respublika.lt

Kai Amerikoje praeis batų bučiavimo epidemija...nuotraukos (34)

2020 birželio mėn. 21 d. 08:31:09
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

×
nuotr. 12 nuotr.
Donaldas Trampas su Džonu Boltonu iš pradžių dirbo be skandalų, tačiau artėjant rinkimams jų keliai išsiskyrė. EPA-Eltos nuotr.

v

- Buvęs Donaldo Trampo (Donald Trump) patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Džonas Boltonas (John Bolton) mikliai parašė knygą apie „blogąjį prezidentą“, o JAV spauda dar mikliau paskelbė jos ištraukas, nors pati knyga dar guli spaustuvėje ir už jos tiražavimą gali grėsti rimti nemalonumai... Tikriausiai tik sutapimas, kad visa tai vyksta artėjant rinkimams?

- Žinoma, tai tikrai nėra sutapimas... Dž.Boltonas puikiai jaučia strateginę situaciją ir žino, kada reikia iššauti. Jis puikiai suprato, kad liudydamas Kongrese ar netgi Senate D.Trampo apkaltos metu tik tuščiai iššautų ir tai neduotų jokio rezultato. O šie pareiškimai, sudėti į knygą, gali būti lemtingi D.Trampui, prarandant nemažai respublikonų balsų. Nes D.Trampas padarė viską, kad tokie žmonės kaip Džeimsas Metisas (James Mattis) ir tas pats Dž.Boltonas, kuriems jaučiu didelę pagarbą, būtų priversti daryti savo pozicijas, savo įsitikinimus ginančius pareiškimus. Ir čia netgi mano simpatijos D.Trampui nublanksta, todėl esu priverstas pasakyti, kad čia mano minėti abu vyrai yra teisūs. Politikoje negalima žaisti taip, kaip turgaus biznelyje, kurio standartus D.Trampas savo metu perkėlė į politiką. Todėl Dž.Boltonas čia smūgiavo stipriai. Ir visa ta istorija („padėsiu jums, jeigu jūs man padėsite - ranka ranką plauna“) atrodo labai nešvankiai šiame kontekste. Ypač visos informacinės kampanijos, palaikant ukrainiečių kovą už savo valstybės vientisumą, fone. Žinoma, galima pasakyti, kad D.Trampas iš dalies kompensavo visą šį reikalą, atskleisdamas ir demokratų nuodėmes Ukrainoje, bet bendras rezultatas gali būti tik toks, kad visa tai sumažins bendrą rinkėjų aktyvumą (tai liečia tiek demokratus, tiek ir respublikonus)...

- Tuo metu Jungtinėse Valstijose toliau vyksta juodaodžių maištas, o šiuo pagrindu jau sukurptas ir policijos reformos projektas. Sprendžiant iš pirmųjų atgarsių, netrukus Amerikoje nebus galima ir pirštu paliesti jokio bandito, kad tik tas kur nors neuždustų... Gal apskritai reikėtų tą policiją paleisti - panašu, kad isteriką užkūrusioms rėksmingoms moterėlėms visai patinka, ką banditai su jomis daro?

- Esu priverstas dar kartą prisiminti vieno seno bičiulio iš britų žvalgybos teiginį: „amerikietis - tai diagnozė“...

