacija tik išaugtų. Tas pats vyksta ir Austrijoje, ir daugelyje kitų vietų. Išimtis čia galbūt tik Vokietija, kuri yra daugiausia laiminti šalis iš tokios Bendrijos, todėl ten nėra daug pasitraukimo šalininkų. Bet, pavyzdžiui, Austrijoje jau prieš keletą metų buvo surinkti parašai dėl pasitraukimo referendumo, tik valdžia tai visą laiką ignoravo. Aš jau nekalbu apie tai, kas vyktų toliau, kai Europoje prasidės tokios pat problemos kaip Graikijoje, - Ispanijoje, Portugalijoje, Italijoje... Nes šitos valstybės nuo graikų niekuo nesiskiria pagal savo ekonominius rodiklius, o ypač skolas. Taigi visai suprantama, kad yra labai didelė baimė, t.y. ES projekto šalininkai bijo, kad britams pasitraukus jų projektas pradės dar labiau svyruoti... Jis ir dabar svyruoja. Net jeigu britai liks, tai visiškai nepanaikina visų tokios narystės problemų.

- Kokių problemų? Juk kasdieną girdime apie milžinišką narystės naudą ir neišmatuojamą gėrį, kurį tokia narystė suteikia.


- Paimkime kad ir Lietuvos pavyzdį. Štai mums dabar yra liepta palengvinti žemės pardavimą užsieniečiams. Taip pat yra liepta suskaldyti „Lietuvos geležinkelius“... Štai jums ir pavyzdžiai, ką reiškia įstatymų viršenybės principas. Kai tu neturi savo įstatymų viršenybės, tai anksčiau ar vėliau atsiduri tokioje situacijoje, kai kas nors kitas primeta tau visiškai nereikalingus dalykus. Šiuo atveju už mus viską sprendžia Europos komisarai. O kiek visos Europos mastu yra tokių problemų, su kuriomis susiduria įvairiausios šalys, kai tas problemas sukelia niekieno nerinkti Europos komisarai.

- O kokį čia interesą turi įvairios prekybinės organizacijos, pavyzdžiui, PPO arba koks nors Tarptautinis valiutos fondas, kurio vadovė neseniai britus gąsdino įvairiausiomis negerovėmis, jeigu jie pasitrauks?


- Panagrinėkime. Juk anglai turi savo rezervinę valiutą - svarą sterlingų. Rezervinė valiuta bet kokiu atveju konkuruoja su kitomis rezervinėmis valiutomis. Anglai ilgą laiką nevykdė reikalavimų, stodami į ES, atsisakyti savo valiutos, o dabar neseniai išsiderėjo iš ES galimybę likti ir toliau su svaru. Vadinasi, anglai ir toliau lieka stambiais finansiniais žaidėjais tarptautinėje arenoje tiek su savo valiuta, tiek su savo Londono Sičiu, kuris apskritai yra miestas mieste arba valstybė valstybėje. Juk Sičio veiklą net reguliuoja specialūs įstatymai. Kai eini per Londoną, tau net praneša, kad štai įžengei į Sitį, tarsi į kokį užsienį... Tai anglai nemažą dalį savo pajamų gauna būtent iš finansinės veiklos, būdami vienu iš pasaulio finansų centrų. Suprantama, kad visada yra norinčiųjų, kad jie šito vaidmens netektų, o taip iškart nutiktų atsisakius jiems savo valiutos. Kuo glaudžiau jie bus susieti su Briuseliu, tuo mažesni šansai, kad jie gali likti savarankiškais lošėjais. Čia tas pats, kaip mums su tais geležinkeliais. Nes Briuselis ir jiems primeta įvairiausius reikalavimus.

- Bet mes juk žinome, kad britai iš Briuselio išsiderėjo daug įvairiausių išlygų.