Rinkimus jie sugeba paversti savo pačių valstybės naikinimo mechanizmu. Patį demokratijos procesą jie paverčia tuo atramos tašku, ant kurio svetimos valstybės ir atviri Jungtinių Valstijų priešai deda svertą, kad griautų pačių amerikiečių namus. Tragedija, kai žmonės, kurie kas antrą žodį naudoja „nacionalinis“, iš tikrųjų nieko bendro su nacionaliniais interesais neturi. O jų pačių partijėlės ar grupuotės bei finansinių rėmėjų interesai yra jiems kur kas svarbesni, negu tas milžiniškas įtakų mechanizmas, kuo pastaruosius 200 metų ir yra Jungtinės Valstijos pasaulio istorijoje. Tai - tragedija... Jeigu galima kalbėti apie D.Trampą, kaip apie naujų ir gaivių idėjų nešėją, bandant restruktūrizuoti JAV situaciją viduje, kartu jis yra lyg dviašmenis durklas - tam, kad išliktų politikoje, jis ignoruoja pagrindinius tos pačios demokratijos ir valstybingumo principus, ant kurių stovi visas valstybės statinys. Man dėl to liūdna, kadangi pastaruosius 30 metų Lietuvos politikai visą šalies saugumo ir gynybos strategiją statė „ant gero dėdulės iš Amerikos malonės“. Bandant užduoti klausimą apie mūsų gynybą bet kam - ar prezidentui, ar ginkluotųjų pajėgų vadui, ar gynybos ministrui, ar saugumo ir gynybos komitetui - atsakymas visada būna toks: mes esame NATO nariai, Jungtinės Valstijos ir dar keli „budintys“ žodeliai. Visos šios politikos katastrofą mes matome dabar, kai užtenka vieno nevertinančio valstybinio rango įsipareigojimų žmogaus atėjimo į politiką bei sukėlus primityviausią suirutę tuo pagrindu, kad demokratų partijai reikia ginti savo pasturgalius - nuo Hilari Klinton (Hillary Clinton) iki Džo Baideno (Joe Biden), ir štai tenka labai rimtai spręsti: o kas įvyktų, jeigu mes susidurtume su gynybos problemų krize dabar? Kas pirmiau mums pasakytų, kad „mūsų vyrukai nedės galvų dėl Narvos ar Klaipėdos“ - amerikiečiai ar kokie nors vokiečiai? Žinoma, dėl to kalti ne amerikiečiai, o idiotai, 30 metų ignoravę mūsų saugumo ir gynybos reikmes, remdamiesi tuo, kad geras dėdulė iš Amerikos ateis ir išspręs mūsų problemas...

- O velionio Džordžo Floido (George Floyd) brolelis tuo metu jau kreipėsi į Jungtines Tautas, ragindamas pradėti tyrimą prieš JAV, kurioje, kaip teigiama, policija specialiai žudo negrus... Ar tikrai Dž.Floidas turėjo tokį gudrų brolelį?

- Žinoma, aš nemanau, kad tai daro Dž.Floido brolelis... Matau labai gerai suderintą ir tarptautiniu mastu organizuotą akciją, kurios trigeriniu mechanizmu, įtariu, visiškai neatsitiktinai tapo koronavirusu sergantis ir nėščias moteriškes terorizuojantis nuo narkotikų apsvaigęs besikreipiančiojo į JT brolelis... Čia klausimas tik vienas: kiek ir kam buvo sumokėta už tai, kad tinkamoje vietoje reikiamu laiku šis žmogelis būtų nudobtas, tai būtų gražiai nufilmuota ir laiku bei tinkamai pakomentuota... Na, o įsimaištavusių juodaodžių interesų gynėjais save dešimtmečiais pristatinėja ne kas kitas, o būtent demokratų partija. Lygiai taip pat, kaip Lietuvoje už negrų mylėtojų demonstracijos kyšo Sorošo organizacijų ausys, lygiai tas pats vyksta Jungtinėse Valstijose bei kitose Europos valstybėse. Jeigu Lietuvoje nebus uždrausta šitos organizacijos veikla, tai galiu garantuoti, kad netrukus ir čia pradės mušti negrus...

- Turkija šią savaitę pranešė, kad ir toliau blokuos NATO gynybos planus Lenkijai ir Baltijos šalims. Kodėl turkai tokie nedraugiški?


- Turkai visada turėjo tris esmines problemas. Viena iš jų - kurdai, todėl turkai nori laisvų rankų su jais susidoroti. Antra problema - tai bandymas atstatyti Turkijos Sultonato įtakas bei galias pradžiai bent jau savame regione. Beje, čia galime prisiminti, kad ne kas kitas, o Abiejų Tautų Respublikos „sparnuotieji“ husarai stabdė juos prie Vienos... Po to, kai jie taps regionine galia, tas regionas staigiai pradės plėstis. Trečias dalykas - jie bando susireguliuoti savo santykius su Jungtinėmis Valstijomis ir ten slypinčiomis grėsmėmis, kurias kelia įvairios prieš dabartinę Turkijos valdžią veikiančios organizacijos. Taigi, R.T.Erdoganas veikia pagal senąją pasaką „Veršiuko trobelė“: arba jūs darote tai, ko aš noriu, arba aš ištraukiosiu samanas iš jūsų namelio plyšių ir jūs visi sušalsite.

- Šią savaitę kinai su indais pasienyje pasidaužė bambukinėmis lazdomis, sako, kad negyvai uždaužė virš 20 kareivių... O rimtesnių ginklų jie į apyvartą nepaleis? Matosi, kad didele meile vieni kitiems jie nespinduliuoja...

- Šiai ar taip turėtų išsitraukti ir rimtesnius ginklus... Nes visi suprantame, kad taip įsigalėjančiai Kinijai nesudaryti problemų keliais frontais būtų gryniausia klaida ir nuodėmė... Anksčiau ar vėliau, pabaigę laižyti visiems negrams purvinus batus, amerikiečiai atsibus iš šio rinkiminio laikotarpio ir, žinoma, smogs kinams...

- Kaip tik šią savaitę Donaldas Trampas paskelbė naują sankcijų paketą kinams...

- Sankcijos tėra ta garsioji ledkalnio viršūnė, kuri tik matosi, tačiau daroma daugybė kitų dalykų, kurie yra po vandeniu. Lygiai taip pat veikia ir kinai su rusais Jungtinėse Valstijose. Tai yra sunkiai įrodomi dalykai, apie juos paprastai viešai nešnekama. Bet mes juk neimsime meluoti savo mielajam skaitytojui, sakydami, kad visa ši bakchanalija kilo tik todėl, kad „švelnusis milžinas“, uždėjus jam kojelę ant sprando, numirė nuo dusulio... Tad aš ir toliau tvirtinu, kad tokiose situacijose įtakų mechanizmai išlįs į paviršių. O kol kas abi pusės Jungtinėse Valstijose semia iš to naudą. Kaip bet kas gali įsitikinti, visa ši negrų batų bučiavimo epidemija vyksta demokratų kontroliuojamose teritorijose, o D.Trampas tą visai neblogai eksponuoja, sakydamas savo potencialiems šalininkams: balsuokite už Baideną, jis ir jums atras blogai nuvalytų batų bučiniams... Taigi, kiekviena situacija gali būti išnaudojama ir puolimui, ir gynybai.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (34)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • VAGYSTĖ: naktį į pirmadienį, nuo 01.12 iki 01.28 val. Vilniuje, Žalgirio g. ir Kalvarijų g., pastebėta, kad atjungus GPS įrenginius, pavogti du elektriniai paspirtukai.
  • SOLIDARUMAS: Baltarusijos centrinis rinkimų komitetas Vilniuje šiandien, 18.00 val., kviečia rinktis Vinco Kudirkos aikštėje, pareikšti solidarumą žmonėms, kurie jau sulaikyti už savo politinę poziciją Baltarusijoje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kaip manote, ar reikėtų ilginti atostogas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar buvote grybauti, uogauti?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+15+17 C

+14 +16 C

 

+11 +13 C

 +26 +28 C

+22+25 C

 

+17 +19 C

1-2 m/s

3 m/s

 

2-3 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1817 PLN - 4.4081
RUB - 86.9753 CHF - 1.0804
GBP - 0.9037 NOK - 10.6433

Nuorodos