- O čia jau kitas klausimas. Kai britai išsiderėjo visas nuolaidas, dabar pasidarė svarstytinas dalykas, ar jiems verta trauktis. Aš pats, būdamas jų vietoje, ilgai svarstyčiau, ar verta man pasitraukti iš ES ir prarasti rinką. Nes jie turi savo įstatymų viršenybę, savus pinigus, imigrantų reikalus išsiderėjo spręsti taip, kaip jiems reikia, kariniuose veiksmuose su ES dalyvauti neprivalo. Lyg ir viskas yra jų pusėje. Galbūt mes čia kažko nežinome, ką žino jie. Čia gali būti labai svarbus ir Transatlantinės sutarties klausimas. Nes man ne visai aišku, kaip anglai atrodys šioje sutartyje: ar jie automatiškai taps sutarties nariais, jeigu ES pasirašys sutartį, ar jie vis dėlto spręs patys. Aš niekur nerandu tokios informacijos. O čia yra labai svarbus veiksnys. Nes pirmu atveju britai tiesiogiai susiduria su stipriais konkurentais iš Jungtinių Valstijų. Nors ir tie, ir anie yra anglosaksai, savi marškiniai visada yra arčiau kūno. Šiuo atveju man yra neaišku, ką anglai ruošiasi daryti, nes mes, visi kiti ES nariai, tikrai urmu būsime įtraukti į tą sutartį ir privalėsime automatiškai vykdyti visas jos sąlygas. Gali būti, kad britai jau yra kažką susiderėję ir su amerikiečiais. Todėl gali būti, kad šis motyvas yra itin aktualus tiems, kurie nori pasitraukti ir turėti dar laisvesnes rankas. Čia mes tikrai ne viską žinome, o blogiausia, kad nėra ko paklausti.

- Visas šis triukšmas kilo tik dėl to, kad anglai panoro atsirišti rankas?


- Supraskime, kad yra buvusios didžiulės imperinės valstybės, tokios kaip Didžioji Britanija, Prancūzija, Vokietija. Ypač Britanija grandiozinę, didingą istoriją turinti valstybė, todėl galvoti, kad tokios šalys pasiduos komisarams iš Bulgarijos, Rumunijos ar Lietuvos, yra mažų mažiausia naivu. Tos šalys juk į mus visus žiūri iš aukšto. Lietuviai, kurie ten gyvena, puikiai mato, kaip anglai žiūri ne tik į mus - į visą pasaulį. Todėl labai sunku tikėtis, kad valstybė taip ramiai savo noru atsisakys visos savo praeities. Ir štai čia kyla klausimas - ar ne tam buvo suorganizuotas visų šitų „pabėgėlių“ reikalas. Kad būtų palaužta štai tokių tautų istorinė atmintis, valstybingumo tradicijos, pagaliau jų savivoka, reikia didelio impulso. Štai tokios migrantų masės tiesiogiai slopina visų tautų pasipriešinimo galimybes. Juk dar grafas Kalergis, pirmasis ES ideologas, sakė, kad Europos tautos turi įgauti rusvą atspalvį... Tuomet nebeliks ribų tarp tautų, tarp valstybių. Tik taip įmanoma priversti, kad tos pagrindinės Europos tautos pamirštų savo istoriją ir jų kovą už savo valstybių nepriklausomybę. O tada jau galima pradėti kurti didelį regioną, kur tautų ir valstybių ribos neturės jokios prasmės.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. GODOS PRIE SUSKILUSIOS „GELDOS”
2. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
3. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
4. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
5. Vitas TOMKUS: JUOKAI JAU BAIGIASI, arba TEGYVULIUOJA PIDERALDEMOKRATIJA!
6. N.Venckienė: Jie teisia, o aš vaidinu, kad tikiu
7. Globaliame pasaulyje nekorektiška vadintis lietuviu
8. Laukėt, kad Dulkys virusą patvarkytų?
9. Didina pensijas, o jos vis nekyla (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
10. Ką jie dabar pasakytų žuvusiųjų artimiesiems?
11. Prieš 30 metų dėl laisvės buvome pasiruošę viskam
12. Nesiskiepysi nuo COVID-19 - greitai lėksi iš darbo?
13. Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu
14. O.Strikulienė: KAPITOLIJAUS ŠTURMĄ INICIJAVO NE TRAMPAS
15. O jeigu karas?
16. Policijos veteranai užsigeidė privilegijų
17. Vitas TOMKUS: RINKTI AR NERINKTI?
18. Vakarams bus labai blogai, Lietuvai - tik blogai
19. Zigmas Vaišvila: Siaubiamiškio pasaka Nr.2 („Siaubiamiškio pasakų kūrėjas ir jo alaviniai kareivėliai")
20. Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
21. Lengviau sukurti vakciną nuo Covid-19, nei ištirti bylą (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
22. Ką atnešė Žiurkės metai
23. 2020-ieji - ne tik pandemijos metai
24. Algimantas RUSTEIKA: atėjo numirėlių metas
25. Koronaafera 3. Globali psichozė mistikos fone

Dienos klausimas

Esant didelei minusinei temperatūrai laiką leidžiate namuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar karantinas pakeitė Jūsų apsipirkimo įpročius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-15 -13 C

-3 +1 C

 

-2 +1 C

-3 +2 C

+2 +4 C

 

+2 +4 C

1-6 m/s

1-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2132 PLN - 4.5352
RUB - 89.4400 CHF - 1.0769
GBP - 0.8910 NOK - 10.3423

Nuorodos